Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 listopada 2017

Prezydent podpisał ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium

8 listopada 2017 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Ustawa została opracowana w Kancelarii Prezydenta RP. Jej celem jest zmniejszenie liczby zachorowań, a w dalszej kolejności zgonów Polaków spowodowanych czerniakiem złośliwym skóry. Ponadto jest to realizacja zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Komisji Europejskiej, które jednoznacznie wskazują, że korzystanie z solarium przyczynia się do powstania nowotworów skóry, w tym do najcięższej postaci – czerniaka.

 

Ustawa wprowadza dwie grupy rozwiązań. Z jednej strony są to przepisy zobowiązujące organy administracji publicznej do podejmowania działań chroniących zdrowie przed następstwami korzystania z solarium. W tej grupie znajdują się przede wszystkim działania informacyjne i edukacyjne, mające uświadamiać, w jaki sposób  promieniowanie ultrafioletowe wpływa na zdrowie ludzi oraz jak się przed nim chronić.

 

Z drugiej strony regulacja określa niektóre zasady prowadzenia działalności w zakresie udostępniania solariów. Między innymi wprowadza całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, nakłada obowiązek zamieszczania w punktach solaryjnych informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium oraz zakazuje promocji i reklamy tych usług.

 

Pomysłodawcą rozwiązania legislacyjnego była Akademia Czerniaka – sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, która   od kilku lat podejmowała starania zmierzające do wprowadzenia zakazu opalania w solarium dla osób do 18 roku życia w Polsce. Ostatecznie projekt został podjęty przez Kancelarię Prezydenta RP dzięki zaangażowaniu Sekcji „Ochrona zdrowia” Narodowej Rady Rozwoju. 

 

Zdaniem środowiska onkologów ustawa ta jest dobrym krokiem w kierunku uruchomienia działań zapobiegającym niektórym schorzeniom, głównie poprzez wdrażanie działań edukacyjnych. Z danych WHO wynika, że   już kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30. roku życia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia nowotworu skóry aż o 75%.. Najbardziej narażone na oparzenia są dzieci i młodzież, gdyż ich skóra nie ma jeszcze w pełni wykształconych barier ochronnych. Czerniak jest nowotworem, którego zachorowalność w Polsce rośnie najszybciej, dlatego pilne było podjęcie kroków na rzecz ograniczenia tego zjawiska.

 

 

Poleć znajomemu