Menu rozwijane

W piątek odbyła się wideorozmowa Pierwszych Dam Polski i Ukrainy. Tematem była współpraca między oboma krajami w zakresie pomocy humanitarnej wobec uchodźców oraz ludności cywilnej pozostającej w ogarniętym wojną kraju.
W Pałacu Prezydenckim gościli uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach.
Dzieci pod kierunkiem akordeonisty i choreografa poznają i uczą się różnorodnych piosenek i tańców regionu świętokrzyskiego. Podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim młodzi artyści wystąpili przed Pierwszą Damą.
O nauczaniu języka polskiego uchodźców podejmujących pracę w naszym kraju oraz o możliwościach organizacji szkoleń i kursów w tym zakresie Pierwsza Dama rozmawiała z Mikołajem Falkowskim, Prezesem Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w obchodach Święta Straży Granicznej.
W Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyło się spotkanie Małżonki Prezydenta z przedstawicielami organizacji polonijnych poświęcone pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Wizycie towarzyszyła uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych polonijnym działaczom. Wcześniej Pierwsza Dama odbyła rozmowę z Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Frankiem Spulą.
Małżonka Prezydenta, na zaproszenie Pani Doktor Kornelii Król–Prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, spotkała się z zaangażowanymi w działalność społeczną kobietami mieszkającymi w aglomeracji Chicago.
W trakcie wizyty w Chicago Agata Kornhauser–Duda spotkała się z przedstawicielami Gwardii Narodowej Stanu Illinois oraz Wicegubernatorem Stanu Illinois. Spotkanie dotyczyło szeroko pojętej pomocy dla Ukrainy.
– Dziękuję za waszą codzienną, społeczną pracę, którą podejmujecie dla zachowania polskości tu na amerykańskiej ziemi – mówiła Agata Kornhauser–Duda w Domu Podhalan w Chicago.
Para Prezydencka: Tutaj nie sposób uciec od pytań najważniejszych – dotyczących miejsca i celu człowieka na tej ziemi, spraw ducha, a także powinności wobec tych, którzy nas otaczają oraz wobec tych, którzy w pochodzie pokoleń byli tu przed nami i którzy przyjdą po nas.
Prezydent z Małżonką wzięli udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka. Podczas uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Andrzej Duda wręczył awanse generalskie.
Pierwsza Dama spotkała się z zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martinem Griffithsem, by porozmawiać o pomocy dla mieszkańców Ukrainy i przebywających w Polsce uchodźców.
Pałac Prezydencki odwiedziły dziś uchodźczynie z Ukrainy, które Pierwsza Dama poznała podczas swojej wizyty w Dwikozach w woj. świętokrzyskim.
5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji Pierwsza Dama rozmawiała z przedstawicielami koalicji „Przewijamy Polskę”.
– Czas wyzwań, których jesteśmy świadkiem, jeszcze się nie zakończył. Przed nami jeszcze wiele trudów. Wierzę w to głęboko, że damy radę – zapewnił Prezydent RP podczas obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Inicjatywy

Inicjatywy