przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 26 lutego 2018

O polityce społecznej na finałowym spotkaniu regionalnym w Gorzowie Wielkopolskim

  |   Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim Otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji obyło się w Gorzowie Wielkopolskim

W Gorzowie Wielkopolskim w poniedziałek odbyło się ostatnie z regionalnych, otwartych spotkań nt. referendum dot. nowej konstytucji. Jego tematem przewodnim była polityka społeczna i jej miejsce w ustawie zasadniczej. Łącznie od sierpnia zeszłego roku we wszystkich regionach odbyło się 18 takich spotkań.

Podobnie jak w innych miastach, podczas spotkania w Gorzowie rozdawana była ankieta dotycząca zmian w konstytucji zawierająca szereg pytań, m.in. czy zmiany w ustawie zasadniczej powinny dotyczyć sposobu wyboru prezydenta oraz Sejmu i Senatu, zakresu kompetencji głowy państwa w relacji do premiera i obu izb parlamentu, a także czy zmienić mają się zasady funkcjonowania sądów i działanie samorządu terytorialnego.

 

Dotychczas w wyniku konsultacji, prowadzonych przede wszystkim w formule spotkań regionalnych, sformułowano propozycje ok. 60 pytań do referendum ws. konstytucji; w projekcie postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego znajdzie się ok. 10 pytań - poinformował w Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. "Ten materiał jest bardzo duży." - powiedział minister Mucha, który jest też pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum dotyczącego nowej konstytucji.

 

Dodał, że podczas konsultacji pojawiły się m.in. kwestie związane z demokracją partycypacyjną, czyli wzmocnieniem instytucji referendum, kwestie związane z systemem emerytalnym, zabezpieczeniem społecznym, edukacją, ochroną zdrowia, odpowiedzialnością urzędniczą czy też postulaty w sprawie struktury samorządu terytorialnego. Pytany o termin podjęcia decyzji, co do treści pytań referendalnych powiedział, że to perspektywa od kilku do kilkunastu tygodni.

 

- Myślę, że na wiosnę można się spodziewać uszczegółowienia. Nie wykluczam takiej sytuacji, że pan Prezydent zdecyduje się ujawnić pytania zanim zostanie formalnie skierowany wniosek do Senatu – powiedział minister Mucha.

 

- Gdybyśmy rozważali sytuację taką, że to ma być połączenie daty referendum i daty wyborów samorządowych. To wtedy mamy sytuację tego rodzaju, że potrzebna jest ustawa epizodyczna. My mamy przygotowany projekt takiej ustawy, która kwestie prawne, organizacyjne, wszystkie kwestie związane także z transparentnością, jeżeli chodzi o ten akt głosowania, będzie rozstrzygać (…) Da się to zrobić" – powiedział Paweł Mucha. Zaznaczył, że decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

 

- Poczekajmy chwilę i te rozstrzygnięcia pewnie pan prezydent będzie przedstawiał. Zapowiadałem i sądzę, że w marcu może się odbyć Tweetup z udziałem dziennikarzy, z udziałem pana prezydenta – dodał Paweł Mucha.

 

Prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

 

Zaproszenie do debaty nad nowym kształtem konstytucji prezydent skierował do wszystkich obywateli, organizacji społecznych, mediów, instytucji edukacyjnych, związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców czy związków wyznaniowych. 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.