Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 listopada 2017

Laureaci Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

  |   Prezydent RP Andrzej Duda wręczył statuetki zwycięzcom w 6 kategoriach oraz nagrodę indywidualną Prezydent RP Andrzej Duda wręczył statuetki zwycięzcom w 6 kategoriach oraz nagrodę indywidualną Prezydent RP Andrzej Duda wręczył statuetki zwycięzcom w 6 kategoriach oraz nagrodę indywidualną Prezydent RP Andrzej Duda wręczył statuetki zwycięzcom w 6 kategoriach oraz nagrodę indywidualną Prezydent RP Andrzej Duda wręczył statuetki zwycięzcom w 6 kategoriach oraz nagrodę indywidualną Galę XV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta zakończył koncert Kamila Bednarka i Filharmonii Podkarpackiej Galę XV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta zakończył koncert Kamila Bednarka i Filharmonii Podkarpackiej Galę XV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta zakończył koncert Kamila Bednarka i Filharmonii Podkarpackiej Galę XV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta zakończył koncert Kamila Bednarka i Filharmonii Podkarpackiej Galę XV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta zakończył koncert Kamila Bednarka i Filharmonii Podkarpackiej

Zobacz także: Prezydent zainaugurował "Kongres 590" PL/ENG Prezydent zwiedził stoiska ubiegłorocznych laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydent Andrzej Duda wręczył sześciu firmom Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Odbyło się to podczas uroczystej gali będącej zwieńczeniem pierwszego dnia "Kongresu 590" w Jasionce koło Rzeszowa. - Chcemy, żeby liczono się z Polską - mówił Prezydent w okolicznościowym wystąpieniu. Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach głównych i dwóch specjalnych. Andrzej Duda przyznał również, podobnie, jak rok temu, nagrodę indywidualną. 

 

  • Lider MŚP: Dramiński S.A.

(Instytucja Zgłaszająca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju)

Przedsiębiorstwo założone w 1987 r. Specjalizuje się w konstruowaniu, wdrożeniach, produkcji oraz sprzedaży urządzeń elektronicznych w kraju i za granicą. Lider w dziedzinie kompaktowej i mobilnej ultrasonografii. Zdobywca Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich 2016.

 

  • Narodowy Sukces: Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM” w Warszawie

(Instytucja Zgłaszająca: Agencja Rozwoju Przemysłu)

Firma jest wizytówką polskiej branży motoryzacyjnej. Działa od ponad 66 lat. Obecnie to prężnie działająca firma produkcyjna z nowoczesną infrastrukturą generującą coraz wyższe zyski. Produkuje układy wtryskowe do silników wysokoprężnych. Zakłady mechaniczne WUZETEM są jedyną tego typu fabryką w Polsce i jedną z niewielu na świecie. Firma sprzedaje swoje produkty do ponad 50 krajów, a 65% do USA.

 

  • Międzynarodowy Sukces: Melex sp. z o.o. 

(Instytucja Zgłaszająca: Redakcja „Przegląd Techniczny”)

Firma istnieje od 1971 roku. Produkuje pojazdy elektryczne. Jest w całości polską spółką, która ma w swojej ofercie ponad 100 wersji pojazdów pasażerskich, bagażowych i specjalistycznych. Posiada m.in. wyróżnienie “Diament” miesięcznika Forbes 2017, CEE CLEAN Energy Awards- Electric Vehicle of the Year 2016.

 

  • Odpowiedzialny Biznes: Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita

(Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego)

Jest największą firmą mleczarską w Europie Środkowo-Wschodniej. Tworzy 16 zakładów produkcyjnych, 31 własnych centrów dystrybucyjnych. Dwa sztandarowe projekty na rzecz społeczności lokalnych to „Szklanka Mleka/Mleko w szkole” oraz „MOST” – model ograniczenia strat i marnowania żywności.

 

  • START-UP.PL: XTPL S.A.

(Instytucja Zgłaszająca: Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych)

Innowacyjne przedsiębiorstwo, które za cel działalności przyjęło komercjalizację technologii wytwarzania ultracienkich przewodzących linii metalicznych wykorzystywanych w produkcji warstw TCF. Dzięki temu stworzono unikatowe kompleksowe rozwiązanie technologiczne – drukarki, głowice i nanotusze.

 

  • Badania + Rozwój: Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki UW i Centrum Nowych Technologii

(Instytucja Zgłaszająca: Urząd Patentowy RP)

Zespół naukowy od ponad 10 lat zajmuje się badaniem oddziaływań białek i fragmentów kwasów nukleinowych RNA w procesach komórkowych, a także syntezą chemiczną analogicznych końcówek cząsteczek mRNA. Od 2006 roku zespół pracował nad odkryciem sposobu na udoskonalenie cząsteczek mRNA, tak by zwielokrotnić ich trwałość. Posiada indywidualne nagrody dla członków zespołu.

 

  • Indywidualna Nagroda Gospodarcza: Maciej Wieczorek

Maciej Wieczorek, prezes zarządu Celon Pharma, firmy inwestującej w nowoczesne leki oraz prowadzącej zaawansowane badania naukowe. Jest założycielem firmy Celon Pharma, współtwórcą i jednym z głównych akcjonariuszy biotechnologicznego Mabionu. Przez kilka lat współzarządzał Adamedem, wraz z jego właścicielami. Z firmy odszedł po śmierci jej założyciela z 2 milionami dolarów za udziały. Te środki przeznaczył na uruchomienie niewielkiej fabryki i rozpoczęcie badań nad trzema preparatami. Pierwsze dwa lata były dla biznesmena balansowaniem na granicy wypłacalności. Obecnie Celon Pharma S.A. produkuje specjalistyczne preparaty generyczne oraz rozwija innowacyjne terapie. Mabion S.A. to z kolei firma, która została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych.

 

ZOBACZ LISTĘ WSZYSTKICH NOMINOWANYCH >> 

 

 

Zobacz także: Wystąpienie podczas Gali Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP W swoim wystąpieniu po wręczeniu nagród prezydent Andrzej Duda podkreślił, że te statuetki, to forma promowania polskiej przedsiębiorczości, polskiej myśli, w tym myśli technologicznej. Jak dodał, wszyscy nagrodzeni pod koniec 2017 r. są "laureatami na rok 100-lecia odzyskania niepodległości".

 

Nawiązał również do tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, będącej - jak mówił - efektem myśli gospodarczej kraju, który odradzał się i chciał być jednym z wielkich państw europejskich.

 

- Od prawie 30 lat wracamy do grona krajów, które chcą się mienić europejskimi potęgami, które chcą się mienić najsilniejszymi w europejskiej konkurencji, a w efekcie i w konkurencji światowej - powiedział Andrzej Duda.

 

Galę XV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta zakończył koncert Kamila Bednarka i Filharmonii Podkarpackiej.

 

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP  przyznawana  jest najlepszym podmiotom gospodarczym w kraju, które przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki, promują Polskę na arenie międzynarodowej oraz stanowią wzór dla innych firm. Laureatów, spośród nominowanych przez Kapitułę Nagrody, wskazuje Prezydent RP. (KP)

 

 

 ZOBACZ LISTĘ WSZYSTKICH NOMINOWANYCH >> 

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP  przyznawana  jest najlepszym podmiotom gospodarczym w kraju, które przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki, promują Polskę na arenie międzynarodowej oraz stanowią wzór dla innych firm. Laureatów, spośród nominowanych przez Kapitułę Nagrody, wskazuje Prezydent RP. (KP)

Poleć znajomemu