Menu rozwijane

Rezydencja Prezydenta RP na Mierzei Helskiej

Funkcja użytkowa:

Centrum reprezentacyjno-konferencyjne

Opis:

Półwysep Helski już w dwudziestoleciu międzywojennym był jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych  Polaków. W latach trzydziestych XX wieku w willi „Muszelka” na terenie Oficerskiego Domu Wypoczynkowego „Jantar” wypoczywał prezydent Ignacy Mościcki. Na drewnianym ganku przyjmował gości, w tym prymusów Szkoły Morskiej, odbywał narady ze współpracownikami i wypoczywał z rodziną.

Urok Juraty doceniły także władze powojenne. W latach sześćdziesiątych XX wieku w sosnowym lesie w pobliżu Juraty, na terenie należącym obecnie do gminy Hel, wybudowano pawilony, które następnie przekształcono w Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów ”Mewa”. Słabo wykorzystywany i nieremontowany uległ zaniedbaniu.  1 sierpnia 1989 roku został przejęty przez Kancelarię Prezydenta RP.

Rezydencja w obecnym kształcie powstała w latach 1996-2003. Pierwsza willa została wyremontowana w 1998 roku jako rezydencja pary prezydenckiej. Druga, oddana w 1999 roku, służy gościom prezydenta. W 2002 roku na terenie ośrodka stanęła mierząca 35 metrów wysokości „Panorama”, a w 2003 roku zakończono modernizację pozostałych budynków. Kompleks mieści się po południowej stronie Półwyspu Helskiego, terenie tzw. umocnionego Helu, nad brzegiem Zatoki Puckiej.

Dziś rezydencja Prezydenta RP to centrum reprezentacyjno-konferencyjne czynne przez cały rok miejsce aktywności politycznej głowy państwa, wykorzystywane do spotkań z innymi politykami, ale także w celach wypoczynkowych. W helskiej rezydencji gościli m.in. Vaclav Havel, król Juan Carlos, Javier Solana, Angela Merkel, George W.Bush, Wiktor Juszczenko, Valdas Adamkus, Johannes Rau czy Christian Wulff. Dostać się tutaj można lądem, morzem i z powietrza – na pomoście od strony zatoki jest lądowisko dla helikopterów.