
Przedstawiamy podsumowanie aktywności Pierwszej Damy w siódmym roku prezydentury Andrzeja Dudy.
Kierunki i zakres aktywności mijającego roku w znacznej mierze były kontynuacją działań podejmowanych przez Agatę Kornhauser–Dudę od 2015 roku.
Jako wieloletni nauczyciel Małżonka Prezydenta koncentrowała się na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą oraz pedagogami w kraju i za granicą. Podejmowała też inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Podobnie jak w poprzednich latach wiele uwagi poświęciła kobietom, a doceniając wyjątkową rolę kół gospodyń wiejskich w podtrzymywaniu dorobku kulturalnego przy jednoczesnej funkcji integrującej lokalną społeczność, Pierwsza Dama wielokrotnie spotykała się z członkiniami tych organizacji, także przy okazji zainicjowanego w ubiegłym roku Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.
Po wybuchu wojny w Ukrainie Polki i Polacy bardzo intensywnie zaangażowali się w pomoc sąsiadom. Agata Kornhauser–Duda wielokrotnie podkreślała, że – nie tylko jako małżonka Prezydenta, ale po prostu jako Polka – jest dumna z Polaków, i z tego, jak pomagają Ukrainie. Od pierwszych dni trwania agresji Rosji na wolną Ukrainę Agata Kornhauser–Duda angażowała się, inspirowała oraz inicjowała działania mające na celu pomoc uchodźcom z Ukrainy przybywającym do Polski, a także mieszkańcom Ukrainy, którzy zdecydowali się pozostać w ojczyźnie. Pierwsza Dama odwiedzała punkty recepcyjne i miejsca pobytu Ukraińców, zabiegała o koalicję małżonek światowych przywódców na rzecz międzynarodowej koordynacji działań, inicjowała zbiórki środków oraz niezbędnego sprzętu medycznego oraz dbała o ewakuację dzieci, w tym ciężko chorych sierot i małych pacjentów onkologicznych i nefrologicznych.
W siódmym roku prezydentury Andrzeja Dudy Pierwsza Dama uczestniczyła w ♦ 129 spotkaniach w Pałacu i Belwederze, w tym w 32 z mężem. Odbyła ♦ 71 wizyt w kraju, a także dołączyła do ♦ 34 wyjazdów Prezydenta RP ♦ 48 razy spotykała się ze swoimi gośćmi zdalnie,
a ♦ 51 akcji charytatywnych uzyskało wsparcie Małżonki Prezydenta.
Agata Kornhauser–Duda odbyła ♦ 18 wizyt zagranicznych w tym 7 indywidualnie. Wspólnie z Prezydentem RP ♦ 3 razy gościła zagraniczne delegacje w Polsce.
Udzieliła ♦ 62 patronatów honorowych, a 3 inicjatywy wsparła patronatem długofalowym.
DZIECI I MŁODZIEŻ
- Szkolne Koła Caritas zrzeszają uczniów, którzy chcą świadczyć pomoc potrzebującym. Młodzi ludzie wspólnie z nauczycielami angażują się w zbiórki żywności dla osób wykluczonych społecznie, pomagają w codziennych czynnościach seniorom, udzielają korepetycji dzieciom, a także organizują przedsięwzięcia charytatywne w czasie wolnym. O swoich działaniach opowiedziała Pierwszej Damie młodzież ze Szkolnego Koła Caritas Diecezji Sosnowieckiej w woj. śląskim
- Przed Narodowym Świętem Niepodległości Małżonka Prezydenta zaprosiła dzieci do wspólnego przygotowania kotylionów. W Pałacu Prezydenckim spotkała się z uczennicami klasy 4 Szkoły Podstawowej Strumienie w Józefowie
- Od początku pełnienia roli Pierwszej Damy Agata Kornhauser–Duda wspiera wcześniaki: spotyka się z rodzicami dzieci przedwcześnie urodzonych, ekspertami z dziedziny neonatologii czy pracownikami banków mleka kobiecego; angażuje się także w inicjatywy na rzecz wcześniaków i odwiedza placówki, które ratują życie najmniejszych pacjentów. W 2021 roku tradycyjnie już siedemnastego listopada, z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, Pałac Prezydencki został podświetlony na fioletowo na znak solidarności i wsparcia w walce o życie i zdrowie wcześniaków. Z powodu trwającej pandemii Covid–19 Pierwsza Dama nie mogła okazać swojego wsparcia podczas spotkania z maluchami, ich rodzicami i lekarzami, wystosowała więc krótkie przesłanie wideo.
