przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 20 maja 2016

Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim

  |   Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Dotycząca barw i symboli narodowych lekcja historii dla licealistów odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Flaga państwowa to symbol wspólnoty, patriotyzmu i tożsamości Polaków - napisał Andrzej Duda w specjalnym liście skierowanym do uczniów.

 

W lekcji udział wzięła młodzież z Jaworzna, Kielc, Kosowa Lackiego i Warszawy - ze szkół, których patronem jest Józef Wybicki, autor słów polskiego hymnu narodowego, i którym patronuje Orzeł Biały.

 

Spotkanie poprowadził Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Minister powiedział, że lekcja o tej tematyce nie przez przypadek ma miejsce w maju – miesiącu szczególnym, w którym nie brakuje okazji do publicznej ekspozycji i manifestacji narodowych barw, flag państwowych i wszelkich innych symboli, które stanowią Rzeczpospolitą.

 

List do uczestników lekcji skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. „Barwy biało-czerwone należą do najczcigodniejszych znaków Rzeczypospolitej. Przed 185 laty, 7 lutego 1831 roku, Sejm ustanowił je symbolem naszego państwa i narodu. Był to jeden z najstarszych tego rodzaju aktów prawnych na świecie. Ale geneza flagi polskiej sięga znacznie dalej wstecz” - napisał prezydent. Jak przypomniał, czerwona chorągiew z Orłem Białym, której odzwierciedleniem jest biel i czerwień współczesnej flagi, towarzyszyła naszym przodkom już u schyłku XIII wieku.

 

Odnosząc się do piątkowej wizyty młodzieży w Pałacu Prezydenckim, zaznaczył: „Ufam, że ta lekcja i wizyta będą ważnym doświadczeniem budującym ducha wspólnoty i inspirującym do jak najlepszej służby Ojczyźnie - dzisiaj jako uczniowie, a już niebawem także w pracy zawodowej i społecznej”.

 

 
 Prelegentami lekcji byli:
 

Jarosław Pych – Kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, pułkownik Mariusz Kubarek – Pomocnik Dowódcy Garnizonu Warszawa do spraw Ceremoniału Wojskowego oraz Adam Małysz – czterokrotny medalista olimpijski, czterokrotny mistrz świata i czterokrotny zdobywca Pucharu Świata w skokach narciarskich, obecnie kierowca rajdowy.

 

Kustosz Pych przypomniał m.in., że mamy jeden z najstarszych herbów w Europie. „Biały orzeł na czerwonej tarczy pojawił się jako herb, jako znak królewski w 1295 roku i trwa niemal bez zmian do dzisiaj. Zmieniał się kształt orła, uzależniony od mody, jaka panowała w danej epoce” - mówił Pych. Zaznaczył, że orzeł na przestrzeni wieków „podnosił swoje skrzydła”.  - Im bliżej naszych czasów, tym te skrzydła były bardziej unoszone do góry - powiedział Pych.

 

Płk Mariusz Kubarek podkreślił, że polskie flagi towarzyszą nam nie tylko przy okazji oficjalnych uroczystości, ważnych wydarzeń państwowych, świąt i dni pamięci, lecz także w życiu codziennym - np. w czasie wydarzeń sportowych czy koncertów - gdy chcemy okazać jedność i dumę, że jesteśmy Polakami - mówił.  Przypomniał też licealistom, jak należy zachowywać się w momencie podniesienia polskiej flagi na maszt. - Należy stać, zachowując powagę i spokój. Należy zdjąć czapkę - mówił.

 

Adam Małysz, zwracając się do uczniów, podkreślał, że dla nas, Polaków, „jest niezmierną dumą to, że reprezentujemy swój kraj, że możemy się utożsamiać z naszym krajem”.

 

Odnosząc się do chwil, gdy jako sportowiec reprezentował Polskę, Małysz opowiadał:  „Zawsze byłem dumny z tego, jestem dumny i będę dumny, że mogę Polskę reprezentować. I ten orzełek (...) na piersi czy flaga na ramieniu, czy flaga gdzieś w ręce, zawsze były i towarzyszyły mi podczas mojej kariery”.

 

W trakcie lekcji żołnierze z Garnizonu Warszawa zademonstrowali zebranym pokaz uroczystego składania flagi państwowej.

 

Na zakończenie Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Nowacki wręczył delegacjom szkół flagi państwowe podarowane przez Prezydenta RP.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.