przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 9 listopada 2016

Kapituła nominowała 18 przedsiębiorstw do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Znamy już nazwy firm – potencjalnych zwycięzców. Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nominowała 18 przedsiębiorstw  w XIV edycji nagrody  w kategoriach: Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces, Odpowiedzialny Biznes. W tegorocznej edycji nagrody są nowe kategorie specjalne: STARTUP_PL oraz Badania + Rozwój, skierowane do młodych, zdolnych przedsiębiorców - innowatorów.
 

Ostateczny wybór zwycięzcy w każdej kategorii należy do Prezydenta RP. 17 listopada br., podczas „Kongresu 590” w Rzeszowie, Prezydent Andrzej Duda wręczy statuetki laureatom.

 

Zgodnie z wyborem Kapituły, pod przewodnictwem profesora Krzysztofa Opolskiego, nominowane zostały następujące podmioty (kolejność alfabetyczna):

 

Lider MŚP
 
1.     Arka (na wniosek: Związku Przedsiębiorców i Pracodawców)
 

Firma, powstała w 1999 roku, działa w branży produkcji instalacji sanitarnych oraz grzewczych. Przedsiębiorstwo projektuje swoje produkty, zastrzega patenty  i rozwiązania techniczne oraz wzornicze i produkuje je pod markami własnymi. Produkty docierają do ponad 1400 klientów poprzez sieć 27 Doradców Techniczno-Handlowych zlokalizowanych na terenie całej Polski.

 

2.     ML System  (na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego)

 

Rodzinne przedsiębiorstwo powstałe w 2007 roku w Zaczerniu, woj. podkarpackie. Wykonuje kompleksowe systemy zabezpieczeń obiektów (m.in. systemy nagłaśniające, sieci strukturalne, sterowanie oświetleniem, systemy zapobiegania powstawania pożarów i BMS) oraz systemy pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i ich integrację z budynkami. Firma otworzyła pierwszą na świecie fabrykę produkującą ogniwa fotowoltaiczne według własnej technologii.

 

3.     Neurosoft (na wniosek Unii Metropolii Polskich)
 

Przedsiębiorstwo działa w branży informatycznej na rynku międzynarodowym, wdrażając systemy informatyczne oparte na technologii sztucznej inteligencji. Głównym obszarem działalności jest analiza i synteza mowy oraz przetwarzanie języka naturalnego. Sztandarowym produktem firmy jest „NeuroCar”, system identyfikujący samochody w ruchu drogowym. Obecnie Neurosoft posiada swoje oddziały w Niemczech oraz USA.

 

Narodowy Sukces

 

1.     Cedrob (na wniosek Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego)
 

Firma działa w branży przemysłu rolno-spożywczego, zajmując się produkcją i rozbiorem mięsa drobiowego, produkcją wędlin drobiowych i wieprzowych oraz pasz dla drobiu i trzody chlewnej. Cedrob jest największym producentem mięsa w Polsce, liderem w produkcji mięsa drobiowego, wiodącym producentem trzody chlewnej oraz trzecim producentem pasz w Polsce. Spółka zatrudnia 3000 osób.

 

2.     OTCF (Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego)
 

Producent i dystrybutor odzieży i akcesoriów sportowych dla konsumentów orazsportu zawodowego. Posiada m.in. markę 4F, a produkty pod znanym logo obecne są w 27 krajach na świecie poprzez sprzedaż hurtową. Firma była głównym dostawcą ubrań i akcesoriów polskich sportowców podczas Zimowych IO w Vancouver w 2010 roku, Letnich IO w Londynie w 2012 roku, Zimowych IO w Soczi w 2014 roku, Letnich IO w Rio de Janeiro w 2016 roku.

 

3.     Wielton (na wniosek Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Związek Klastry Polskie)

 

Największy polski producent naczep, przyczep i zabudów samochodowych. Spółka należy do grona 3 największych producentów w swojej branży w Europie. Dotychczas na drogi Europy wyjechało ponad 65 tysięcy naczep i przyczep. Grupa Wielton posiada zakłady produkcyjne w Polsce i Francji, a także montownie we Włoszech i Rosji. W 2015 roku Wielton otrzymał status Centrum Badawczo-Rozwojowego.

