Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wojciech Lubawski

Były Prezydent Kielc.

 

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Pracę zawodową rozpoczął jako majster na budowie pod Przemyślem. Przez 20 lat związany był z kielecką firmą „Chemadin”, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej: od majstra przez kierownika, dyrektora do prezesa firmy.

W latach 1999–2001 był wojewodą świętokrzyskim. W tym czasie zorganizował wiele akcji promujących Kielecczyznę.

 

W listopadzie 2002 r. został Prezydentem Kielc. W wyborach samorządowych w latach 2006, 2010 i 2014 ponownie był wybierany na Prezydenta Kielc, za każdym razem zwyciężając już w pierwszej turze.

 

Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, otrzymał m.in.: Medal Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy za osobisty wkład we współpracę pomiędzy Polską a Ukrainą, Nagrodę im. Grzegorza Palki – samorządowego Oskara, za stworzenie dogodnych warunków dla nowych inwestorów i twórców kultury, Złoty Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej przyznany przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, tytuł „Lidera Regionu” w kategorii „Kultura”, Międzynarodową Nagrodę „Giuseppe Sciacca” za zaangażowanie w działalność na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym, Świętokrzyską Nagrodę Gospodarczą „Skrzydła” – nagrodę specjalną za dynamiczny rozwój miasta. Premier Ukrainy nadał mu Order Księcia Jarosława Mądrego za pracę na rzecz partnerstwa polsko-ukraińskiego. W 2016 r. został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

W październiku 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. 

 

W latach 2019-2021 sprawował funkcję prezesa należącej do samorządu województwa świętokrzyskiego spółki akcyjnej Uzdrowisko Busko-Zdrój.

 

Żonaty, ma dwoje dzieci.

Poleć znajomemu