Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Jan Zielonka

Jan Zielonka, profesor polityki europejskiej na Uniwersytecie w Oksfordzie oraz Ralf Dahredorf Fellow na St. Antony’s College, dyrektor Centrum Studiów Europejskich w Oksfordzie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim  i obronił pracę doktorską z dziedziny myśli politycznej na UW. Wykładowca na UW, Europejskim Uniwersytecie we Florencji i na holenderskim uniwersytecie w Leiden.

 

Autor wielu książek i artykułów w języku angielskim z dziedziny stosunków międzynarodowych, nauk politycznych i studiów europejskich. Dwie z jego książek ukazały się nakładem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w tłumaczeniu polskim: Europa jako Imperium (2007) oraz Koniec Unii Europejskiej? (2015). Jego ostatnia książka - Media and Politics in New Democracies. Europe in a Comparative Perspective - została wydana nakładem Oxford University Press w 2015 r.

 

Jego artykuły były publikowane w tak renomowanych kwartalnikach jak: „Foreign Affairs”,  „International Affairs”, „Journal of Democracy” czy „Journal of Common Market Studies”. Jego prace były tłumaczone na język włoski, hiszpański, francuski, niemiecki, rosyjski, chiński i koreański.

 

Do jego zainteresowań i badań należą problemy integracji i dezintegracji oraz ewolucja geografii politycznej Europy. Jest członkiem wielu doradczych rad naukowych, w tym Community of Democracies, International Forum for Democratic Studies i Sydney Democracy Network.

Poleć znajomemu