Menu rozwijane

Kancelaria Prezydenta RP

Funkcja użytkowa:

Siedziba biur należących do Kancelarii Prezydenta RP

Opis:

W roku 1929 zakończono budowę siedziby Izby Przemysłowo-Handlowej przy ul. Wiejskiej 10, zaprojektowanego przez Zdzisława Męczeńskiego. W latach 1937-1939 budynek został rozbudowany od strony ul. Senackiej i najprawdopodobniej wtedy także jego fasadę ozdobiono alegorycznymi płaskorzeźbami projektu Józefa Bellowa. Wojna oszczędziła budynek i w latach 1948-1989 pełnił funkcję siedziby Ministerstwa Handlu Zagranicznego. W 1989 roku został przekazany Kancelarii Prezydenta RP, a w latach 1995-2004 przeszedł gruntowny remont zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Wejście reprezentacyjne znajduje się od ulicy Senackiej. W portyku, za czterema podwójnymi kolumnami, dwie płaskorzeźby rozdziela godło Polski. Płaskorzeźba po lewej stronie przedstawia alegorię przemysłu (koło zębate), prawa symbolizuje dobrobyt (róg obfitości). Przestronną klatkę schodową wspartą na kamiennej kolumnie oświetla okno z modernistycznym witrażem Piotra Lisowskiego przedstawiającym orła w barwach narodowych. Wyłożone marmurowymi okładzinami i lustrami korytarze są także galerią obrazów Józefa Krzysztofa Oraczewskiego.

Modernistyczna kamienica przy ul. Frascati 2 została wybudowana w latach trzydziestych XX w. jako inwestycja Spółdzielni Mieszkaniowej „Dom w Parku”. W 1965 roku budynek przeszedł na własność skarbu państwa, a obecnie mieszczą się w nim biura Kancelarii Prezydenta RP oraz przychodnia lekarska.

Perspektywę ul. Senackiej zamyka nadwieszony nad nią łącznik, wybudowany w latach sześćdziesiątych XX w. Dzięki niemu kamienica ma bezpośrednią komunikację z obiektami Kancelarii przy ul. Wiejskiej.

Budynki KPRP wpisane są do rejestru zabytków.