Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Polityka zagraniczna. Podsumowanie I kadencji

 

 

SILNA POLSKA NA ŚWIECIE 

 

Od początku swojej kadencji Prezydent Andrzej Duda prowadził ambitną, dynamiczną i wielowektorową politykę zagraniczną. W pierwszym pięcioleciu swojej prezydentury złożył 109 wizyt zagranicznych, przyjął w Polsce 166 wizyt delegacji zagranicznych. 

 

 

♦ Spotkania ze światowymi przywódcami 

Podczas mijających 5 lat Prezydent Andrzej Duda spotkał się z większością światowych przywódców – Prezydentów, Koronowanych Głów czy Premierów. 

Wiele spotkań, np. z Prezydentami: USA, Niemiec, Litwy, Węgier, Chorwacji, Słowacji lub Ukrainy czy z Sekretarzem Generalnym ONZ odbyło się kilkukrotnie. 

 

Prezydenci i premierzy, m.in.:

 

Stanów ZjednoczonychDonald Trumpa wcześniej Barack ObamaRepubliki Federalnej Niemiec: Frank-Walter Steinmeier Joachim Gauck, Francji: Emmanuel Macron i François Hollande, Włoch Sergio Mattarella, Etiopii Mulatu Teshome, Meksyku Enrique Peña Nieto, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Gruzji Giorgi Margwelaszwili, Szwajcarii Johann Schneider-Ammann, Węgier János Áder, Izraela Reuven Rivlin, Palestyny Mahmud Abbas, Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, Turcji Recep Tayyip Erdoğan, Słowenii Borut PahorUkrainy Wołodymyr Zełenski oraz Petro Poroszenko, Słowacji Zuzanna Čaputova i wcześniej Andrej Kiska, Tadżykistanu Emomali RachmonLitwy Gitanas Nausėda i jego poprzedniczka Dalia GrybauskaitėRepubliki Korei Moon Jae-inem, Wietnamu Tran Dai Quang, Grecji Prokopis Pawlopulos, Republiki Finlandii Sauli Väinämö, Rumunii Klaus Iohannis, Czech Miloš ZemanAzerbejdżanu Ilham Alijew, Iraku Mohammed Fuada Masuma KhaderKanclerz Niemiec Angela MerkelPremierzyKanady Justin TrudeauWęgier Viktor OrbanIzraela Benjamin NetanjahuNowej Zelandii Jacinda ArdernWielkiej Brytanii Theresa MayKrólestwa Niderlandów Mark Rutte.

 

Koronowane głowy, m.in.: 

 

Japońska Para Książęca Książe Akishino i Księżna Akishino, Emir Kataru Tamim ibn Hamad Al Sani, Król Jordanii Abd Allah II ibn Husajn, Król i Królowa Szwecji: Karol XVI Gustaw i Sylwia Sommerlath, Król i Królowa Belgów Filip I i MatyldaKról Niderlandów Willem-Alexander, Królowa Danii Małgorzata II czy Para Książęca Cambridge William i Kate

 

 

 

 

 

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Umacnianie więzi transatlantyckich w oparciu o aktywną rolę RP w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz zbudowanie nowej jakości w dwustronnych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi otwiera listę priorytetów prezydenckiej polityki międzynarodowej.

 

Jeszcze nigdy w historii stosunków Polski i Stanów Zjednoczonych intensywność dialogu politycznego nie stała na tak wysokim poziomie. Prezydent Duda w sumie kilkunastokrotnie spotykał się z ostatnimi dwoma Prezydentami USA i trzy razy gościł w Białym Domu (18.09.2018, 12.06.201924.06.2020).

 

Ważnym punktem pierwszej kadencji Andrzeja Dudy było podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, do którego doszło podczas wizyty oficjalnej w Białym Domu w czerwcu 2019 roku  Wspólna Deklaracja Prezydentów o Współpracy Obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium".

 

 

 

W ramach zacieśniania polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego, w latach 2017–2020, podpisano umowy o sprzedaży Polsce najnowocześniejszego amerykańskiego uzbrojenia obejmującego system obrony powietrznej Patriot, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samoloty F-35 oraz pociski przeciwpancerne Javelin. Wpisują się one w potrzeby modernizacyjne Sił Zbrojnych RP, wynikające m.in. z konieczności wycofywania przestarzałego uzbrojenia produkcji sowieckiej. 

 

 

 

 

 

♦ Współpraca energetyczna

W pięciu latach dotychczasowej prezydentury Andrzeja Dudy współpraca w dziedzinie energii i bezpieczeństwa energetycznego przyniosła wymierne rezultaty  Jej efekty są szczególnie widoczne w postaci długoterminowych kontraktów na dostawy amerykańskiego LNG do Polski. Poprzez dywersyfikację źródeł energii, Polska systematycznie zwiększa swoją niezależność energetyczną. 

 

W czerwcu 2019 r. w Houston w obecności Prezydenta RP i  Sekretarza ds. energii USA Ricka Perrego doszło do podpisania porozumienia pomiędzy PGNiG i Venture Global LNG w sprawie zwiększenia dostaw LNG z kierunku amerykańskiego. 

