przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A

Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku

Funkcja użytkowa:

 

Ośrodek informacyjno-edukacyjny

 

Opis:
 

Historia prezydenckiego dworku sięga czerwca 1932 roku, kiedy ówczesny prezydent Ignacy Mościcki przyjechał do Ciechocinka na otwarcie nowo wybudowanego kąpieliska, a następnie przez miesiąc wypoczywał w „Domu Zdrojowym”. Uzdrowisko bardzo podobało się głowie państwa, o czym kilkukrotnie wspominał władzom miasta i dyrekcji uzdrowiska.

 

Wtedy właśnie zrodził się pomysł wybudowania dworku-pałacyku przeznaczonego na rezydencję Prezydenta RP. Na miejsce budowy wybrano działkę na skraju parku sosnowego, oddaloną od gwaru uzdrowiska i zapewniającą spokój głowie państwa. I choć dworek gotowy był w połowie lat trzydziestych XX w. prezydent Mościcki nie miał okazji skorzystać z wypoczynku w tym miejscu.

 

W latach 1933-1939 zatrzymywali się w nim wysocy urzędnicy państwowi, a po wybuchu wojny stał się siedzibą gestapo.

 

W 1952 roku przeszedł we władanie Kancelarii Prezydenta RP, a w latach 1952-1956 należał do Kancelarii Rady Państwa. W 1956 roku został przekazany uzdrowisku, które przeznaczyło go na siedzibę Ośrodka Badawczo-Naukowego Kliniki Laryngologii Akademii Medycznej w Warszawie.

 

W 1967 roku dworek został przejęty przez Wojewódzką Radę Narodową w Bydgoszczy, a w 1975 roku, po wejściu w życie nowego podziału administracyjnego, przeszedł we władanie Wojewódzkiej Rady Narodowej we Włocławku.

 

Na początku lat 80. przekazany został władzom miasta Ciechocinka i zamieniony na przedszkole.

 

W 2001 roku przedszkole przeniosło się do nowego budynku. W tym samym roku Rada Miasta Ciechocinka zwróciła się do Prezydenta RP z propozycją przywrócenia dworkowi historycznej roli. Staraniem Kancelarii Prezydenta RP w 2002 roku rozpoczęto gruntowne prace remontowe.

Odrestaurowany Dworek Prezydenta RP został otwarty 2 maja 2003 r. Pełni funkcje ośrodka informacyjno-edukacyjnego.

 

W lipcu 2013 roku Dworek w Ciechocinku został udostępniony dla szerokiej publiczności wraz z wystawą prezentującą historię urzędu i eksponaty związane z konstytucyjną działalnością głowy państwa. Wystawę uroczyście otworzyła w sierpniu 2013 roku Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.

 

Na wystawie można zobaczyć przedmioty, dokumenty oraz fotografie z najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce podczas prezydentury Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego. Zasoby Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku mają przybliżyć nieco mniej znany aspekt aktywności Prezydenta RP oraz Pierwszych Dam.

 

Nowa aranżacja Dworku została przygotowana przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Poza wycieczkami Dworek Prezydenta RP organizuje spotkania z zaproszonymi przez Kancelarię Prezydenta RP gośćmi.

 

Zasady i zakres zwiedzania rezydencji:
 

Kontakt telefoniczny:  tel. (0-54) 283-31-30, fax (0-54) 283-37-70.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.