Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!

Przed dwustu laty, gdy Wielka Armia Napoleona podążała przez Niemen w kierunku Moskwy, miał miejsce ostatni zajazd na Litwie. Taką historię szlachecką opowiada nam w poemacie Pan Tadeusz nasz Wieszcz - Adam Mickiewicz.

 

By uczcić to 200-lecie, pragnę zainicjować ogólnopolską akcję Narodowego Czytania Pana Tadeusza. Odbędzie się ona 8 września 2012 roku. Jak dotąd udział w tym przedsięwzięciu zadeklarowały dziesiątki polskich miast. Dziękuję za chęć bycia razem pod skrzydłami poezji Pana Tadeusza.


To dzieło o szczególnym znaczeniu dla nas Polaków. Zachwyca od pokoleń bogactwem języka, pięknem opisów i harmonią słowa. Stanowi zarazem nieocenione źródło najlepszych patriotycznych uczuć i wiedzy o nas samych.


Poemat Pan Tadeusz to nieodłączna część polskiego kanonu kulturowego, który czyni nas wspólnotą. Łączy nas też pokoleniowo, z naszymi prababkami i pradziadkami, którzy często znali ten poemat na pamięć.


Niech 8 września będzie więc spotkaniem nas wszystkich z językiem ojczystym w najwybitniejszym wydaniu oraz z polskością, której jakże pięknym wyrazem jest Pan Tadeusz. Odkrywajmy wartość bycia razem wokół słów i rzeczy pięknych.


Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

O projekcie

W tym roku mija 200 lat od okresu, w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz. To dzieło wielkiego polskiego Wieszcza stało się epopeją narodową, która jako jedno z arcydzieł literatury stanowi po dziś dzień źródło piękna i umiłowania ojczystego kraju i języka.


Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję „Narodowe Czytanie Pana Tadeusza”. Akcja ta otwiera zarazem cały cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.


Znajomość najwybitniejszych dzieł narodowej literatury nie powinna ograniczać się do nauczania szkolnego, ale być również obecna w życiu nas wszystkich. W tym kontekście Pan Tadeusz jest tylko świadectwem piękna języka polskiego, obyczajów czy charakteru Polaków, ale i dumy narodowej będącej źródłem patriotyzmu.


Publiczne czytanie Pana Tadeusza w całości odbędzie się 8 września 2012 roku w dziesiątkach miejscowości z udziałem tysięcy ludzi na terenie całego naszego kraju. Tego dnia spotykamy się, by wspólnie od rana do wieczora obcować z wielkim dziełem, wysłuchując wszystkich dwunastu ksiąg poematu.


W Warszawie w Parku Saskim „Narodowe Czytanie Pana Tadeusza” zainicjuje prezydent Bronisław Komorowski. Następnie dwanaście ksiąg poematu odczytają mieszkańcom i gościom stolicy znani polscy aktorzy przy akompaniamencie czołowych polskich pianistów grających utwory Fryderyka Chopina.


Zapraszamy wszystkich do wysłuchania Pana Tadeusza w Warszawie w Parku Saskim 8 września w godz. 11.00 – 01.00, a także do miast, które biorą udział w tym przedsięwzięciu.

Poleć znajomemu