przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 7 czerwca 2018

Minister Mucha: W referendum możliwe pytanie, czy chcemy nowej konstytucji, czy nowelizacji obecnej

Uchwalenie nowej konstytucji czy zmiany w obecnej z 1997 r. - to przykładowe pytanie, które może pojawić się we wniosku ws. referendum dot. zmian w konstytucji – zapowiedział Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha na antenie Radia Wnet.  Jak dodał, mogą też paść pytania ws. ochrony zdrowia i samorządu.

 

Andrzej Duda  ma lipcu złożyć w Senacie projekt postanowienia o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawie zmian w konstytucji. Według wcześniejszych zapowiedzi pełnomocnika do spraw referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji, 12 czerwca Prezydent ma przedstawić propozycje pytań referendalnych. Referendum miałoby się odbyć w dniach 10 i 11 listopada. O przykłady pytań referendalnych minister Mucha został w czwartek zapytany w rozmowie z Radiem Wnet.

 

Paweł Mucha przypomniał, że informację w tej sprawie ma przekazać Prezydent. On sam zaś - jak dodał - może mówić jedynie „tematycznie” o sprawach, których może dotyczyć wniosek referendalny. - Potencjalnie wśród tych rzeczy, o których mówili Polacy, jest kwestia wzmocnienia głosu narodu, czyli wzmocnienia instytucji referendum. Pojawiają się rzeczy związane z podziałem kompetencji w ramach władzy wykonawczej  - powiedział wiceszef KPRP.

 

- Pojawia się też problematyka związana z ochroną zdrowia. Pojawiają się potencjalnie kwestie związane z regulacją dotyczącą samorządu terytorialnego. Pojawiają się kwestie zapewnienia tego, że nie będą dokonywane zmiany, jeśli chodzi o nasze prawa gwarantowane nam konstytucyjnie "in minus", bez naszej zgody – wymieniał Paweł Mucha. Według niego w ustawie zasadniczej powinna pojawić się również „kwestia nadrzędności polskiej konstytucji nad prawem europejskim, międzynarodowym”. - Żeby to było też podkreślone, że relacje jeżeli chodzi o prawo europejskie, prawo krajowe są przedmiotem szczegółowszej regulacji w konstytucji - wyjaśnił.

 

Dodał, że przedmiotem pytania referendalnego może być też to, czy zmiany chcemy wprowadzać poprzez zupełnie nową konstytucję, czy w nowelizacji konstytucji z 1997 r. Według niego takie pytanie jest bardzo prawdopodobne. Minister Mucha zapowiedział, że pytania będą proste, jednoznaczne, zrozumiałe, a oczekiwane odpowiedzi to „tak” lub „nie”. Potwierdził wcześniejszą zapowiedź Prezydenta, że pytań nie będzie więcej niż 10.

 

Zaznaczył także, że po przedstawieniu pytań przez Prezydenta możliwa będzie jeszcze ich korekta. - Prezydent zapewne zdecyduje, żeby przed skierowaniem do Senatu bezpośrednio projektu postanowienia (...) było kilka tygodni dyskusji na bazie znanych już opinii publicznej pytań - wyjaśnił minister. 

 

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu. Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum. Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. (PAP/WP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.