Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 23 lipca 2018

Min. Mucha: Dobrze, gdyby referendum ws. zmian w konstytucji zostało zarządzone

Dobrze, gdyby referendum ws. zmian w konstytucji zostało zarządzone; jeśli nie, to będziemy przedstawiać odpowiednią analizę sytuacji - oświadczył w poniedziałek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, który spotkał się wcześniej z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

 

Minister Mucha relacjonował w rozmowie z dziennikarzami, że spotkanie, które odbyło się w poniedziałek po południu w Senacie, dotyczyło kwestii czysto organizacyjno-proceduralnych związanych z przebiegiem posiedzenia Senatu.

 

Jak tłumaczył, wnioskiem Prezydenta o przeprowadzenie referendum zajmie się we wtorek po godz. 8 senacka komisja ustawodawcza. Następnie zajmie się nim Senat na posiedzeniu plenarnym. - Będziemy przekonywać do tego, aby poprzeć ten projekt o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego - zapowiedział minister. 

 

Pytany przez dziennikarzy, czy Prezydent Andrzej Duda bierze pod uwagę wariant, iż Senat nie wyrazi zgody na przeprowadzenie referendum ws. zmian w konstytucji odparł: Pan Prezydent na pewno jest optymistą.

 

Paweł Mucha zauważył, że było wiele sytuacji, jeśli chodzi o działalność Prezydenta, kiedy "to, co pierwotnie wydawało się niemożliwe, stawało się możliwe". - Nie ma we mnie takiego imposybilizmu; uważam, że do momentu, kiedy ta uchwała nie jest podjęta trzeba działać i zabiegać, aby została podjęta - oświadczył.

 

- Mam przekonanie, że ta decyzja będzie podejmowana w toku głosowania w Senacie, po dyskusji. Dobrze byłoby, gdyby się okazało, że to referendum jest zarządzone. Gdyby było tak, że referendum nie jest zarządzone, to będziemy odpowiednią analizę sytuacji przedstawiać - zapowiedział minister.

 

Zaznaczył jednak, że obecnie nie chce snuć rozważań "na okoliczność, co się wydarzy, jeżeli referendum nie zostanie zarządzone". - Jestem przekonany co do tego, że referendum jest z korzyścią dla jak najlepszej decyzji materii konstytucyjnej i oczekujemy, że tego rodzaju decyzja przez Senat zostanie podjęta - dodał wiceszef Kancelarii Prezydenta.

 

W piątek w Senacie został złożony projekt postanowienia Prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada 2018 roku dotyczącego zmian w konstytucji. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że Senat zajmie się wnioskiem Prezydenta we wtorek o godz. 16.

(PAP/KG)

Poleć znajomemu