Menu rozwijane

Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku

Funkcja użytkowa:

Ośrodek informacyjno-edukacyjny

Opis:

Historia prezydenckiego dworku sięga czerwca 1932 roku, kiedy ówczesny prezydent Ignacy Mościcki przyjechał do Ciechocinka na otwarcie nowo wybudowanego kąpieliska, a następnie przez miesiąc wypoczywał w „Domu Zdrojowym”. Uzdrowisko bardzo podobało się głowie państwa, o czym kilkukrotnie wspominał władzom miasta i dyrekcji uzdrowiska.

Wtedy właśnie zrodził się pomysł wybudowania dworku-pałacyku przeznaczonego na rezydencję Prezydenta RP. Na miejsce budowy wybrano działkę na skraju parku sosnowego, oddaloną od gwaru uzdrowiska i zapewniającą spokój głowie państwa. I choć dworek gotowy był w połowie lat trzydziestych XX w. prezydent Mościcki nie miał okazji skorzystać z wypoczynku w tym miejscu.

W latach 1933-1939 zatrzymywali się w nim wysocy urzędnicy państwowi, a po wybuchu wojny stał się siedzibą gestapo.

W 1952 roku przeszedł we władanie Kancelarii Prezydenta RP, a w latach 1952-1956 należał do Kancelarii Rady Państwa. W 1956 roku został przekazany uzdrowisku, które przeznaczyło go na siedzibę Ośrodka Badawczo-Naukowego Kliniki Laryngologii Akademii Medycznej w Warszawie.

W 1967 roku dworek został przejęty przez Wojewódzką Radę Narodową w Bydgoszczy, a w 1975 roku, po wejściu w życie nowego podziału administracyjnego, przeszedł we władanie Wojewódzkiej Rady Narodowej we Włocławku.

Na początku lat 80. przekazany został władzom miasta Ciechocinka i zamieniony na przedszkole.

W 2001 roku przedszkole przeniosło się do nowego budynku. W tym samym roku Rada Miasta Ciechocinka zwróciła się do Prezydenta RP z propozycją przywrócenia dworkowi historycznej roli. Staraniem Kancelarii Prezydenta RP w 2002 roku rozpoczęto gruntowne prace remontowe.

Odrestaurowany Dworek Prezydenta RP został otwarty 2 maja 2003 r. Pełni funkcje ośrodka informacyjno-edukacyjnego.

 22 stycznia 2018 roku Prezydent Andrzej Duda otworzył wystawę pt. ,,Niepodległa. Ojcowie Niepodległości”  w dworku Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Ciechocinku. Opowiada ona o wybitnych Polakach - mężach stanu, przywódcach politycznych, społecznych i wojskowych, którzy doprowadzili swoją działalnością do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W dworku zaprezentowano wizerunki m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Józefa Hallera czy Kazimierza Sosnkowskiego.

Zasady i zakres zwiedzania rezydencji:

Kontakt telefoniczny:  tel. (0-54) 283-31-30, fax (0-54) 283-37-70.