Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 25 kwietnia 2018

Minister Mucha: fundamentalna jest kampania społeczna

To rzecz fundamentalna, żeby prowadzić w odpowiedni sposób kampanię społeczną dotyczącą referendum ws. konstytucji - powiedział w środę w Polskim Radiu Szczecin Pełnomocnik Prezydenta ds. referendum konsultacyjnego i Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 

- Zdecydowana większość Polaków oczekuje tego, że zanim politycy przystąpią do zmiany konstytucji, będzie możliwość wypowiedzenia się w referendum – powiedział Paweł Mucha. Podkreślił, że takiej możliwości nie było podczas tworzenia konstytucji w 1997 r., gdy w referendum można było tylko zatwierdzić lub odrzucić "gotowy dokument".

 

Jak zaznaczył wiceszef Kancelarii Prezydenta, jest przekonany, że Senat wyda zgodę na zarządzenie referendum, "bo taka jest dzisiaj wola, takie jest oczekiwanie społeczeństwa".

 

Paweł Mucha powiedział, że w referendum "pierwszym pytaniem będzie zapewne", czy Polacy są za utrzymaniem konstytucji z 1997 r., chcą jej nowelizacji, czy też przyjęcia nowej konstytucji. - I potem będziemy mieli kilka fundamentalnych kwestii, (…) gdzie chcemy zadać prostym językiem, sformułowanym w sposób jednoznaczny, pytania dotyczące fundamentalnych kwestii ustrojowych. Jeżeli taka będzie wola społeczeństwa, będziemy kontynuować prace konstytucyjne, powołując komisję konstytucyjną – podkreślił. Dodał, że chodzi przede wszystkim o kwestie związane z pierwszeństwem ustawy zasadniczej wobec prawa unijnego.

 

- To jest rzecz fundamentalna, żeby prowadzić w odpowiedni sposób kampanię społeczną, informacyjną. Z jednej strony trzeba sformułować jasne, zrozumiałe pytania, a później trzeba wokół tych pytań prowadzić dalej kampanię, że chcemy się opowiedzieć za tym, że polska konstytucja jest nadrzędna wobec prawa europejskiego czy prawa międzynarodowego  – powiedział Paweł Mucha.


Zaznaczył, że intencją jest, aby w kwestiach konstytucji wypowiadało się przede wszystkim społeczeństwo, nie zaś "wąskie grono przedstawicieli elity, czy to konstytucjonalistów czy polityków czy prawników".  - Niech Polacy zdecydują sami w swojej sprawie, ja wierzę w rozsądek Polaków, jestem przekonany, że my jesteśmy w stanie jako społeczeństwo podjąć mądre decyzje – podkreślił  minister Mucha.


W czwartek odbędzie się kongres „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”.

 

- Spodziewam się (…) że w czasie wystąpienia „Wspólnie o konstytucji” i w kolejnym tygodniu, w czasie święta 3. Maja będziemy mieli bardzo ważne wypowiedzi, gdzie opinia publiczna będzie miała dużo większą wiedzę na temat tego, jakie plany ma Pan Prezydent, jak ta inicjatywa dalej będzie realizowana – powiedział Paweł Mucha.

(PAP/KG)

Poleć znajomemu