Menu rozwijane

19 listopada 2021

W piątek, podczas wizyty Pary Prezydenckiej w Republice Macedonii Północnej Agata Kornhauser–Duda i Elizabeta Gjorgievska udały się do centrum dla młodzieży, odwiedziły siedzibę Czerwonego Krzyża i obejrzały ekspozycję Centrum Holokaustu. Następnie Małżonka Prezydenta RP udała się do siedziby Stowarzyszenia Osób Niewidomych w Skopje.

 

02_PAKD_niewidomi_GJB_4374.jpg [264.31 KB]

Pierwsza Dama zwiedziła placówkę oraz spotkała się z podopiecznymi stowarzyszenia oraz ich rodzicami. Rozmawiano o codziennym funkcjonowaniu młodych ludzi, nauce, pracy i czasie wolnym dzieci niewidomych i niedowidzących. Mówiono o ich funkcjonowaniu w społeczeństwie, poruszono kwestię dostępności i napotykanych trudnościach i barierach zarówno architektonicznych jak społecznych. Podopieczni stowarzyszenia mówili też o dostępnych narzędziach i technologiach komunikacji.

Może Cię zainteresować Spotkanie z podopiecznymi i opiekunami Stowarzyszenia Św. Celestyna w Mikoszewie

Małżonka Prezydenta opowiedziała o polskich placówkach przeznaczonych dla osób z dysfunkcją wzroku, jak odwiedzany kilkukrotnie przez nią Ośrodek Szkolno–Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Ponieważ Agata Kornhauser–Duda wspierając zawodników Olimpiad Specjalnych, gościła w Pałacu Prezydenckim między innymi reprezentantów Polski z dysfunkcjami wzroku w tenisie stołowym, pytała młodych ludzi o ich zainteresowania sportowe i doświadczenia.

Mówiono także o zaznajamianiu osób widzących ze specyfiką życia niewidomych i pojawiających się coraz częściej w przestrzeni publicznej inicjatywach temu służących. Pierwsza Dama nawiązała do wizyt na Niewidzialnej Wystawie, która pomaga poznać świat niewidomych za pomocą interaktywnych ekspozycji w ciemnych salach, po których oprowadzają niewidomi przewodnicy, czy restauracji zapraszającej swoich gości do udziału w posiłkach serwowanych w zupełnej ciemności.

 

Pierwsza Dama w siedziby Stowarzyszenia Osób Niewidomych w Skopje (1)
Pierwsza Dama w siedziby Stowarzyszenia Osób Niewidomych w Skopje (2)
Pierwsza Dama w siedziby Stowarzyszenia Osób Niewidomych w Skopje (3)
01_PAKD_niewidomi_GJA_4134.jpg
02_PAKD_niewidomi_GJB_4374.jpg
03_PAKD_niewidomi_GJB_4380.jpg