przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 1 grudnia 2017

O wymiarze sprawiedliwości i Konstytucji w Bydgoszczy

  |   O wymiarze sprawiedliwości i Konstytucji w Bydgoszczy O wymiarze sprawiedliwości i Konstytucji w Bydgoszczy O wymiarze sprawiedliwości i Konstytucji w Bydgoszczy

Początek grudnia to intensywna kontynuacja cyklu otwartych debat dotyczących referendum konsultacyjnego.

 

„Wymiar sprawiedliwości według Konstytucji – jak usprawnić sądy?” – nad tym problemem zastanawiali się uczestnicy dyskusji, która odbyła się 1 grudnia w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 

Wzięli w niej udział: Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP i Pełnomocnik Prezydenta RP ds. referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji, prof. Anna Młynarska-Sobaczewska, konstytucjonalistka z Instytutu Nauk Prawnych PAN oraz Wiesław Johann, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

 

Część panelową rozpoczął sędzia Wiesław Johann. Zwrócił on uwagę na kilka kwestii dotyczących wymiaru sprawiedliwości w kontekście ustawy zasadniczej. Odniósł się m.in. do tego, czy sędziowie powinni mieć immunitet? a jeśli tak, to czy tylko formalny, czy też materialny?

 

Zwrócił także uwagę na to, że umocowania w Konstytucji nie posiada prokuratura, mimo iż stanowi część wymiaru sprawiedliwości. Niemniej ważnym - według sędziego Wiesława Johanna - tematem jest sprawa kryterium dostępu do zawodu sędziowskiego: czy powinno to być ukoronowanie pracy prawniczej, czy też wystarczy osiągnąć określony stopień edukacji? Na tego typu pytania powinien odpowiedzieć naród jako suweren.

 

Paweł Mucha Pełnomocnik Prezydenta RP ds. referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji nawiązał do tego, że minął 20 rok obowiązywania ustawy zasadniczej z 1997 roku, co pozwala spojrzeć na jej regulacje z perspektywy współczesności.

 

- Uważam, że mamy teraz moment konstytucyjny. Jeśli prawo nie przystaje do rzeczywistości społecznej, to należy je zmieniać a pewne obszary wymagają uregulowania. Różni politycy wypowiadali się o zmianie konstytucji. My chcemy, żeby dyskusja była obywatelska, żeby pytania do obywateli były konkretne. – stwierdził minister Mucha.

 

Zwrócił ponadto uwagę, że pierwsze w referendum konsultacyjnym pytanie powinno dotyczyć tego, czy jesteśmy za zmianą, nowelizacją czy też za przyjęciem nowej Konstytucji. W następnej kolejności powinny pojawić się m.in. kwestie dotyczące podziału władz, w tym podziału kompetencji między organami władzy wykonawczej. W sprawie tak kluczowych zagadnień powinien wypowiedzieć się naród.

 

W kwestii ustawy zasadniczej wypowiadała się także prof. Anna Młynarska-Sobaczewska. Jej zdaniem rolą Konstytucji jest „okiełznanie rzeczywistego układu sił”. Zwróciła ona także uwagę, że polskie prawo konstytucyjne ewoluuje a regulacje obecnej Konstytucji wymagają przemyślenia. Chociażby w kwestii prawa europejskiego. Nawet osiągnięty przed laty konsensus w tym temacie nie został uchwalony. Obecną polską konstytucję trudno zmienić. Efektem tego są tzw. bypassy, czyli regulacje które omijają nieżyciowe przepisy.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.