przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 11 grudnia 2017

Prezydent: Dla mnie najważniejsze jest pojęcie dobra wspólnego

  |   Konferencja „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o ustroju państwa” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o ustroju państwa” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o ustroju państwa” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o ustroju państwa” w Pałacu Prezydenckim Konferencja była kolejnym wydarzeniem w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum dotyczącym nowej Konstytucji Konferencja była kolejnym wydarzeniem w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum dotyczącym nowej Konstytucji Panel dyskusyjny z udziałem Pełnomocnika Prezydenta RP ds. referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji oraz zaproszonych gości Konferencja „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o ustroju państwa” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o ustroju państwa” w Pałacu Prezydenckim Konferencja „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o ustroju państwa” w Pałacu Prezydenckim

Debata na temat konstytucji powinna odnieść się m.in. do kwestii podziału władz - powiedział w poniedziałek Prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, konstytucyjną granicą działania wszystkich władz powinno być dobro wspólne.

 

W wystąpieniu inaugurującym konferencję „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o ustroju państwa", która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda przekonywał, że przyszedł czas "na debatę konstytucyjną, i być może - jeżeli taka będzie wola Polaków, na zmianę konstytucji, czy też na nową konstytucję". Zobacz także: Prezydent: Konstytucja powinna uregulować kwestię emerytur rolniczych „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie”

 

PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>>

 

Prezydent ocenił, że braki obecnie obowiązującej ustawy zasadniczej są oczywiste. - Nie byliśmy wtedy członkiem NATO, nie byliśmy wtedy członkiem UE; konstytucja expressis verbis tych kwestii w związku z tym w ogóle nie uwzględnia" - wskazał Andrzej Duda. Wynika stąd - jak dodał - kwestia gwarancji naszej suwerenności, tego, czy są one "wystarczająco mocno w konstytucji zarysowane, czy też trzeba je w jakiś inny sposób, mocniejszy w tej chwili opisać".

 

 

Inną kwestią, która - jego zdaniem - domaga się przedyskutowania w kontekście ustawy zasadniczej, jest podział władz. - Czy trójpodział jest wystarczający? Są eksperci, którzy mówią: nie, tak naprawdę trójpodział władz, ta monteskiuszowska tradycyjna triada, to dzisiaj za mało (...), bo przecież są jeszcze chociażby władze kontrolne, które w konstytucji są opisane, a w prostym trójpodziale władz - na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, wcale nie są ujęte - mówił Andrzej Duda.

 

Podkreślił, że w jego ocenie najważniejsze jest spojrzenie na wszelkie wątpliwości dotyczące polskiej konstytucji i kwestii ustrojowych przez pryzmat pojęcia dobra wspólnego. - To jest też granica, absolutna granica działania wszystkich władz - podkreślił Prezydent. Za tą granicą - według niego - zaczynają się "inne cele, które nie powinny mieć absolutnie legitymacji ustrojowej". Jeżeli władze za nią wykraczają - mówił prezydent - "wykraczają absolutnie poza granicę jakiegokolwiek swojego konstytucyjnego umocowania".

 

- To jest rzecz najistotniejsza; pytanie, w jaki sposób w tym kontekście, zapisać regulacje dotyczące współdziałania władz, jak wprowadzić takie rozwiązania, które klarowniej będą pokazywały kompetencje poszczególnych władz, tak, aby nie nakładały się one, tak, aby w miarę możliwości tych sporów kompetencyjnych uniknąć - mówił Prezydent.

 

W poniedziałkowej konferencji  udział wzięli m.in. prezes TK Julia Przyłębska oraz prezes Najwyższego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski.  Panel dyskusyjny poprowadził Zastępca Szefa KPRP i Pełnomocnik Prezydenta RP ds. referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji Paweł Mucha. Oprócz ministra głos zabrali także: dr hab. Anna Młynarska-Sobaczewska, prof. Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, prof. Dariusz Dudek, Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz dr hab. Marek Dobrowolski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Obecny był także Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski oraz prezydenccy doradcy i członkowie Narodowej Rady Rozwoju. (PAP, MK)

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.