Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Janusz Michałek

Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, z wyróżnieniem. W 2017 roku uzyskał z wyróżnieniem tytuł doktora nauk społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył również Studia Podyplomowe w zakresie Zarządzania i Organizacji w Jednostkach Samorządowych i Podległych na Politechnice Krakowskiej.

 

W 2017 roku uzyskał tytuł MBA Excutive w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Od początku swojej kariery zawodowej związany był z regionem Podbeskidzia. W ramach swojej aktywności zawodowej był m.in. Prezesem Zarządu, a następnie Przewodniczącym Rady Nadzorczej Beskid Ekosystem Sp. z o.o. w Cięcinie, Członkiem Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Żywcu. Jest również Przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Węgierskiej Górce oraz Członkiem Rady Nadzorczej MPEC Ekoterm Sp. z o.o. w Żywcu.

 

Odpowiadał za realizację jednego z największych w Polsce projektów w ramach Funduszu Spójności: „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie Faza I i II”.

 

Od 2017 roku pełni funkcje Prezesa Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA (KSSE).

 

W roku 2019 został powołany do Rady Uczelni Politechniki Śląskiej, gdzie służy wiedzą i doświadczeniem szczególnie w obszarach dotyczących współpracy uczelni wyższej z przemysłem. Angażuje się w projekty na styku nauki, przemysłu i edukacji, m.in. w:

 

-           Klaster Silesia Automotive and Advanced Manufacturing;

-           Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0;

-           Polsko – Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich;

-           Rada ds. Elektromobilności Województwa Śląskiego.

 

Oprócz działalności zawodowej jest zaangażowany w działalność charytatywną i społeczną. Uczestniczy m.in. w inicjatywie „Innowator Śląska”. Brał czynny udział w projekcie Leader, jako współtwórca i założyciel, z którego powstało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj”, w którym pełni funkcję Przewodniczącego Rady. Jest też założycielem i Przewodniczącym Komitetu Zarządzającego Klastra Energii „Żywiecka Energia Przyszłości”, członkiem Rady Ekspertów w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Stowarzyszenia Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menedżerów „Nostra Res”. Pełni funkcję członka Rady Fundacji Franciszkańskiej „Rodzina w Służbie Człowieka”.

 

Za działalność zawodową i społeczną doceniony licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. tytułem „TOP Menedżer Roku 2018 Województwa Śląskiego” w akcji organizowanej przez Dziennik Zachodni, czy „Zasłużony dla Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Gliwicach”. Jako prezes KSSE zarządza, według rankingu prestiżowego FDI Business Financial Times, od wielu lat najlepszą strefą ekonomiczną w Europie i wiceliderem na świecie.

 

Dr Janusz Michałek jest autorem i współautorem wielu publikacji z zakresu jego zainteresowań zawodowych. To prawdziwy miłośnik i pasjonat gór, stąd w 2019 roku został również wyróżniony tytułem Ambasadora Ziem Górskich.

 

Janusz Michałek uczestniczy również w pracach sekcji Samorząd, polityka spójności NRR.

Poleć znajomemu