Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Jakub Kumoch

Dr Jakub Kumoch, politolog, europeista i orientalista, były analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Instytutu Sobieskiego. Badał m.in. stosunki międzynarodowe na Bałkanach, politykę zagraniczną Francji, działania zewnętrzne Unii Europejskiej oraz międzynarodową obserwację wyborów.

 

W latach 1995-2010 zajmował się zawodowo dziennikarstwem zagranicznym, pracując m.in. przez blisko trzy lata jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Moskwie, był też wiceszefem działu zagranicznego i szefem działu krajowego „Dziennika”.

 

Od 2011 r. jest ekspertem Misji Obserwacji Wyborów Unii Europejskiej specjalizującym się m.in. w obserwacji i analizie mediów w procesach wyborczych. Do jego zainteresowań należą również: polityka zagraniczna Niemiec, Rosji i Chin, konflikt na Ukrainie, stosunki polsko-niemieckie i polsko-ukraińskie oraz polityka historyczna współczesnych państw europejskich.

 

Posługuje się biegle angielskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i chorwackim oraz posiada dobrą znajomość m.in.: niemieckiego, tureckiego, arabskiego i ukraińskiego.

Poleć znajomemu