przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 20 września 2017

Minister Mucha: Debaty przedreferendalne to badanie opinii ws. zmian w konstytucji

Debaty w regionach, odbywające się w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum konstytucyjnym, to badanie opinii ws. zmian w konstytucji - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum ws. zmian w konstytucji Paweł Mucha.

 

W Rzeszowie w poniedziałek odbyło się pierwsze otwarte spotkanie w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum dot. zmian w konstytucji. Zobacz także: Kolejne spotkanie regionalne w sprawie referendum konsultacyjnego w piątek w Szczecinie Spokojnie i merytorycznie o Konstytucji w Rzeszowie. Początek społecznej debaty konsultacyjnej

 

Paweł Mucha powiedział w środę w wywiadzie dla portalu rp.pl, że takie spotkania, "to badanie opinii uczestników debat, podczas których mogą wyrazić swój pogląd, co do tych materii, które mogłyby być później treścią pytań referendalnych, ale także jest możliwość wypowiedzenia się co do postulatów". Poinformował również, że kolejne spotkanie odbędzie się w w piątek, o godz. 14. w Szczecinie.

 

Prezydencki minister podkreślił, że stałym elementem spotkań w regionach są "ankiety konstytucyjne". Relacjonował, że podczas spotkania w Rzeszowie, "były powszechne głosy za tym", że obecna konstytucja wymaga zmiany. Jak ocenił, w nowej konstytucji "potencjalnie można" zapisać wymóg większości kwalifikowanej, przy wprowadzaniu najważniejszych zmian w prawie.

 

Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w Święto Konstytucji 3 Maja. Prezydent chce, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

 

Obiekcje co do przeprowadzenia referendum w terminie 11 listopada zgłaszał marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu, którego tematem było m.in. referendum konsultacyjne.

 

Zastępca Szefa KPRP pytany o zastrzeżenia marszałka Senatu odparł, że współpraca z nim układa się "bardzo dobrze". Dodał, że marszałek Karczewski prawdopodobnie będzie uczestniczył w jednym ze spotkań regionalnych, poświęconych ochronie zdrowia. - To będzie ogólnopolska debata i konferencja dotycząca problematyki zdrowia w kontekście konstytucji – powiedział minister. Poinformował, że ma się ona odbyć pod koniec października w Gdańsku.

 

Prezydencki minister zaznaczył, że "można sobie wyobrazić" dwudniowe referendum dot. zmian w konstytucji.

 

W ramach konsultacji ws. referendum konstytucyjnego odbędzie się przynajmniej 16 otwartych spotkań, we wszystkich województwach w Polsce. Mucha zapowiedział to już w sierpniu w Gdańsku na konferencji zorganizowanej przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność". (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.