Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czesław Bielecki

Dr Czesław Bielecki, architekt, właściciel firmy projektowej "Dom i Miasto" założonej w 1984 r.. Doktorat z urbanistyki na Politechnice Krakowskiej.

 

Działał w opozycji przedsierpniowej w grupie „Polska Walcząca” i w PPN. Jako publicysta Maciej Poleski debiutował w „Kulturze” paryskiej w 1977 r. esejem „Wolność w obozie”. Autor plakatu „Kardiogram” (1980). Współzałożyciel i szef wydawnictwa CDN (1982-1990), jednej z największych podziemnych oficyn wydawniczych. Współautor bestselera Mały konspirator.

 

Więzień polityczny (1968, 1983, 1985-1986 ).

 

Współzałożyciel Porozumienia Ponad Podziałami (1989) i szef think tanku, który opracował projekt reformy administracji publicznej „Silne Państwo Minimum”, gdy Kancelarią Prezydenta Lecha Wałęsy kierował Jarosław Kaczyński. Członek Rady do spraw stosunków polsko-żydowskich i do spraw samorządu Prezydenta Lecha Wałęsy. Doradca premiera Jana Olszewskiego. Współzałożyciel Ruchu Stu, poseł AWS, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych (1997-2001). Szef polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO i w jego Komisji Obrony przewodniczący Podkomisji Przyszłego Bezpieczeństwa i Zdolności Obronnych. Popierany przez PiS kandydat na Prezydenta Warszawy w 2010 r.

 

Projektant m.in.: pokonkursowych projektów pomnika Zgrupowania AK „Żywiciel”, siedziby TVP w Warszawie, siedziby PSE w Konstancinie oraz pomnika Radegast w Łodzi i hotelu Mera spa w Sopocie. Nadal czynny jako projektant.

 

Autor książek o architekturze Gra w miasto, Więcej niż architektura. Pochwała eklektyzmu, Sztuka budowania. Współczesny paradygmat oraz powieści Scenarzysta i poradnika Głowa a także książek politycznych Wizja Polski, wydanej w czterech językach Wolność - zrób to sam i ostatnio Jest alternatywa.

 
Znajomość języków: francuski, angielski, rosyjski.
 
 

* * *

 

Czesław Bielecki uczestniczy również w pracach sekcji Bezpieczeństwo, obronność NRR.

 
Poleć znajomemu