- Fundacja Świętego Mikołaja już od 20 lat pomaga dzieciom, łącząc działalność charytatywną, edukacyjną i naukową. Finał konkursu „Solidarna Szkoła” odbył się w Warszawie pod patronatem Małżonki Prezydenta. Następnie stypendyści, koordynatorzy, dyrektorzy szkół i przedstawiciele fundacji wzięli udział w spotkaniu z Pierwszą Damą. W Pałacu Prezydenckim dyskutowano o tym, jak ważna przy pomaganiu innym jest ciągłość i systematyczność.
- Co roku bożonarodzeniowe drzewko w Pałacu Prezydenckim zdobią dekoracje przygotowane przez uzdolnioną młodzież. Przed Gwiazdką 2021 siedzibę głowy państwa odwiedzili uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Inspiracją wykonanych przez licealistów dekoracji były freski z Monasteru Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu.
- Program Pomocy Wybitnie Zdolnym od lat funkcjonuje pod patronatem Pierwszej Damy. O działaniach prowadzącego go Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Małżonka Prezydenta rozmawiała z Dyrektor Biura Krajowego, Marią Mach
- O wyzwaniu, jakim jest pełnienie funkcji rodziny zastępczej, o budowaniu relacji, zaufaniu i przyjaźniach na całe życie Pierwsza Dama rozmawiała z opiekunami oraz podopiecznymi Rodzinnego Domu Dziecka „Nasza Chata” z województwa wielkopolskiego.
- W czerwcu ubiegłego roku Pałac Prezydencki odwiedzili wychowankowie rypińskiego domu dziecka. Teraz to oni byli gospodarzami spotkania z Pierwszą Damą, która odwiedziła dzieci i młodzież w ich placówce
- Młodzi podopieczni Stowarzyszenia Odra–Niemen odwiedzili Pałac Prezydencki. Z Pierwszą Damą rozmawiali o wolontariacie, udziale w konkursach i nauce. Stowarzyszenie Odra–Niemen wspiera szkoły z Dolnego Śląska, prowadzi wolontariat i rozwija edukację historyczną oraz współpracuje z weteranami w Polsce i na świecie.
- Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką. Dzieci odwiedziły Pałac Prezydencki, by wspólnie z Prezydentem Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser–Dudą wziąć udział w corocznej akcji „Bezpieczne wakacje” promującej właściwe zachowania podczas wypoczynku.
Mam wielką nadzieję, że dzięki dzisiejszemu spotkaniu, dzięki zajęciom, które będą prowadzili nasi specjaliści, zostaniecie prawdziwymi ambasadorami bezpieczeństwa – to znaczy będziecie promować bezpieczeństwo również wśród swoich rówieśników i przekazywać im zdobytą tutaj wiedzę.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 01 czerwca 2022
Jako dziecko uwielbiałam czytać bajki i baśnie, to piękna sprawa, w dodatku rozbudza wyobraźnię.
Agata Kornhauser–Duda, Trzcianki, 02 czerwca 2022
- Spotkanie z laureatami konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”, który odbył się pod honorowym patronatem Agaty Kornhauser–Dudy. – Bardzo się cieszę, że jesteście dzisiaj w Pałacu Prezydenckim, ale przede wszystkim gratuluję wszystkim finalistom i laureatom. To ogromnie ważne, żeby podtrzymywać pamięć historyczną – mówiła podczas spotkania z młodzieżą Pierwsza Dama.
Nauka języków obcych to nie tylko ułatwienie w komunikacji czy edukacji, ale też doskonała okazja do poznania kultury innego kraju i jego obywateli. To też znakomita metoda na przełamanie stereotypów i najlepsze narzędzie do nauki tolerancji wobec innych narodów oraz sposób na poszerzanie horyzontów.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 21 czerwca 2022
- Zwycięzcy VI edycji Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za Granicą odwiedzili Belweder, gdzie spotkali się z Małżonką Prezydenta RP. W tegorocznej odsłonie konkursu swoich sił próbowało ponad 250 uczniów z 18 krajów Europy i Azji.
