przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 20 września 2017

Jubileuszowa Konferencja Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego

  |   Jubileuszowa Konferencja Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego (fot. Agata Krencik) Jubileuszowa Konferencja Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego (fot. Agata Krencik)

Dr hab. Marek Rymsza, koordynator Sekcji „Polityka Społeczna, Rodzina Narodowej Rady Rozwoju” uczestniczył – w imieniu Kancelarii Prezydenta RP - w Jubileuszowej Konferencji Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Konferencja odbyła się 20 września 2017 roku w budynku Starej Biblioteki UW na terenie kampusu uniwersyteckiego.

 

Marek Rymsza występując w sesji otwierającej, podkreślił znaczenie kluczowych wartości polityki społecznej, takich jak bezpieczeństwo socjalne i spójność społeczna, dla kształtowania ładu zbiorowego. Przypomniał, że urzeczywistnienie tych wartości było ważnym elementem programu pierwszego rządu polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, a także, że postulaty społeczne stanowiły oś programu Ruchu Solidarności z lat 1980-1981, który doprowadził do upadku komunizmu.

 

Marek Rymsza zaznaczył, że praktyka społeczna w obszarze polityki społecznej wymaga rozwijania refleksji akademickiej i docenił dorobek IPS UW w tym zakresie. Zaznaczył przy tym, że Kancelaria Prezydenta RP korzysta z wiedzy pracowników naukowych IPS UW, o czym świadczy udział prof. Ewy Leś w pracach Narodowej Rady Rozwoju, a także nawiązana przez Sekcję Polityka Społeczna, Rodzina współpraca ekspercka z innymi pracownikami tego Instytutu.

 

W przeprowadzonej po sesji otwierającej dyskusji na temat priorytetów polskiej polityki społecznej w najbliższych pięciu latach, Marek Rymsza wskazał na potrzebę większej orientacji polityki społecznej – tak na poziomie centralnym, jak i lokalnym – na działania horyzontalne i potrzebę przekraczania logiki resortowości. Jako przykład tej ostatniej podał sprowadzanie - na poziomie gminy i powiatu - lokalnej polityki społecznej do pomocy społecznej. 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.