 

Międzynarodowy Sukces

 

1.     Grupa CCC (na wniosek Polskiej Rady Biznesu)
 

Największa detaliczna spółka obuwnicza w Europie Środkowej i największy producent butów w Europie. Obecnie Grupa CCC to ponad 800 sklepów zlokalizowanych
w centrach i galeriach handlowych w 16 krajach, własna fabryka butów skórzanych, 10 tysięcy pracowników oraz 28 milionów par butów sprzedawanych w ciągu roku.

 
2.     Comarch (na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego)
 

Jedna z największych polskich spółek informatycznych z siedzibą w Krakowie. Od 23 lat pomaga klientom największych polskich  i światowych marek w osiąganiu większej rentowności poprzez wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań IT. Firma zrealizowała kilkadziesiąt tysięcy projektów w ponad 40 krajach. Ponad 50% jej przychodów pochodzi z rynków zagranicznych. Obecnie Grupa Comarch zatrudnia ponad 5000 ekspertów w 71 biurach w 24 krajach.

 

3.     Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych (WISS) (na wnioski dwóch organizacji: Fundacji Innowacyjna Polska oraz Związku Klastry Polskie)

 

WISS jest liderem rynku samochodów specjalistycznych na świecie. Firma dostarcza produkty na rynek europejski, azjatycki oraz afrykański - samochody z logiem WISS jeżdżą po drogach w ponad 40 krajach. Firma jako jedyna w branży posiada własny nowoczesny zakład produkcyjny zabudów kompozytowych. Zapewnia szeroką gamę produktów takich jak: samochody ratowniczo-gaśnicze, lotniskowe, ratownictwa technicznego, specjalistyczne samochody dowodzenia i łączności, policyjne miotacze wody.

 

Odpowiedzialny Biznes

 

1.     Mesko (na wniosek Politechniki Warszawskiej)
 

Producent światowej klasy wyrobów i zespołów do wszystkich rodzajów amunicji i rakiet używanych przez Siły Zbrojne RP i podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. W ramach firmy wprowadzono kodeks etyki, procedurę antymobbingową, a także systematycznie umożliwiane jest podnoszenie kwalifikacji pracowników przez
cztery programy pomocowe. Prowadzona jest też działalność charytatywna i proekologiczna, a także fundowane są nagrody dla honorowych krwiodawców.

 

2.     Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego)

 

Firma produkuje i prowadzi sprzedaż wyrobów higienicznych, medycznych i kosmetycznych. Zatrudnia ponad 7 tys. pracowników. W ramach swojej działalności firma corocznie organizuje konferencje dotyczące opieki długoterminowej, jest sponsorem międzynarodowej ligi piłki nożnej osób niepełnosprawnych. Firma również prowadzi Fundację "Razem Zmieniamy Świat", w ramach której m.in. wydawane są bezpłatne poradniki dla osób zajmujących się opieką osób niesamodzielnych, organizowane są bezpłatne warsztaty dla rodzin.

 

3.     Wiśniowski (na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego)
 

Firma jest potentatem na rynku automatycznych bram garażowych zapewniających komfort oraz bezpieczeństwo w domach i przedsiębiorstwach w całej Europie. Wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą i mulitmedalistką Justyną Kowalczyk pomaga osobom chorym na mukowiscydozę. Sponsoruje m.in. „Bieg po oddech” -  pierwsze wydarzenie sportowe o zasięgu ogólnopolskim organizowanym przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Przedsiębiorstwo ponadto wspiera lokalne drużyny sportowe m.in. klub piłkarski Sandecja Nowy Sącz czy rugbistów Biało Czarni. Firma przekazuje również środki na funkcjonowanie GOPR w Krynicy Zdrój, a  także WOPR w Gródku nad Dunajem.

