przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 29 września 2017

Spotkanie konsultacyjne w Kielcach. Kolejna otwarta debata o konstytucji

  |   Minister Paweł Mucha oraz eksperci wysłuchali propozycji, odpowiadali na pytania oraz dyskutowali z uczestnikami spotkania (fot.Rafał Kulikowski i Katarzyna Gierałtowska) Minister Paweł Mucha oraz eksperci wysłuchali propozycji, odpowiadali na pytania oraz dyskutowali z uczestnikami spotkania (fot.Rafał Kulikowski i Katarzyna Gierałtowska) Minister Paweł Mucha oraz eksperci wysłuchali propozycji, odpowiadali na pytania oraz dyskutowali z uczestnikami spotkania (fot.Rafał Kulikowski i Katarzyna Gierałtowska) Minister Paweł Mucha oraz eksperci wysłuchali propozycji, odpowiadali na pytania oraz dyskutowali z uczestnikami spotkania (fot.Rafał Kulikowski i Katarzyna Gierałtowska)

Kolejne otwarte spotkanie promujące ideę referendum, w którym Polacy opowiedzą się co do potrzeby zmiany Konstytucji RP odbyło się 29 września 2017 r. w Kielcach.

 

Kielczanie aktywnie uczestniczyli w debacie, prezentując swe opinie o obecnie obowiązującej Konstytucji RP oraz pomysły i propozycje rozwiązań ustrojowych możliwych do zastosowania w Polsce.

 

Paweł Mucha, Pełnomocnik Prezydenta RP ds. referendum dotyczącego projektu nowej konstytucji, przedstawił koncepcję referendum konsultacyjnego, jakie zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda. Otwarte debaty regionalne – zdaniem ministra – pozwalają wskazać szczególnie ważne obszary funkcjonowania państwa, co do których istnieje potrzeba wypowiedzenia się w ogólnopolskim referendum. Głos społeczeństwa jest dla Kancelarii Prezydenta RP kluczowy na etapie doboru pytań referendalnych.

 

Podczas debaty poruszony został również temat samorządu terytorialnego. W roli eksperta w tej dziedzinie wystąpił Wojciech Lubawski, Prezydent Kielc, który wskazał na potrzebę uregulowania w ustawie zasadniczej kwestii kadencyjności w samorządach. Kontekst historyczny został przedstawiony przez prof. Dariusza Dudka, konstytucjonalisty z KUL.  

 

Minister Paweł Mucha oraz eksperci wysłuchali propozycji, odpowiadali na pytania oraz dyskutowali z uczestnikami spotkania. Głównymi zagadnieniami poruszanymi podczas debaty przez uczestników były potrzeby zmiany Konstytucji RP w zakresie regulacji ustrojowych, zagwarantowania praw obywateli do bezpłatnej służby zdrowia i edukacji oraz zapisu stanowiącego jednoznacznie o prymacie Konstytucji RP w stosunku do prawa Unii Europejskiej.

 

Spotkanie w Kielcach po raz kolejny pokazało, że Polacy chętnie uczestniczą w ważnych dla naszego kraju inicjatywach i że potrafią ze sobą merytorycznie dyskutować, zachowując jednocześnie wzajemny szacunek.

 

Kolejne spotkanie odbędzie się w poniedziałek 16 października 2017 roku w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie i liczymy na Państwa cenny głos.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.