Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 20 lutego 2020

Minister Szymańska: Internet Rzeczy to nie jest kwestia przyszłości, to kwestia teraźniejszości

  |   WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości” WROCŁAW | Konferencja „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości”

Internet Rzeczy to nie jest kwestia przyszłości, to kwestia teraźniejszości – mówiła we Wrocławiu Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Podkreśliła, że zastosowanie Internetu Rzeczy może ułatwiać życie mieszkańcom i przynieść oszczędności samorządom.

 

Zobacz także: Trzecia konferencja z cyklu „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” O rozwoju Internetu Rzeczy w Koninie Prezydent Andrzej Duda: Zachęcam do odwagi Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska uczestniczyła w czwartek w stolicy Dolnego Śląska w konferencji „Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy – samorząd przyszłości”, cyklu warsztatów dla samorządowców oraz lokalnych firm.

 

– Spotykamy się z samorządowcami, z przedstawicielami przedsiębiorstw w różnych województwach na terenie kraju, po to, żeby przybliżyć im informacje na temat możliwości pozyskiwania środków finansowych, żeby przeprowadzać badania, rozwijać firmy, rozwijać Internet Rzeczy i żeby te rozwiązania w praktyce wdrażać – mówiła minister Szymańska.

 

Wyjaśniając pojęcie Internetu Rzeczy wskazała, że jest to po prostu możliwość współpracy urządzeń, przy pomocy Internetu i odpowiednich aplikacji. – Urządzenia komunikują się ze sobą, współpracują. Często korzystamy z tych rozwiązań na co dzień w ogóle się nad tym nie zastanawiając, ale jeżeli np. włączamy komputer i mamy bezprzewodowo podłączoną drukarkę to to też jest Internet Rzeczy. Za pośrednictwem Internetu Rzeczy kupujemy też bilety w komunikacji miejskiej – zauważyła.

 

Halina Szymańska podkreśliła, że zastosowanie Internetu Rzeczy może zarówno ułatwiać życie mieszkańcom, jak i przynosić znaczące oszczędności samorządom. Jak mówiła, samorządy mogą pozyskiwać środki, by wdrażać u siebie już konkretne rozwiązania. Jako przykłady takich rozwiązań podała automatyczne odczytywanie liczników zużycia wody, zapalanie się zielonych świateł, wtedy kiedy spóźniony autobus komunikacji miejskiej dojeżdża do skrzyżowania, czy pojemniki na odpady, które sygnalizują poziom ich wypełniania.

 

– To wszystko daje oszczędności. Z jednej strony pokazujemy przykłady, jak praktycznie Internet Rzeczy można wykorzystać, a z drugiej strony, jak pozyskiwać środki na badania i rozwój i na wdrażanie tych rozwiązań – dodała.

 

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP podkreśliła, że Internet Rzeczy to nie jest kwestia przyszłości, ale teraźniejszości. – To się dzieje tu i teraz. Ponieważ jesteśmy społeczeństwem świetnie do tego przygotowanym, bo mamy bardzo dobrze przygotowanych ludzi, mamy najlepiej w Europie rozwiniętą bankowość internetową, więc także doświadczenie w stosowaniu jako użytkownicy Internetu Rzeczy, myślę, że mamy bardzo duży potencjał, a poprzez pokazanie finansowania chcemy jeszcze zwiększać możliwości – tłumaczyła minister Szymańska.

 

W trakcie organizowanych w całym kraju wydarzeń jego uczestnicy rozmawiają m.in. o projektach z zakresu Internetu Rzeczy oraz o innych nowoczesnych technologiach, które przyczyniają się do usprawniania obsługi obywateli, poprawiają efektywność zarządzania i przyczyniają się m.in. do oszczędności energii. Wydarzenie jest też okazją do prezentacji możliwości pozyskania finansowania innowacyjnych projektów w ramach transformacji cyfrowej w Polsce.

 

Konferencja we Wrocławiu jest kolejną z cyklu dziesięciu konferencji regionalnych poświęconych Internetowi Rzeczy. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, Polskim Funduszem Rozwoju oraz Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. (PAP)

Poleć znajomemu