Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 29 kwietnia 2018

Min. Mucha: 3 maja można się spodziewać rozważań nt. pytań referendalnych

W trakcie wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy 3 maja można spodziewać się treściwych wypowiedzi w kontekście debaty konstytucyjnej, skonkretyzowanych rozważań nt. pytań referendalnych - powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.


Minister podkreślił, że ostateczna decyzja ws. referendum konsultacyjnego będzie należeć do Senatu. - Oczywiście jest to decyzja Senatu, ale skoro Prezydent chce skierować pytania do społeczeństwa, to trudno sobie wyobrazić taką sytuację, by ktokolwiek tę debatę i referendum hamował. Jestem przekonany, że referendum się odbędzie - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.


Zobacz także: „Polsce potrzebna jest Konstytucja na miarę XXI wieku” [PL/ENG] Wystąpienie na kongresie „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym” Kongres „Wspólnie o Konstytucji na Narodowym” Podczas kongresu "Wspólnie o Konstytucji na Narodowym" pytany o wystąpienie Prezydenta stwierdził, że pojawiło się w nim dużo konkretów dotyczących m.in. efektywności władzy wykonawczej czy kwestii wzmocnienia roli rodziny.


- Namawiam natomiast do śledzenia wystąpienia Prezydenta z 3 maja, dlatego że można się spodziewać bardzo treściwych wypowiedzi w kontekście dzisiejszej debaty konstytucyjnej, jak również bardzo skonkretyzowanych rozważań nt. potencjalnych pytań referendalnych - podkreślił minister. - Niewykluczone, że będą również przemyślenia Prezydenta dotyczące terminu referendum. To jest oczywiście jeszcze przed nami, ale ten bieżący kontekst konstytucyjno-prawny na pewno będzie w tym wystąpieniu obecny - dodał.


Dopytywany, czy ewentualne referendum konstytucyjne zamknie się w dziesięciu pytaniach odpowiedział, że wszystkie kwestie będzie trzeba zmieścić w takiej liczbie pytań, formułując je "językiem prostym, zrozumiałym dla obywateli". - To nie może być referendum rozpisane przez prawników i dla prawników i mówię tak, mimo że sam z zawodu jestem adwokatem. Mam przekonanie, że to muszą być czytelne pytania, które będą rozstrzygnięte konkretnymi odpowiedziami Polaków, po to, żeby przystąpić do dalszych prac nad zmianą konstytucji - zaznaczył.


Minister Mucha ocenił również, że jest zwolennikiem dokonywania rewizji konstytucji co 25 lat. - Jestem przekonany, że tego typu rozwiązania mogłyby się znaleźć także w znowelizowanej czy nowej konstytucji - stwierdził.
(PAP/KG)

Poleć znajomemu