Cieszę się, że macie tak dojrzałe podejście do swojej edukacji i rozwoju, wychodzicie poza schemat obowiązkowej nauki, chcecie poszerzać horyzonty; to budowanie kapitału na przyszłość. Ten kapitał na pewno Wam zaprocentuje
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 27 czerwca 2022
- Podopieczni Placówek Wsparcia Dziennego w Sukmaniu i Wojniczu, a także absolwenci Szkoły Podstawowej w Wojniczu i Wielkiej Wsi oraz władze Gminy Wojnicz odwiedzili Pałac Prezydencki. Z Pierwszą Damą rozmawiali o planach na wakacje, wyborze nowej szkoły i o swoich zainteresowaniach.
EDUKACJA
- Pierwsza Dama zainicjowała konkurs dla uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą. W grudniu 2021 roku wystartowała II edycja Konkursu Recytatorskiego „Słowem–Polska”. O statuetkę Małżonki Prezydenta RP mogą ubiegać się młodzi rodacy, uczący się języka polskiego w placówkach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.
- Główny Inspektorat Transportu Drogowego zorganizował konkurs na najciekawsze opowiadanie lub bajkę dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Małżonka Prezydenta, która od lat angażuje się w inicjatywy mające na celu popularyzowanie wiedzy w tym zakresie wśród dzieci i młodzieży, wzięła udział w ogłoszeniu wyników. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta
- O tym jak bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy i którą stroną pobocza się poruszać, jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa i dlaczego nie wolno zapominać o kasku podczas jazdy na rowerze rozmawiano podczas lekcji on–line poprowadzonej przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser–Dudę i Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Brzeznej
Gratuluję, że znaleźliście się w finale, ale przede wszystkim chciałabym Wam podziękować, że wzięliście udział w konkursie, bo świadczy to o Waszej niezwykłej odpowiedzialności, także społecznej.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 08 czerwca 2022
- W Rutkach–Kossakach na zaproszenie tamtejszej społeczności Małżonka Prezydenta wzięła udział w uroczystościach Święta Szkoły Podstawowej im. 2. Pułku Ułanów Grochowskich
Pierwsza Dama od początku pełnienia swojej roli odwiedza polskie i polonijne szkoły za granicą, gdzie porusza tematy dotyczące krzewienia polskości w kontekście edukacji, promowania kultury polskiej i podtrzymywania narodowych tradycji. Towarzysząc Prezydentowi RP w wizytach zagranicznych zawsze stara się spotykać nie tylko z uczniami, ale rozmawiać z pedagogami, od których w dużej mierze zależy wychowanie młodego pokolenia.
- Wizyta oficjalna Pary Prezydenckiej na Cyprze była okazją do spotkania Agaty Kornhauser–Dudy z polskimi nauczycielami pracującymi w trzech istniejących na wyspie placówkach polonijnych.
- Spotkanie Pierwszej Damy z nauczycielami języka polskiego w Mołdawii. Rozmawiano o nauczaniu języka, działalności polonijnej, wsparciu zespołów artystycznych, organizacji polskich świat narodowych i konkursów o charakterze polonijnym oraz promowaniu wizerunku Polski za granicą.
- Wirtualne spotkanie z nauczycielami i uczniami z Kazachstanu. O pracy edukacyjnej i nauce języka polskiego poza granicami kraju oraz Polsce, która jest w sercu młodych potomków Polaków w Kazachstanie opowiadali Pierwszej Damie polscy nauczyciele działający w okręgu ałmatyńskim w południowym Kazachstanie, a także ich uczniowie.
- Powrót do Polski poprzez edukację jest programem realizowanym przez Polonijne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne „ Klasyk” w Warszawie. Misją szkoły jest kształcenie i wychowanie młodzieży polskiego pochodzenia zamieszkałej w krajach położonych na wschód od Polski. W Pałacu Prezydenckim gościł dyrektor placówki, dr hab. Kazimierz Korab, z którym spotkała się Pierwsza Dama.