 

START-UP.PL
 
1.     Estimote (na wniosek Fundacji Startup Poland)
 

Startup oferuje innowacyjny sensor beacon (bezprzewodowy nadajnik używany do lokalizowania w przestrzeni) wraz ze wspierającą go technologią. Estimote działa na rynku od 3 lat. W tym czasie spółka zdołała przyciągnąć 75 tysięcy klientów na całym świecie, a także zbudować społeczność niezależnych programistów wykorzystujących technologię Estimote w celu rozwoju aplikacji Internetu Rzeczy (Internet of Things).

 

2.     Phenicoptere (na wniosek Urzędu Patentowego RP)
 

Polski startup, który na rynku kosmetycznym zadebiutował w 2012 roku z produktem GLOV Hydro Demaquillage – rękawicą służącą do zmywania makijażu. Firma jest liderem w rozwoju jedynego w swoim rodzaju mikro-włókna, nad którym 2 lata trwały badania. Materiał ten jest 100 razy cieńszy od ludzkiego włosa i 30 razy cieńszy od włókien bawełny. Produkt obecnie dystrybuowany jest do 40 krajów.

 

3.     Zortrax (na wnioski dwóch instytucji: Państwowej Inspekcji Pracy oraz Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych)

 

Producent drukarek 3D, który pomimo krótkiej działalności gospodarczej, zdążył już z powodzeniem wprowadzić na rynek autorską drukarkę Zortrax M200, unikalne oprogramowanie (Z-Suite) i materiały do druku (Z_Filament Series).  Tworzone w Polsce produkty Zortrax S.A. sprzedawane są w ponad 50 krajach świata, na 6 kontynentach.

 

Badania + Rozwój

 

1.     OncoArendi Therapeutics (Instytucja Zgłaszająca: Narodowe Centrum Nauki oraz Związek Klastry Polskie)

 

Firma założona w 2012 roku specjalizuje się w poszukiwaniu i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób zapalnych oraz nowotworowych. Celem firmy jest opracowanie skutecznej terapii nieuleczalnych chorób, takich jak nowotwory mózgu, płuc i jelita grubego. W realizacji prac B+R firma współpracuje z wiodącymi ośrodkami badawczymi w UE, USA oraz Australii. OAT zatrudnia wielu badaczy powracających do Polski ze staży podoktorskich na czołowych uniwersytetach w USA.

 

2.     Prevac (Instytucja Zgłaszająca: Polska Rada Biznesu)
 

Spółka produkuje aparaturę naukowo-badawczą służącą do komponowania i analiz nowych materiałów na poziomie nanocząsteczek oraz w warunkach ultra wysokiej próżni. Firma projektuje, produkuje i dostarcza kompletne aparatury, które pozwalają na prowadzenie eksperymentów, których rezultatem są wyjątkowe materiały (nowe gatunki stali, tworzyw sztucznych, implanty). Firma zatrudnia aktualnie 240 specjalistów i obsługuje klientów z 63 krajów.

 

3.     Saule Technologies (Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego)

 

Przedsiębiorstwo zajmuje się opracowywaniem i produkcją ogniw perowskitowych używanych w modułach służących do pozyskiwania energii słonecznej. Jest to konkurencja dla ogniw fotowoltaicznych. Aktualnie firma pracuje nad rozwojem metod masowej produkcji, umożliwiającej druk większych i bardziej efektywnych ogniw perowskitowych.

 

Kategoria Badania + Rozwój cieszyła się największym zainteresowaniem instytucji zaproszonych do zgłaszania kandydatów: organizacje z całego kraju zgłosiły 41 wniosków.

 

W tej edycji została przesłana rekordowa liczba wniosków. Łącznie instytucje, które miały prawo zgłosić kandydatów do Nagrody, przysłały do Kancelarii Prezydenta RP 212 wniosków, z czego 198 spełniło wszystkie wymogi formalne.

 

Nagroda Gospodarcza jest przyznawana raz do roku przez Prezydenta RP. To wyróżnienie dla podmiotów, które wnoszą znaczący wkład w rozwój naszej gospodarki, budując pozytywny wizerunek polskiej przedsiębiorczości na całym świecie oraz stanowią wzór dla innych firm.

 

Więcej informacji o zasadach przyznawania Nagrody można znaleźć w tym miejscu >>

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.