Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Janusz Filipiak

Prof. dr hab. inż. Janusz Filipiak, profesor doktor habilitowany w zakresie nauk technicznych. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się nowoczesnymi technologiami. W 1993 r. założył Comarch - pierwszą firmę w Polsce opartą na wiedzy.

 

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie w 1976 r.. W 1979 r. został profesorem zwyczajnym krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, w której przez osiem lat, od 1991 r. do 1998 r. kierował Katedrą Telekomunikacji. Mając 39 lat, odebrał nominację profesorską z rąk Prezydenta RP Lecha Wałęsy.

 

Ukończył szkolenie menedżerskie w Japonii. Był konsultantem naukowym France Telecom oraz pełnił funkcję dyrektora pełnomocnego Teletraffic Research Centre na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia). Prowadził projekty badawcze w laboratoriach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

 

Jest autorem ponad stu publikacji z zakresu transmisji danych i teleinformatyki, sześciu książek z zakresu teleinformatyki (trzy z nich zostały wydane w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej) oraz blisko 100 artykułów naukowych. Zostały one opublikowane w wielu znanych na całym świecie czasopismach specjalistycznych, m.in. „IEEE Transactions on Communications”, „IEEE Journal on Selected Areas in Communications” czy „Operations Research”. Autor sześciu książek, w tym: Modelling and Control of Dynamic Flows in Communications Networks (SpringerVerlag, 1988) oraz Real Time Network Management (North Holland, 1991). Był wydawcą „Telecommunication Services for Developing Economies” (Elsevier, 1991).

 

W 2012 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej, za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej. W 2013 r. otrzymał prestiżową nagrodę IEEE Communications Society Distinguished Industry Leader Award 2012 za wkład w rozwój komunikacji i technologii informatycznej.  

Poleć znajomemu