Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 30 czerwca 2021

P. Sałek: Rada będzie proponować rozwiązania dot. ochrony środowiska, klimatu i energetyki

 

Powołana w środę przez Prezydenta Andrzeja Dudę Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych będzie proponować rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, klimatu oraz energetyki, a także przyglądać się rozwiązaniom proponowanym przez rząd – oznajmił przewodniczący Rady Paweł Sałek.


Prezydent powołał w środę Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Jej przewodniczącym został prezydencki doradca Paweł Sałek. Bezpośrednio po powołaniu Rady odbyło się jej inauguracyjne posiedzenie.


– Rada będzie zajmować się sprawami z szerokiego zakresu polityki klimatycznej, polityki środowiskowej, energetyki, bezpieczeństwa energetycznego, a także sprawami przyrodniczymi – mówił dziennikarzom po posiedzeniu Paweł Sałek. W skład Rady weszło 28 osób. – To są wybitni specjaliści z zakresu energetyki, środowiska, nauk przyrodniczych, a także finansowania ochrony środowiska – dodał.


Według przewodniczącego Rady Polska ma bardzo dobry system finansowania ochrony środowiska oparty o Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, który bardzo dobrze sprawdzał się przez ostatnie 30 lat.
– Rada będzie proponować rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, klimatu oraz energetyki, a także przyglądać się tym, które są proponowane przez rząd – zapowiedział.


– Dzisiaj polityka środowiskowa i klimatyczna to wiodące tematy, którymi zajmują się i Unia Europejska i rządy poszczególnych państw. Patrząc na wyzwania, które w najbliższym czasie będą związane z europejskim Zielonym Ładem, zakres tej polityki jest bardzo szeroki, obejmuje sprawy rolnicze, jakość powietrza, chemii ciężkiej, politykę klimatyczną, leśnictwo, bioróżnorodność – stwierdził prezydencki doradca.


Zapowiedział, że prawdopodobnie jeszcze „przed pełnym rozpoczęciem wakacji” Rada spotka się ponownie i omówi kwestie związane z energetyką i polityką klimatyczną. Jak dodał, na kolejnych posiedzeniach Rada „będzie się pochylać także nad tematyką związaną ze strategią leśną i strategią bioróżnorodności, a także finansowaniem ochrony środowiska”.(PAP)

pan doradca na tle flag Polski i UE

Paweł Sałek, Przewodniczący Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych

Poleć znajomemu