przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A

Kraków (województwo małopolskie)

1. Rynek Główny od strony Wieży Ratuszowej, g. 11.00 -13.30

 

W Krakowie odbędzie się plenerowe czytanie dramatu Aleksandra Fredry pt. „Zemsta” w wykonaniu znakomitych artystów krakowskich teatrów m.in. Doroty Segdy, Anny Dymnej, Tadeusza Malaka i Krzysztofa Orzechowskiego. Niespodzianką dla zgromadzonych na płycie Ryku Głównego odbiorców będzie występ prof. Jacka Majchrowskiego - Prezydenta Miasta Krakowa. Naturalną scenografię projektu będzie stanowić Wieża Ratuszowa.

 

2. Społeczne Gimnazjum Nr 3 Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Os. Dywizjonu 303 nr 35-35A, g. 12.00-14.30

 

Uroczystości związane z akcją Narodowe Czytanie. Aleksander Fredro w Krakowie w Społecznym Gimnazjum Nr 3 odbędą się w ramach 6 edycji imprezy zatytułowanej „Czytamy dzieła literatury narodowej”, która odbywa się corocznie w tymże gimnazjum. Uczniowie tamtejszej szkoły wystawią „Zemstę” A. Fredry w formie przedstawienia, które zostanie poprzedzone wykładem przedstawiającym rys historyczny epoki i nakreślającym sylwetkę oraz twórczość autora. W przerwie odbędzie się „poczęstunek dworski”, zaś przedstawienie urozmaicą tańce. Uczniowie występować będą w strojach i w dekoracjach z tamtej epoki. W przedsięwzięciu brać będzie udział cała społeczność szkoły.

 

3. Kinoteatr Wrzos, ul. Zamojskiego 50, g. 15:00-16:15; Klub Osiedlowy Wola Duchacka, ul. Malborska 98, g. 12.00-13.00

 

W ramach Narodowego Czytania w kinoteatrze Wrzos Aktorzy Teatru Otwartego TO czytać będą wybrane fragmentu poezji i prozy Aleksandra Fredry dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W klubie osiedlowym Wola Duchacka odbędzie się czytanie fragmentów „Zemsty” w scenerii dworu Bemów.

 

4. Filia nr 4 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, os. Zgody 7, 7 września, g. 11.00-12.00

 

Czytanie dzieł Aleksandra Fredry odbędzie się przed budynkiem Filii nr 4 Nowohuckiej Biblioteki PublicznejOddziale dla Dzieci i Młodzieży (w wypadku złych warunków atmosferycznych – w budynku biblioteki). Zaproszeni przez Bibliotekę goście i wolontariusze będą czytali w przestrzeni  miejskiej.  Wśród gości będą m.in. redaktorzy Głosu-Tygodnika Nowohuckiego -  Pani Agnieszka Łoś i Pan Sławomir Pietrzyk oraz Pan Stanisław Moryc - Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII.

 

5. Śródmiejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 16 na os. Dąbie i nr 19 na osiedlu Prądnik Czerwony,  7 września, g. 10.00

 

W dwóch filiach bibliotecznych: nr 16 na os. Dąbie i nr 19 na osiedlu Prądnik Czerwony Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej ,,Narodowe Czytanie” będzie skierowane do dzieci, ich rodziców i opiekunów.

W programie jest przewidziane głośne czytanie bajek oraz wierszy dla dzieci, któremu towarzyszyć będą zabawy, rebusy i mini-konkursy inspirowane utworami autora oraz mini-wystawa ,,Śladami Aleksandra Fredry”.

Przedstawiona zostanie prezentacja multimedialna stworzona na podstawie przekazanych wcześniej przez dzieci rysunków zainspirowanych bajką Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” oraz „Małpa w kąpieli”.

Na podstawie prac dzieci podczas spotkania powstanie książeczka przeplatana tekstami Aleksandra Fredry, która zostanie opublikowana na stronie internetowej Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej.

 

6. Krowoderska Biblioteka Publiczna, ul. Królewska 59, 7 września, g. 9.00

 

W Krowoderskiej Bibliotece Publicznej rodzice będą czytać dzieciom bajki Aleksandra Fredry. Ponadto zostanie odtworzona z audiobooka komedia ,,Zemsta” czytana przez M. Regent, A. Gruzę i T. Czarneckiego.

  

7. Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki, 7 września,  g.11.00

 

„Narodowe czytanie” w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – w Kamienicy Hipolitów będzie skierowane do dzieci.

We wnętrzach pochodzących z XVIII i XIX w. - z epoki Aleksandra Fredry – zostaną odczytane wybrane bajki, przypowiastki oraz wiersze. Planowane są także warsztaty plastyczne dla dzieci związane z tematyką czytanych utworów.  Ponadto będzie możliwe obejrzenie dawnych wnętrz, zbliżonych do tych, w których mógł mieszkać i pracować Aleksander Fredro oraz poznanie ówczesnych przedmiotów codziennego użytku.

 

8.Kraków, Plac Centralny (w Alei Róż) przy Księgarni Skarbnica, 7 września, g. 13.00

 

Happening literacki „Zemsta na Centralnym" w Nowej Hucie. Przypadkowi przechodnie otrzymają fragmenty komedii pisarza. Będą także mogli sfotografować się ze specjalnie przygotowaną makietą przedstawiającą autora.

 

9. Kraków, Teatr Bagatela (foyer), ul. Karmelicka 6 i 7 września, g. 19.15

 

Aktorzy Teatru Bagatela czytać będą sztukę pt. "Mąż i żona" (reż.: Andrzej Majczak). Wstęp wolny.10. Kraków, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja, Al. Focha 39, g. 9.00-14.00

Z okazji „Narodowego Czytania" Aleksandra Fredry Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie proponuje lekturę wybranych utworów dla dzieci. W sobotę 7 września 2013 w Czytelni Głównej o każdej pełnej godzinie (9, 10, 11, 12, 13, 14) bibliotekarze odczytają głośno jeden utwór Aleksandra Fredry.

 

10. Kraków, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja, Al. Focha 39, g. 9.00-14.00

 

Z okazji „Narodowego Czytania" Aleksandra Fredry Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie proponuje lekturę wybranych utworów dla dzieci. W sobotę 7 września 2013 r. w Czytelni Głównej o każdej pełnej godzinie (9, 10, 11, 12, 13, 14) bibliotekarze odczytają głośno jeden utwór Aleksandra Fredry.

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.