Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 20 maja 2016

Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim

  |   Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Dotycząca barw i symboli narodowych lekcja historii dla licealistów odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Flaga państwowa to symbol wspólnoty, patriotyzmu i tożsamości Polaków - napisał Andrzej Duda w specjalnym liście skierowanym do uczniów.

 

W lekcji udział wzięła młodzież z Jaworzna, Kielc, Kosowa Lackiego i Warszawy - ze szkół, których patronem jest Józef Wybicki, autor słów polskiego hymnu narodowego, i którym patronuje Orzeł Biały.

 

Spotkanie poprowadził Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Minister powiedział, że lekcja o tej tematyce nie przez przypadek ma miejsce w maju – miesiącu szczególnym, w którym nie brakuje okazji do publicznej ekspozycji i manifestacji narodowych barw, flag państwowych i wszelkich innych symboli, które stanowią Rzeczpospolitą.

 

List do uczestników lekcji skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. „Barwy biało-czerwone należą do najczcigodniejszych znaków Rzeczypospolitej. Przed 185 laty, 7 lutego 1831 roku, Sejm ustanowił je symbolem naszego państwa i narodu. Był to jeden z najstarszych tego rodzaju aktów prawnych na świecie. Ale geneza flagi polskiej sięga znacznie dalej wstecz” - napisał prezydent. Jak przypomniał, czerwona chorągiew z Orłem Białym, której odzwierciedleniem jest biel i czerwień współczesnej flagi, towarzyszyła naszym przodkom już u schyłku XIII wieku.

 

Odnosząc się do piątkowej wizyty młodzieży w Pałacu Prezydenckim, zaznaczył: „Ufam, że ta lekcja i wizyta będą ważnym doświadczeniem budującym ducha wspólnoty i inspirującym do jak najlepszej służby Ojczyźnie - dzisiaj jako uczniowie, a już niebawem także w pracy zawodowej i społecznej”.

 

 
 Prelegentami lekcji byli:
 

Jarosław Pych – Kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, pułkownik Mariusz Kubarek – Pomocnik Dowódcy Garnizonu Warszawa do spraw Ceremoniału Wojskowego oraz Adam Małysz – czterokrotny medalista olimpijski, czterokrotny mistrz świata i czterokrotny zdobywca Pucharu Świata w skokach narciarskich, obecnie kierowca rajdowy.

 

Kustosz Pych przypomniał m.in., że mamy jeden z najstarszych herbów w Europie. „Biały orzeł na czerwonej tarczy pojawił się jako herb, jako znak królewski w 1295 roku i trwa niemal bez zmian do dzisiaj. Zmieniał się kształt orła, uzależniony od mody, jaka panowała w danej epoce” - mówił Pych. Zaznaczył, że orzeł na przestrzeni wieków „podnosił swoje skrzydła”.  - Im bliżej naszych czasów, tym te skrzydła były bardziej unoszone do góry - powiedział Pych.

 

Płk Mariusz Kubarek podkreślił, że polskie flagi towarzyszą nam nie tylko przy okazji oficjalnych uroczystości, ważnych wydarzeń państwowych, świąt i dni pamięci, lecz także w życiu codziennym - np. w czasie wydarzeń sportowych czy koncertów - gdy chcemy okazać jedność i dumę, że jesteśmy Polakami - mówił.  Przypomniał też licealistom, jak należy zachowywać się w momencie podniesienia polskiej flagi na maszt. - Należy stać, zachowując powagę i spokój. Należy zdjąć czapkę - mówił.

 

Adam Małysz, zwracając się do uczniów, podkreślał, że dla nas, Polaków, „jest niezmierną dumą to, że reprezentujemy swój kraj, że możemy się utożsamiać z naszym krajem”.

 

Odnosząc się do chwil, gdy jako sportowiec reprezentował Polskę, Małysz opowiadał:  „Zawsze byłem dumny z tego, jestem dumny i będę dumny, że mogę Polskę reprezentować. I ten orzełek (...) na piersi czy flaga na ramieniu, czy flaga gdzieś w ręce, zawsze były i towarzyszyły mi podczas mojej kariery”.

 

W trakcie lekcji żołnierze z Garnizonu Warszawa zademonstrowali zebranym pokaz uroczystego składania flagi państwowej.

 

Na zakończenie Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Nowacki wręczył delegacjom szkół flagi państwowe podarowane przez Prezydenta RP.

Poleć znajomemu