Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 24 lipca 2018

Min. Łapiński: Prezydent liczy, że Senat da szansę Polakom wypowiedzieć się w referendum

Prezydent Andrzej Duda liczy, że Senat da szansę Polakom wypowiedzenia się w referendum konsultacyjnym w ważnych sprawach dotyczących konstytucji - powiedział we wtorek rzecznik Prezydenta Krzysztof Łapiński.

 

 

Pytany, czy Prezydent "policzył szable" w Senacie, także w klubie PiS, jeśli chodzi o poparcie wniosku o referendum konsultacyjne, Krzysztof Łapiński zauważył, że są różne głosy. - Senatorowie są jednak wybierani w okręgach jednomandatowych, więc może każdy będzie myślał pod tym kątem, jak wyborcy go potem z tego głosowania rozliczą - mówił minister.

 

Dopytywany, czy Prezydent - mimo braku rekomendacji senackiej Komisji Ustawodawczej co do poparcia wniosku - ma jeszcze nadzieję, że senatorowie zgodzą się na zarządzenie referendum, minister Łapiński zaznaczył, że Prezydent liczy na to, że Senat da szansę Polakom wypowiedzenia się w referendum w ważnych sprawach. - To jest clou tego zagadnienia: czy senatorowie dadzą Polakom możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach - stwierdził.

 

Przyznał, że chodzi "w znacznej mierze" o senatorów Prawa i Sprawiedliwości. - Tak dziś wygląda Senat, senatorowie PiS mają większość, sześćdziesięciu kilku senatorów. Natomiast nikt nie mówi, że senatorowie Platformy Obywatelskiej nie mogą poprzeć (wniosku) - dodał Krzysztof Łapiński.

 

Pytany, "czemu PiS jest temu referendum tak niechętne", wskazał na wątpliwości dotyczące terminu referendum. - Mogę mówić w imieniu Prezydenta, że zachęcam senatorów do głosowania za tym wnioskiem. Referendum jest dwudniowe po to, żeby każdy, kto chce świętować 100-lecie niepodległości, znalazł czas i na świętowania i na oddanie głosu w referendum - powiedział rzecznik Prezydenta.

 

Na pytanie o to, czy nie można było porozumieć się w sprawie daty referendum, rzecznik Prezydenta odparł, że w tej kwestii Prezydent Andrzej Duda jest konsekwentny. 

 

Krzysztof Łapiński podkreślił, że w kwestii daty przeprowadzenia referendum Prezydent był konsekwentny, ale jeśli chodzi o pytania, był otwarty na różne głosy i dyskusje.

 

Zaznaczył, że Prezydent ma świadomość, że w Polsce jest kłopot z frekwencją podczas referendów. - Najważniejsze, żeby Polacy mieli możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach. Czy skorzystają z tego, czy nie, to już jest inna sprawa, przecież nikt nikogo nie zmusi do udziału w referendum, ale szansę należy dać - przekonywał minister Łapiński.

 

Senat na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu ma zająć się projektem postanowienia Prezydenta o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w dniach 10-11 listopada 2018 roku dotyczącego zmian w konstytucji. Wniosek Prezydenta został złożony w Senacie w piątek. (PAP/AW)

Poleć znajomemu