Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 4 lutego 2019

„Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem

  |   Belweder. Seminarium „Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Belweder. Seminarium „Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Belweder. Seminarium „Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Belweder. Seminarium „Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Belweder. Seminarium „Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Belweder. Seminarium „Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Belweder. Seminarium „Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Belweder. Seminarium „Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Belweder. Seminarium „Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Belweder. Seminarium „Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Belweder. Seminarium „Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Belweder. Seminarium „Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Belweder. Seminarium „Wspólnie dla onkologii” z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem

Prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej oraz działający od początku lutego Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej to niektóre z tematów seminarium „Wspólnie dla onkologii” zorganizowanego przez Kancelarię Prezydenta z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. - Onkologia jako jedna z najważniejszych dziedzin współczesnej medycyny na świecie wymaga gigantycznego zaangażowania finansowego, państwowego i instytucjonalnego – akcentował dziś Andrzej Duda. 

 

W debacie uczestniczyli m.in. przedstawiciele polskiego środowiska onkologicznego i eksperci z MD Anderson Cancer Center – największego na świecie centrum onkologii, z którym współpracują także polskie placówki. 

 

Podczas spotkania Prezydent przypomniał, że choroby nowotworowe - obok chorób krążenia - znajdują się obecnie na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczynę zgonów w Polsce. Jak dodał, na nowotwory w ciągu roku w Polsce umiera ok. 100 tys. Polaków, a u około 160 tys. osób rocznie nowotwory są wykrywane.

 

 

- Z danych wynika, że w ciągu 15-20 lat zapadalność na choroby nowotworowe wzrośnie dwukrotnie, w związku z tym walka z tymi chorobami jest czymś absolutnie podstawowym i cieszę się, że we współpracy z ministerstwem, ekspertom udało się przygotować projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej - akcentował. Zobacz także: Prezydent: Otwieramy dzisiaj nowy etap w dziedzinie ochrony zdrowia Polaków Prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej  

 

Na początku stycznia Andrzej Duda uroczyście podpisał i skierował do sejmu prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. – To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w historii czegoś, co możemy w skrócie nazwać polską walką z rakiem – mówił wówczas Prezydent o projekcie, który stwarza ramy prawne umożliwiające przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

 

Dziś, wyrażając nadzieję na szybkie prace nad ustawą, podkreślał: - To kompleksowa strategia dla Polski na lata pokazująca, w jaki sposób będziemy procedować w sprawach onkologicznych; od kwestii profilaktyki poprzez leczenie, opiekę nad pacjentem po działania badawczo-rozwojowe - te wszystkie elementy, które dzisiaj mają znaczenie tak fundamentalne.

 

W seminarium „Wspólnie dla onkologii” wzięli także udział: Minister Zdrowia Łukasz Szumowski i przedstawiciele KPRP - minister Halina Szymańska, minister Paweł Mucha, prof. Piotr Czauderna, koordynator sekcji Ochrona zdrowia Narodowej Rady Rozwoju, prof. Waldemar Priebe, członek NRR i  dr Konrad Dziobek, Doradca Prezydenta RP. 

 


Obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem to jeden z efektów Światowego Szczytu pod tym samym tytułem, który odbył się w 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu tym przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. Z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii od 2008 roku podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem organizowane są dni otwarte w placówkach onkologicznych, podczas których można skorzystać z porad oraz bezpłatnych badań.

 

The University of Texas MD Anderson Cancer Center to największy ośrodek onkologiczny na świecie, od lat zajmujący pierwsze miejsce w amerykańskich rankingach tego typu placówek. MD Anderson stworzył także globalną sieć „instytucji siostrzanych”, które współpracują z teksańskim gigantem w zakresie prowadzenia badań podstawowych, translacyjnych, klinicznych czy dotyczących profilaktyki chorób nowotworowych. Od 2012 roku w sieci tej znajdują się polskie placówki - są to instytucje zrzeszone w konsorcjum Centrum Chemii, Biologii i Medycyny Translacyjnej Polska. 

Poleć znajomemu