przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 30 stycznia 2018

„Wspólnie o Konstytucji” – spotkanie w Zielonej Górze

- Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy, aby na ten temat zmian w konstytucji wypowiedziało się jak najwięcej Polaków – mówił minister Adam Kwiatkowski w Zielonej Górze podczas spotkania zorganizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-informacyjnej „Wspólnie o Konstytucji”.


Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP zaznaczył, że pierwszym etapem zmian w konstytucji jest dyskusja. Wskazywał, że organizowane przez Kancelarię Prezydenta spotkania dają Polakom możliwość wypowiedzenia się na temat tego, co powinno być zmienione i jak konstytucja powinna wyglądać.


Jak zauważył minister, drugim etapem ma być referendum, które umożliwi wskazanie kierunków zmiany ustawy zasadniczej. - Potem będzie konkretny projekt konstytucji i jeszcze raz referendum, w którym będziemy już mówić „tak” albo „nie” – dodał Adam Kwiatkowski.


Biorący udział w spotkaniu w roli eksperta prawnik-konstytucjonalista, prof. Dariusz Dudek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, powiedział, że po raz pierwszy mamy do czynienia z metodą społecznego tworzenia prawa najwyższej rangi.

 

- Nie chodzi tylko o to, by Polacy wypowiedzieli się: tak/nie, czy jest pani/pan za, czy przeciwko konstytucji, ale by wypowiedzieli się, czy w ogóle chcą zmiany. Jeśli tak, to w jakim trybie – czy uchwalenia nowej konstytucji, czy udoskonalenia tej, która ma już ponad 20 lat. To, że konstytucja nie jest doskonała – żadna nie jest doskonała - pozostaje poza sporem – ocenił prof. Dudek.

 

Podczas spotkania został poruszony temat relacji Polski z Unią Europejską w kontekście konstytucyjnym.


Minister Kwiatkowski przypomniał, że konstytucja została uchwalona w 1997 roku, a więc kilka lat przed wejściem Polski do UE.  - Dzisiaj mamy już dystans, (…) i dzisiaj będziemy rozmawiać o tym, jak relacje z UE, a być może i z innymi organizacjami międzynarodowymi, powinny być w tej konstytucji zapisane – zaznaczył.


Podczas spotkania w Zielonej Górze, podobnie jak w innych miastach, była rozdawana ankieta konsultacyjna, dotycząca zmian w konstytucji, zawierająca m.in. pytania, czy zmiany w ustawie zasadniczej powinny dotyczyć sposobu wyboru Prezydenta RP oraz Sejmu i Senatu, zakresu kompetencji głowy państwa w relacji do premiera i obu izb parlamentu, a także czy zmienić mają się zasady funkcjonowania sądów i działanie samorządu terytorialnego. (PAP/KG)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.