przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 18 września 2017

Spokojnie i merytorycznie o Konstytucji w Rzeszowie. Początek społecznej debaty konsultacyjnej

  |   Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zainaugurował w poniedziałek serię otwartych spotkań dyskusyjnych dot. referendum konsultacyjnego ws. konstytucji Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zainaugurował w poniedziałek serię otwartych spotkań dyskusyjnych dot. referendum konsultacyjnego ws. konstytucji Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zainaugurował w poniedziałek serię otwartych spotkań dyskusyjnych dot. referendum konsultacyjnego ws. konstytucji

Cykl regionalnych spotkań w ramach kampanii społeczno-informacyjnej dotyczącej referendum konsultacyjnego w sprawie Konstytucji RP rozpoczął się 18 września 2017 roku w Rzeszowie. Jest to pierwszy ośrodek wojewódzki, w  którym przeprowadzono otwartą debatę na tematy konstytucyjne. W formule otwartego dialogu odbywać się będą wszystkie kolejne spotkania regionalne.

 

Spotkanie z udziałem Pawła Muchy – Pełnomocnika Prezydenta RP ds. referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji a zarazem Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP – odbyło się z licznym udziałem mieszkańców regionu podkarpackiego. Minister Paweł Mucha nakreślił genezę koncepcji referendum konsultacyjnego wspominając, że to Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Święto Konstytucji 3 Maja w bieżącym roku zapowiedział inicjatywę społecznej debaty konstytucyjnej.

 

Pełnomocnik Prezydenta RP zwrócił uwagę na potrzebę zaangażowania Polaków w proces tworzenia i przyjmowania zapisów konstytucji, czego wyrazem będzie udział w referendum konsultacyjnym, które stanie się sposobem wyartykułowania głosu społeczeństwa w określeniu  kierunków przyszłej konstytucji. Minister Paweł Mucha przypomniał, że władza musi być sprawowana efektywnie na różnych szczeblach i poziomach – w tym w samorządach. Podkreślił, że chcemy rozmawiać na temat pozytywnych stron regulacji konstytucyjnej, ale także i pewnych niedostatków. Także tych odnoszących do samorządu terytorialnego.

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta ocenił, że przykład Podkarpacia dowodzi, że dobrze zarządzane regiony to ogromny kapitał, a zadaniem władzy publicznej jest tworzenie warunków dobrego funkcjonowania i rozwoju dla samorządów. Stąd - jak podkreślił - inicjatywa prezydenta dot. powołania zespołu skupiającego organizacje, reprezentujące zrzeszenia samorządu terytorialnego, reprezentowane w komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego.

 

Minister Paweł Mucha powiedział ponadto, że jest przekonany, iż te debaty regionalne przyczynią się do tego, by Polacy wypowiedzieli się w sposób jednoznaczny na temat tego, jakie kwestie będą stanowić podstawę do formułowania pytań referendalnych. Społeczna dyskusja dostarczy materiałów, które staną się podstawą do zbudowania konstytucji na kolejne dziesięciolecia. Zdaniem ministra prawo musi przystawać do rzeczywistości społecznej i to właśnie jest uzasadnieniem dla zmiany w Konstytucji RP. Jako jedne z najważniejszych obszarów debaty konstytucyjnej wskazał kwestie dostępu do bezpłatnych studiów wyższych, dostępu do publicznej służby zdrowia czy też określenia wieku emerytalnego.

 

Występując jako ekspert w dziedzinie samorządu, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, odnosząc się do dodatkowego tematu merytorycznego spotkania, dotyczącego statusu województw i polityki regionalnej w świetle Konstytucji RP, zwrócił uwagę m.in. na potrzebę umocowania samorządów w ustawie zasadniczej oraz właściwe uregulowanie kwestii stabilności finansów samorządowych.

 

W ramach części merytorycznej głos zabrał także konstytucjonalista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prof. Dariusz Dudek, ekspert prawny Kancelarii Prezydenta RP, wskazując m.in. na sprawy wymagające uregulowania z uwagi na zmienione uwarunkowania społeczne i polityczne, w tym na odniesienie prawa Unii Europejskiej do prawa polskiego. Zwrócił także uwagę na kwestie związane z przedstawicielstwem organów władz oraz ich wzajemne relacje. Zdaniem profesora istotna jest także kwestia invocatio Dei, czyli odwołania do Boga, a przez to odniesienia się do tożsamości moralnej i kulturowej Polski.

 

W ramach spokojnej i merytorycznej debaty osoby uczestniczące w spotkaniu zadały wiele pytań i zgłosiły sugestie dotyczące Konstytucji. Osoby zabierające głos mówiły m.in. o kwestiach zdrowia, szczególnej troski o niepełnosprawnych, o reprezentatywności przedstawicieli władz, regulacjach prawnych dotyczących opozycji. Uczestnicy debaty wypełniali także ankiety dotyczące zagadnień konstytucyjnych.

 

Spotkanie w Rzeszowie pokazało, że o istotnych sprawach Polaków można dyskutować merytorycznie i rzeczowo, że można i trzeba rozmawiać wspólnie. Wspólnie o Konstytucji.

Kolejne spotkanie odbędzie się w piątek 22 września 2017 roku w Szczecinie. KALENDARIUM WYDARZEŃ >>

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.