przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 12 kwietnia 2016

Sekcja Ochrony Zdrowia NRR przedstawiła rekomendacje na temat zdrowia psychicznego

9 lutego odbyło się posiedzenie Sekcji Ochrona Zdrowia NRR dedykowane tematyce zdrowia psychicznego. Do debaty zaproszono również przedstawicieli środowisk reprezentujących różne strony zainteresowane wspieraniem lecznictwa psychiatrycznego w Polsce. Efektem dyskusji jest materiał zawierający m.in. rekomendacje dla Ministerstwa Zdrowia.

 

Zaburzenia psychiczne w Polsce mają charakter epidemiologiczny – dotykają coraz większej liczby Polaków i tym samym uniemożliwiają im satysfakcjonujące funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego też jedno z pierwszych posiedzeń Sekcji Ochrona Zdrowia NRR, które odbyło się 9 lutego 2016 r., było dedykowane tematyce zdrowia psychicznego. Do debaty zaproszono przedstawicieli środowisk reprezentujących różne strony zainteresowane wspieraniem lecznictwa psychiatrycznego w Polsce. Efektem dyskusji ekspertów NRR, lekarzy, pacjentów i działaczy z organizacji pozarządowych jest materiał diagnozujący stan kondycji psychicznej naszego społeczeństwa oraz rekomendacje niezbędnych do podjęcia działań.

 

Schorzenia psychiczne zostały uznane za chorobę cywilizacyjną. Oznacza to, że częstość ich występowania nasila się w wyniku negatywnych skutków postępu cywilizacyjnego, jak np. stres czy zanieczyszczenie środowiska. Mając na uwadze rosnące zagrożenie, musimy zaprojektować system wsparcia adekwatny do specyfiki i skali zjawiska.

 

Eksperci alarmują, że system lecznictwa psychiatrycznego nie odpowiada skutecznie na potrzeby. Mimo dobrze określonych celów i zadań pierwszej edycji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, realizowanego w latach 2011-2015, nie zdołano zmodernizować opieki psychiatrycznej. Naszym celem musi być poprawa jakości życia i leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi, unowocześnienie opieki psychiatrycznej oraz uwrażliwienie społeczeństwa na problematykę zaburzeń psychicznych.

 

Funkcjonujący w Polsce system opieki, zdominowany przez całodobowe lecznictwo szpitalne, jest kosztowny i nieefektywny. Eksperci i praktycy rekomendują, aby wzorem innych krajów europejskich upowszechnić model środowiskowej opieki dla chorych, co będzie sprzyjać ich zdrowieniu, integracji społecznej i samodzielności.

 

Głównym koordynatorem prac nad rekomendacjami był Marek Balicki, były minister zdrowia, a obecnie członek Narodowej Rady Rozwoju i dyrektor Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Dokument został zaakceptowany przez wszystkie uczestniczące w posiedzeniu strony, a następnie przekazany do Ministra Zdrowia.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.