Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 31 stycznia 2018

Minister Mucha: Pytania referendalne będą jednoznaczne i konkretne

Jeszcze w lutym prawdopodobnie dojdzie do spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim w sprawie referendum konstytucyjnego - poinformował w środę Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

 

Zdaniem ministra Muchy, który pełni jednocześnie funkcję pełnomocnika do spraw referendum dotyczącego projektu nowej konstytucji, jest 17 obszarów, w których można postawić pytania referendalne. Dodał, że prawnicy Kancelarii Prezydenta RP przygotowali kilkadziesiąt propozycji pytań.

 

- Dotyczą one m.in. kwestii związanych ze zmianą, utrzymaniem konstytucji z 1997 r. lub przyjęcia nowej konstytucji. Mamy też kwestie związane z mechanizmami demokracji partycypacyjnej, czyli wzmocnieniem instytucji referendum czy obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Są też kwestie związane z podziałem kompetencji w ramach władzy wykonawczej; także kwestie dostępu do publicznej służby zdrowia i usług edukacyjnych – tłumaczył Paweł Mucha podczas rozmowy w telewizji internetowej wPolsce.

 

Podkreślił, że to Prezydent zadecyduje o ostatecznym kształcie pytań referendalnych.

 

- Chcemy, żeby te pytania były na tyle jednoznaczne i konkretne, żeby odpowiedzi, których udzieli suweren determinowały określone rozwiązania i zmiany prawa -  wyjaśnił prezydencki minister. Jak ujawnił, pierwsze pytanie będzie dotyczyło tego, czy zmiana konstytucji powinna w ogóle mieć miejsce.

 

Poinformował, że w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się konferencja "Wspólnie o konstytucji i wspólnie o rodzinie". - Będziemy rozmawiać o problemach rodziny i o uwarunkowaniach konstytucyjnych funkcjonowania rodziny. Będziemy dyskutować z udziałem Doradcy Prezydenta RP prof. Marka Rymszy, ekspertów i przedstawicieli społecznych - powiedział wiceszef KPRP.

 

Podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji. Prezydent chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. (PAP/BZ)

Poleć znajomemu