Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 21 czerwca 2016

Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech – okolicznościowa lekcja w Belwederze

  |   Lekcja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” w związku z 60. rocznicą „Poznańskiego Czerwca” (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” w związku z 60. rocznicą „Poznańskiego Czerwca” (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” w związku z 60. rocznicą „Poznańskiego Czerwca” (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” w związku z 60. rocznicą „Poznańskiego Czerwca” (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” w związku z 60. rocznicą „Poznańskiego Czerwca” (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” w związku z 60. rocznicą „Poznańskiego Czerwca” (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” w związku z 60. rocznicą „Poznańskiego Czerwca” (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” w związku z 60. rocznicą „Poznańskiego Czerwca” (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” w związku z 60. rocznicą „Poznańskiego Czerwca” (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” w związku z 60. rocznicą „Poznańskiego Czerwca” (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” w związku z 60. rocznicą „Poznańskiego Czerwca” (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” w związku z 60. rocznicą „Poznańskiego Czerwca” (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech” w związku z 60. rocznicą „Poznańskiego Czerwca” (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

W Belwederze odbyła się we wtorek ostatnia w tym roku szkolnym okolicznościowa lekcja dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, poświęcona tematyce roku 1956 i wydarzeń, jakie miały miejsce w czerwcu w Poznaniu oraz na jesieni w Budapeszcie. Gospodarzem lekcji w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej był Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

 

W nawiązaniu do zbliżającej się 60. rocznicy „Poznańskiego Czerwca”, młodzież uczestnicząca w lekcji reprezentowała Wielkopolskę, przybywając z placówek w Jarocinie, Nowym Tomyślu i Poznaniu.

 

Prelegentem był Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury dr Janos Tischler, który ze swojej węgierskiej perspektywy mówił o wydarzeniach 1956 roku i impulsie, jaki  poprzez czerwcowe wydarzenia z Poznania został dany Węgrom przed wybuchem ich Powstania jesienią.

 

Tematem przewodnim lekcji była ponadto obustronna przyjaźń pomiędzy narodami polskim i węgierskim, która dojrzewała w trakcie tragicznych wydarzeń roku 1956, przejawiająca się solidarnością i gestami ludzkiej pomocy udzielanej Polakom przez Węgrów i Węgrom przez Polaków. Zobacz także: Lekcja o barwach i symbolach narodowych w Pałacu Prezydenckim

 

Na zakończenie minister Wojciech Kolarski przekazał zgromadzonej młodzieży zaproszenie do udziału w oficjalnych obchodach 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca i do spotkania z Prezydentami Polski i Węgier w Muzeum Powstania Poznańskiego w czerwcu 1956 roku.

Poleć znajomemu