Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Dariusz Gawin

Dr hab. Dariusz Gawin, profesor nadzw. Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, historyk idei, filozof, publicysta.

 

Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1989-1994 pracował jako asystent w Instytucie Historycznym UW. Od 1994 r. pracownik naukowy Instytutu Filozofii i Socjologii PAN; kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego IFiS PAN. W latach 2000-2001 zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Od 2005 r. zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, szef Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału MPW. Członek Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności oraz zarządu Fundacji Instytut Wolności.

 

W latach 2007-2010 współorganizator Seminariów Lucieńskich, odbywających się pod patronatem i z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP.

 

Członek kolegium redakcyjnego rocznika „Teologia Polityczna” oraz kwartalnika „Ethos”. Autor tekstów publikowanych m.in.: w „Teologii Politycznej”, „Res Publice Nowej”, „Znaku”, „Twórczości”, „Przeglądzie Politycznym”, „Więzi”, „Arcanach”.

 

Opublikował: Spór o powstanie. Powstanie warszawskie w powojennej publicystyce polskiej 1944-1981 (2004); Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku (2005), za co otrzymał nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego w 2006 r.; Blask i gorycz wolności. Eseje o polskim doświadczeniu wolności (2006); Granice demokracji liberalnej. Szkice z filozofii politycznej i historii idei (2007); Wielki zwrot. Ewolucja lewicy i odrodzenie idei społeczeństwa obywatelskiego (2013).

Poleć znajomemu