 

 

 

♦ Zniesienie wiz do USA

Podczas oficjalnej wizyty w Waszyngtonie we wrześniu 2018 roku, Prezydent Duda uzyskał od Prezydenta Trumpa zapewnienie, że Polska dołączy do Visa Waiver Program do końca jego pierwszej prezydenckiej kadencji

 

Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych jest możliwa od 11 listopada 2019 roku. 

 

 

♦ Inicjatywa Trójmorza

Dwanaście państw, trzy morza i jeden cel: rozwój regionu. Dwudniowy Szczyt Inicjatywy Trójmorza, czyli nowego pomysłu na zwiększenie jedności europejskiej w ramach UE

 

– Trójmorze jest szansą dla krajów regionu do pokonania barier infrastrukturalnych i dostrzeżenia wzajemnej atrakcyjności rynków. Dotąd Europa rozwijała się, inwestując przede wszystkim w oś Wschód-Zachód, dlatego dziś kluczowym filarem rozwoju  jest budowanie spójności regionu od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne, czyli oś Północ-Południe – mówił Andrzej Duda.

 

W sierpniu 2016 roku w Dubrowniku pod hasłem „Wzmacnianie Europy: budowanie połączeń między Północą i Południem” prezydenci i reprezentanci państw Inicjatywy Trójmorza oraz m.in. Chin obradowali na dwudniowym szycie, w trakcie którego przyjęto wspólną deklarację powstania platformy. Podkreślono w niej, m.in. że Inicjatywa Trójmorza jest, w ramach określonych projektów, otwarta na partnerstwo z zainteresowanymi państwowymi lub biznesowymi podmiotami z całego świata, respektującymi fundamentalne wartości i zasady Unii Europejskiej".

 

 

 

W 2017 r., wraz z Prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, Andrzej Duda był gospodarzem Szczytu Trójmorza w Warszawie. Uczestniczył także w otwarciu Forum Regionów Trójmorza. W tym formacie prezydenci spotkali się również w Słowenii, gdzie podczas IV szczytu IT została przyjęta deklaracja pogłębiająca współpracę regionalną

– Rezultaty Trójmorza chcemy mierzyć nie w liczbie wzajemnych spotkań i podpisanych deklaracji, ale w kilometrach nowych dróg, zmodernizowanych gazociągów czy kwotach wydanych na inwestycje — mówił Andrzej Duda podczas IV Szczytu IT w Lublanie w 2019 r.

 

Wśród sukcesów Inicjatywy Trójmorza wymienić można: 

 

♦ Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Na kandydaturę Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ oddało swój głos 190 państw. Wybór poprzedziła intensywna kampania, którą Prezydent Andrzej Duda prowadził zabiegając o poparcie podczas spotkań z przywódcami państw ONZ. Rozmawiał w tej sprawie m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem

 

Niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to nie tylko prestiż, ale i ważny instrument dla polskiej polityki zagranicznej. Funkcja ta umożliwiała też Polsce udział w głównych debatach dotyczących spraw pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Andzej Duda uczstniczył m.in. w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, któremu przewodniczył Prezydent USA

 

Ogromne poparcie dla kandydatury do RB ONZ pokazuje silną pozycję Polski – mówił po ogłoszeniu wyników Prezydent Andrzej Duda. 

 

 

♦ 20 lat w NATO i 15 w UE

W 2019 roku przypadły dwie ważne rocznice związane z obecnością Polski na arenie międzynarodowej: 20. rocznica przystąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego oraz 15. rocznica wejścia do Unii Europejskiej. 

 

 

Podczas 5-letniej kadencji Andrzej Duda uczestniczył w wielu międzynarodowych szczytach i spotkaniach światowych przywódców. Poza wymienionymi wyżej spotkaniami w ramach formatu Trójmorza, były to między innymi: 

♦ Szczyt przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej: PolskaWęgrySłowacjaCzechy

♦ Szczyt Państw Grupy Arraiolos: NiemcyBułgariaMaltaŁotwaGrecja

♦ Spotkania Przywódców państw NATO: WarszawaBrukselaBrukselaLondyn 

♦ Szczyt Klimatyczny COP24 w Katowicach

♦ Szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki: WarszawaKoszyce. Andrzej Duda przyjął w Warszawie także ministrów obrony państw tego formatu

♦ Szczyt procesu Brdo-Brijuni w Tiranie

♦ Szczyt Bałkanów Zachodnich

 

 

 

 

♦ Polityka Wschodnia

 

Ważne miejsce w działaniach Prezydenta Andrzeja Dudy od początku kadencji zajmowała polityka wschodnia, zwłaszcza w wymiarze bezpieczeństwa. Szczególną rolę w jego polityce odgrywały Ukraina i Gruzja – państwa, które w ostatnich latach padły ofiarą rosyjskiej agresji. Polska konsekwentnie wspiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje tych państw, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i we współpracy dwustronnej.

 

 

 

Pierwsza wspólna wizyta prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy w dowództwie wielonarodowej polsko-litewsko-ukraińskiej brygady w Lublinie. LITPOLUKRBRIG pełni ważną rolę, m.in. integrując siły zbrojne Ukrainy z siłami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

  

Poleć znajomemu