Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 6 sierpnia 2017

52. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

  |   Ruszył 52. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej (fot. Sławomir Kasper) Ruszył 52. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej (fot. Sławomir Kasper) Ruszył 52. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej (fot. Sławomir Kasper) Ruszył 52. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej (fot. Sławomir Kasper) Ruszył 52. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej (fot. Sławomir Kasper) Ruszył 52. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej (fot. Sławomir Kasper)

6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów żołnierze I Kompanii Kadrowej, utworzonej rozkazem Józefa Piłsudskiego, wyruszyli z Krakowa do Kielc. To były narodziny Wojska Polskiego.

 

By upamiętnić to wydarzenie co roku organizowany jest Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W niedzielę marsz ruszył z Oleandrów po raz 52. Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wystosował list do organizatorów i uczestników wydarzenia.

 

Zobacz także: List prezydenta do uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej List głowy państwa został odczytany przez jego przedstawiciela w sobotę po Mszy św. odprawionej w Katedrze na Wawelu.

 

Droga, w którą 6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów wyruszyło zaledwie nieco ponad 150 żołnierzy „Kadrówki”, ostatecznie doprowadziła cały nasz naród do odzyskania niepodległości” – napisał prezydent Andrzej Duda.

 

W ciągu czterech lat Wielkiej Wojny spełniła się śmiała wizja Komendanta, której realność z początku wielu podawało w wątpliwość. Po 123 latach zaborów suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę polityczną Europy, a brygadier Piłsudski został Naczelnikiem Państwa. Doświadczenie tamtych wydarzeń – przełomowych dla historii najnowszej Polski – stanowiło fundament wspólnoty narodowej w okresie międzywojennym. Dla uczczenia i kultywowania pamięci o nich w 10. rocznicę wymarszu zorganizowano pierwszy marsz szlakiem „Kadrówki”. Idea legionowa była podstawą edukacji obywatelskiej następnej generacji, która dowiodła swojego męstwa, ofiarności i miłości Ojczyzny podczas II wojny światowej” – podkreślił Prezydent RP.

Poleć znajomemu