Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 lutego 2017

Prezydent: Program "500 plus" dobrze przygotowany i zrealizowany

 

Program "500 Plus" został dobrze i szybko przygotowany oraz zrealizowany - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że założenia programu doskonale się sprawdziły. 

 

W Pałacu Prezydenckim zorganizowano w środę seminarium z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej na temat pierwszych skutków społecznych programu "Rodzina 500 Plus". Debata pt. „Monitoring pierwszych skutków społecznych Programu Rodzina 500 Plus” została zorganizowana przez sekcję „Polityka społeczna, rodzina” Narodowej Rady Rozwoju.

 

- Pani Minister, z całego serca gratuluję. Po pierwsze bardzo dobrego przygotowania ustawy, tzw. 500 Plus - o pomocy rodzinom w wychowaniu dzieci ze strony państwa. Gratuluję także dobrego wprowadzania i dobrej realizacji tego programu, co jasno potwierdzały wypowiedzi przedstawicieli samorządu terytorialnego - zwrócił się prezydent do minister Rafalskiej. Zobacz także: Program Rodzina 500 Plus, dziewięć miesięcy po wdrożeniu


Prezydent podkreślił, że program 500 plus jest ogólnopolski. - Zakrojony ogólnopolsko program, który jest realizowany przez każdą gminę w naszym kraju, przez każde miasto. Te możliwości jego realizacji, które zostały przez państwa przygotowane, stworzone - chcę podkreślić w krótkim czasie - naprawdę sprawdziły się doskonale - ocenił prezydent.

 

 

- Zdaniem ekspertów program 500 Plus zmniejszył skrajne ubóstwo wśród dzieci i wśród rodzin, co było jednym z jego głównych zadań - powiedział prezydent Andrzej Duda. Dodał, że teraz potrzeba kolejnych instrumentów, które będą obudową tego programu, takich jak "Mieszkanie Plus".

 

- Jedno jest pewne, analitycy i eksperci wskazują jednoznacznie ogromny skutek w postaci zmniejszenia skrajnego ubóstwa wśród dzieci, ogromny skutek w postaci skrajnego ubóstwa rodzin. To jest to zadanie, które było stawiane przed programem 500 Plus - powiedział prezydent.

 

Przypomniał, że zarówno jako prezydent, jak i wcześniej, mówił, że bardzo chciał doprowadzić do podwyższenia jakości życia ludzi w Polsce, przede wszystkim podwyższenia jakości życia rodzin, które mają dzieci. - I ten efekt następuje, to jest dla mnie ogromna radość i satysfakcja - zaznaczył.

  Zobacz także: Prezydent: Program "500 plus" dobrze przygotowany i zrealizowany

- Eksperci również zwracają uwagę na to, że trzeba teraz kolejnych instrumentów, które będą stanowiły taka obudowę programu 500 plus. Wierzę w to, że one będą realizowane, nie tylko przez panią minister wraz ze współpracownikami, ale także przez innych ministrów. Obudową do programu są różnego rodzaju usługi, ale także dodatkowe elementy typu program „Mieszkanie Plus”, niezwykle ważny dla rozwoju młodych rodzin, dla stworzenia warunków do tego, by nie tylko mieć dzieci, ale mieć tez gdzie te dzieci wychowywać, mieć godne warunki mieszkaniowe - mówił prezydent Duda.

 

 

Pytany na konferencji prasowej o swoje wtorkowe rozmowy z kanclerz Angelą Merkel, prezydent Duda odparł, że w czasie spotkania w cztery oczy poruszyli kwestie dotyczące przyszłości UE, sytuacji na Ukrainie i nadchodzących wyborów w Niemczech.

 

- Unia potrzebuje zmian, akcentowałem, że obywatele powinni mieć poczucie większego wpływu na sytuację w UE - relacjonował Andrzej Duda.

 

Zdaniem prezydenta obywatele, zwłaszcza w Europie Zachodniej, powinni mieć poczucie, że Unia „coś im przynosi, a nie, że jest restrykcyjna, wprowadza zakazy, zabrania pewnych rzeczy”. - Dzisiaj takie odczucie panuje często na Zachodzie Europy i to powoduje, że stosunek wielu obywateli państw Europy Zachodniej jest chłodny – wyjaśniał.

 

Zobacz także: Oświadczenie Prezydenta RP na konferencji podsumowującej Program Rodzina 500 Plus Podczas rozmowy z kanclerz Niemiec prezydent wyraził też zdumienie, że są poważni politycy w Europie, którzy pozwalają sobie na „niepotrzebne wycieczki” pod adresem USA i prezydenta Donalda Trumpa. Zdaniem Andrzeja Dudy trudno na razie oceniać politykę międzynarodową prezydenta USA, bo dopiero zaczyna ją prowadzić.

 

- Nie zachowywanie pewnych reguł rozsądku, którymi trzeba się posługiwać w polityce i dyplomacji jest, moim zdaniem, działaniem zdumiewające,  zwłaszcza w sytuacji, gdy są to osoby, które reprezentują nie tylko swoje państwo, nie tylko siebie, ale i inne państwa - podkreślił Andrzej Duda.

 

Pytany, czy Polska udzieli poparcia Donaldowi Tuskowi na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej, prezydent Duda podkreślił: „To jest decyzja rządu, którą rząd w odpowiednim czasie podejmie". - Rząd podejmie decyzję, oceniając także zasługi obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska dla Polski. Taka decyzja zawsze musi być oceniana z punktu widzenia Rzeczypospolitej - podkreślił. - Jeśli są to nominacje o charakterze politycznym, to mam jedno oczekiwanie: żeby Polska miała z tego korzyść – dodał prezydent Duda. - Że osoba, która takie stanowisko zajmuje jednak dbała o polskie interesy. Nie jest to chyba nic nadzwyczajnego.

 

 

Pytany o ocenę projektu PiS w sprawie metropolii warszawskiej, prezydent odparł: - To propozycja, na temat której trwa dyskusja. Temat jest otwarty. Jeśli mieszkańcy będą chcieli referendów lokalnych w tej sprawie, to one po prostu będą - powiedział prezydent.

 

Zwrócił też uwagę, że to jest decyzja podejmowana na poziomie lokalnym. - To przecież dotyczy tylko i wyłącznie Warszawy i jej otoczenia, czyli województwa mazowieckiego i to w dodatku niecałego - podkreślił prezydent Duda.

 

- Ponieważ pozostają władze, które dotąd były władzami lokalnymi, struktura gmin zostaje zachowana. I to jest chyba dobre rozwiązanie. Żadna z władz nie traci swojej podmiotowości, natomiast wspólna komunikacja i wspólne nią zarządzanie, wydają mi się rozwiązaniem korzystnym - dodał Andrzej Duda.

 

W poniedziałek Rada Warszawy głosami PO przyjęła uchwałę ws. przeprowadzenia 26 marca referendum ws. zmian w ustroju Warszawy i zmiany jej granic. Referendum jest związane ze złożonym w Sejmie przez PiS projektem ustawy przewidującym m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.  (PAP) 

  |   Seminarium pt. „Monitoring pierwszych skutków społecznych Programu Rodzina 500 Plus” Konferencja prasowa Prezydenta RP oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Konferencja prasowa Prezydenta RP oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Konferencja prasowa Prezydenta RP oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Konferencja prasowa Prezydenta RP oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Konferencja prasowa Prezydenta RP oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Konferencja prasowa Prezydenta RP oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Konferencja prasowa Prezydenta RP oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Poleć znajomemu