Gdzie znaleźć pomoc?
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty, według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Ustawa przewiduje także możliwość skorzystania z pomocy poza kolejnością, jeżeli uzasadniają to ważne powody. Zawsze poza kolejnością przyjmowane są kobiety w ciąży.
Adresy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej są dostępne na stronie: www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl
Nowa ustawa nakłada na starostę obowiązek sporządzania i aktualizowania listy instytucji, które świadczą nieodpłatne poradnictwo:
- rodzinne,
- psychologiczne,
- pedagogiczne,
- z zakresu pomocy społecznej,
- w sprawie rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień,
- w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
- w ramach interwencji kryzysowej,
- dla bezrobotnych,
- dla osób pokrzywdzonych przestępstwem,
- z zakresu praw konsumentów,
- praw dziecka,
- praw pacjenta,
- ubezpieczeń społecznych,
- prawa pracy,
- prawa podatkowego
- dla osób w sporze z podmiotami rynku finansowego i inne.
Listę wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi możliwości skorzystania z poradnictwa starosta udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej, jak również powyższe informacje publikuje się także: na stronach internetowych urzędu starostwa powiatowego i urzędów gmin na obszarze tego powiatu;
- co najmniej raz w roku w lokalnych środkach masowego przekazu;
- w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie powiatu, np. na słupach ogłoszeniowych.
Ustawa nie pomija problemów osób ze znaczną niepełnosprawnością ruchową oraz doświadczających trudności w komunikowaniu się. W ustawie przewidziano możliwość uzyskania pomocy poza wyznaczonym punktem. Prawnik lub doradca obywatelski będzie mógł udzielić jej także bezpośrednio w miejscu zamieszkania osoby ze znaczną niepełnosprawnością lub doświadczającej trudności w komunikowaniu, albo przez telefon lub inne narzędzie służące do porozumiewania się na odległość.