Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Marcin Krupa

Marcin Krupa, Prezydent Katowic. Absolwent Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej (praca doktorska z dziedziny Budowy i Eksploatacji Maszyn). Pracował jako adiunkt na tej samej uczelni. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Organizacjami.

 

Jest biegłym skarbowym środków transportu samochodowego oraz Wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Kolei Śląskich Sp. z o.o.

 

W latach 2006–2010 był radnym Rady Miasta Katowice, a w latach 2010 – 2014 wiceprezydentem Katowic.

 

W 2014 roku ogłosił swój program wyborczy - „Umowę z mieszkańcami Katowic” i został wybrany na prezydenta Katowic. W 2018 roku wygrywając w pierwszej turze wybory ponownie został wybrany na urząd prezydenta.

 

Był Pełnomocnikiem ds. utworzenia związku metropolitarnego w województwie śląskim, z ustawowymi uprawnieniami do przygotowania organizacyjnego i prawnego związku.

 

2 września 2017 roku został wybrany na przewodniczącego Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W związku z rotacyjnie sprawowaną funkcją Przewodniczącego Zgromadzenia GZM - kierował pracami tego organu przez pierwszy rok.

 

Jest członkiem zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego oraz współprzewodniczącym zespołu do spraw infrastruktury, rozwoju lokalnego, polityki regionalnej oraz środowiska przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, której jest członkiem.

Poleć znajomemu