Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 12 lutego 2018

Minister Szczerski: Państwo jest własnością Polaków

  |   "Rodzina, małżeństwo – wartości podlegające szczególnej ochronie w świetle Konstytucji RP" to temat debaty w Lublinie, w której wziął udział minister Krzysztof Szczerski (fot. Andrzej Adamek/KPRP) "Rodzina, małżeństwo – wartości podlegające szczególnej ochronie w świetle Konstytucji RP" to temat debaty w Lublinie, w której wziął udział minister Krzysztof Szczerski (fot. Andrzej Adamek/KPRP)

Referendum w sprawie nowej konstytucji będzie dyskusją Polaków o tym, jak ma wyglądać polskie państwo - mówił minister Krzysztof Szczerski podczas spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w poniedziałek w Lublinie.

 

Było to piętnaste już otwarte spotkanie organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjnej przed referendum konsultacyjnym dotyczącym nowej konstytucji. Tym razem hasło debaty brzmiało: "Rodzina, małżeństwo – wartości podlegające szczególnej ochronie w świetle Konstytucji RP". W dyskusji uczestniczył  Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

- Po raz pierwszy w dziejach polskiego ustroju zdarza się, że Prezydent nie mówi, jak powinno wyglądać przyszłe polskie państwo, tylko prosi Polaków, żeby powiedzieli ustrojodawcy - wszystkim tym, którzy będą o konstytucji decydować - w jaki sposób widzą przyszłość polskiego ustroju, swoje dobre państwo – mówił Krzysztof Szczerski.

 

- Prezydent chce, aby Polacy uwierzyli w to, że państwo jest nasze, że ono ma być takie, jak my sobie życzymy. To nie jest wypadkowa różnych sił zewnętrznych, wewnętrznych, gospodarczych, politycznych. Jest wypadkową naszej dyskusji. Ono ma być takie, jak my je sobie wyobrażamy - podkreślał prezydencki minister.

 

Jak mówił, "Polska nie może być nigdy państwem obcym dla Polaków. Musi być państwem, które jest ich własnością".

 

Według ministra Szczerskiego, celem referendum konsultacyjnego jest przekonanie Polaków, "że my, obywatele Polski, mamy własne państwo po to, aby realizowało nasz własny interes, cele, ambicje i wartości".

 

Prezydent RP ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w Święto Konstytucji 3 Maja. Chce, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada

 

Wcześniej wydarzenia podobne do tego w Lublinie odbyły się w 14 miastach. Oprócz tego odbyło się siedem debat eksperckich. (PAP/BZ)

 

Poleć znajomemu