Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 11 kwietnia 2018

„Najważniejsze to podnosić jakość życia Polaków”

  |   Prezydent Andrzej Duda w czasie debaty "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce" Prezydent Andrzej Duda w czasie debaty "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce" Debata "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce" w Pałacu Prezydenckim Prezydent Andrzej Duda w czasie debaty "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce" Debata "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce" w Pałacu Prezydenckim Debata "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce" w Pałacu Prezydenckim Debata "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce" w Pałacu Prezydenckim Debata "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce" w Pałacu Prezydenckim Debata "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce" w Pałacu Prezydenckim Debata "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce" w Pałacu Prezydenckim Debata "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce" w Pałacu Prezydenckim Debata "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce" w Pałacu Prezydenckim

- Chciałbym, żebyśmy byli w stanie wypracować taki model, który pozwoli nam rozwijać gospodarkę i rozwijać nasz kraj - mówił Prezydent Andrzej Duda, otwierając w Pałacu Prezydenckim debatę „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce”.

 

To była kolejna konferencja przeprowadzona na szczeblu eksperckim w ramach konsultacji przed referendum konsultacyjnym w sprawie nowej konstytucji.

 

- Temat debaty jest fundamentalny - zauważył Prezydent Andrzej Duda, przypominając, że kwestie dotyczące gospodarki poruszała już Konstytucja 3 maja.

 

PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>>

 

Jak mówił, konstytucje różnych państw w różny sposób ujmują sprawy związane z gospodarką. - W naszej konstytucji mamy jasno zapisane, że podstawą jest gospodarka społeczno-rynkowa - przypomniał Andrzej Duda, uznając to za bardzo pozytywne rozwiązanie. - Samo wprowadzenie zasady społecznej gospodarki rynkowej do naszego systemu konstytucyjnego, a więc systemu ustrojowego uważam za fundamentalne posunięcie. To wielki dorobek Solidarności - mówił Prezydent RP.

 

Zwrócił jednak uwagę, że w obowiązującej obecnie w Polsce konstytucji wśród fundamentów ustrojowych brakuje jednego elementu: pracy. - To przeoczenie. Bo niewątpliwie fundamentem gospodarki społeczno-rynkowej jest praca - przypomniał.

 

 

-  Nie ma też mowy o społecznej odpowiedzialności biznesu - wyliczał. - Czy zatem nie powinniśmy tego wskazać w treści naszej Ustawy Zasadniczej? – rozważał Andrzej Duda, podkreślając, że swoje propozycje przedstawia jako pytania po to, by eksperci znaleźli jak najlepsze rozwiązania.

 

- Chciałbym, żebyśmy byli w stanie wypracować taki model, który pozwoli nam nadal w sposób jak najbardziej sprawny rozwijać naszą gospodarkę - mówił Prezydent. - Ale przede wszystkim rozwijać nasz kraj i zapewnić to, co poprzez rozwój gospodarczy jest niezwykle istotne: podnoszenie jakości życia Polaków - podkreślał Andrzej Duda.

 

 

W debacie wzięli też udział m.in. Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, pełniący jednocześnie funkcję pełnomocnika do spraw referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji, ministrowie KPRP i Doradcy Prezydenta RP, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński oraz Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski.  (BZ)

Poleć znajomemu