przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 16 lipca 2018

„Wniosek Prezydenta do Senatu ws. referendum nie później niż 23 lipca"

W ciągu najbliższego tygodnia Prezydent Andrzej Duda złoży w Senacie projekt postanowienia ws. zarządzenia referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. 

 

 

- Nie dalej niż w terminie tygodniowym wniosek Prezydenta zostanie skierowany do Senatu - powiedział minister. Zaznaczył, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nie stanie się to później niż w poniedziałek 23 lipca.

 

Zobacz także: Propozycje pytań w referendum konsultacyjnym [PL/ENG] Posiedzenie NRR poświęcone referendum konsultacyjnemu Prezydent spotkał się z marszałkiem Senatu Na początku lipca Prezydent Andrzej Duda spotkał się w sprawie referendum z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Według marszałka ustalono, że wniosek Prezydenta o referendum będzie rozpatrywany na ostatnim posiedzeniu Senatu w lipcu, które jest zaplanowane w dniach 24-27 lipca. Będzie to - zgodnie z aktualnym harmonogramem prac Senatu - ostatnie posiedzenie Izby przed wakacjami parlamentarnymi; kolejne zaplanowane jest pod koniec września.

 

Na czerwcowym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogłyby zostać zadane w referendum. Wśród propozycji znalazły się m.in. pytania o uchwalenie nowej konstytucji lub dokonanie zmian w obecnej, o konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa Polski w UE oraz w NATO, o zapisanie wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym, o zagwarantowanie wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenie "500 plus"). Wśród propozycji jest też pytanie o przyznanie w konstytucji "gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku".

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta zapowiedział, że pytań w referendum konsultacyjnym w sprawie konstytucji nie będzie więcej niż dziesięć, a może ich być mniej. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.