- O projekcie zmian w ustawie – Prawo oświatowe Para Prezydencka rozmawiała z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem. W spotkaniu wzięli udział również przewodnicząca sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Mirosława Stachowiak–Różecka, zasiadająca w tej komisji pani poseł Teresa Wargocka i wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Kancelarię Prezydenta reprezentowali również szef prezydenckiego gabinetu Paweł Szrot i Doradca Prezydenta RP prof. Andrzej Waśko.
- O trudnych doświadczeniach czasu pandemii zarówno dla uczniów, ich rodziców, jak i nauczycieli, o budowaniu zaufania dzieci do dorosłych i patriotyzmie rozmawiała Pierwsza Dama ze społecznością Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 4 w Limanowej w woj. małopolskim
- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego uczniowie Szkoły Podstawowej im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach Kossakach świętowali razem z Pierwszą Damą. – Bardzo cieszę się, że wspólnie możemy obchodzić Dzień Języka Ojczystego. To bardzo ważny dzień, który przypomina nam jaką wartością jest język ojczysty, a także że powinniśmy o niego dbać na co dzień – mówiła Agata Kornhauser–Duda.
- Już po raz siódmy odbył się konkurs skierowany do młodzieży szkolnej „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Wydarzenie patronatem honorowym objęła Małżonka Prezydenta RP. O edukacji historycznej młodzieży i roli młodych ludzi w ocalaniu od zapomnienia historii więźniarek obozu koncentracyjnego Pierwsza Dama rozmawiała z Teresą Kurcyusz–Furmanik.
Wierzę w to, że umiejętności, wiedza i wyszkolenie, które zdobędziecie w tej szkole będą doskonałym handikapem na przyszłość, także w życiu prywatnym.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 26 kwietnia 2022
Sama jestem nauczycielką, więc wiem jakiego trudu się Państwo podejmujecie, żeby zachować nasz język i by zachęcić uczniów do dodatkowej nauki.
Agata Kornhauser–Duda, Rumunia, 27 kwietnia 2022
- Spotkanie Małżonki Prezydenta z uczniami Szkoły Podstawowej w Siedlcach. Jak podkreślali wychowawcy dzieci zadaniem każdej szkoły jest kształcenie postaw patriotycznych i obywatelskich przyszłych pokoleń, czego spotkanie z Pierwszą Damą RP jest wyjątkowym elementem. Dzieci zwiedziły siedzibę głowy państwa, dowiedziały się czym charakteryzuje się urząd Prezydenta RP, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości i wydarzenia oraz jakie obowiązki spoczywają na Pani Prezydentowej.
Wy jesteście przyszłością Ukrainy i to Wy, dumni Ukraińcy, będziecie dbać nie tylko o swoją ojczyznę, która będzie wolna, niepodległa i suwerenna, ale będziecie również dbać o relacje pomiędzy Polską a Ukrainą.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 24 maja 2022
-
O książkach dla ukraińskich dzieci z dyrektorem Instytutu Książki. W Pałacu Prezydenckim gościł dzisiaj Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. Przedmiotem rozmowy z Pierwszą Damą było zaangażowanie instytucji w pomoc Ukrainie, w tym założenia projektu wydawniczego, który patronatem honorowym objęły Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenśka.
- Podróż wrocławskich dzieci do demokracji i praw obywatelskich to projekt skierowany do przedszkolaków, którego głównym celem jest pokazanie najmłodszym, że mogą mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość oraz że kiedyś staną się pełnoprawnymi obywatelami, którym będą przysługiwały określone prawa oraz możliwość wpływania na różne procesy w skali miasta, regionu, kraju czy Europy. Z małymi uczestnikami akcji oraz młodzieżą, która w ramach wolontariatu wspiera maluchy, Pierwsza Dama spotkała się w Pałacu Prezydenckim.
Dziękuję też za mądre wpieranie dzieci i młodzieży poprzez oferowanie im kształcenia. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ogromnie ważna jest edukacja. Dzięki niej młodzi ludzie budują swój kapitał na przyszłość. Ponadto oferowanie edukacji dzieciom, które musiały opuścić swoją ojczyznę to stwarzanie im namiastki normalności.
Agata Kornhauser–Duda, Kair, 30 maja 2022
- Spotkanie z nauczycielami szkoły polskiej w Kairze. Podczas spotkania Małżonki Prezydenta z nauczycielami rozmawiano o prowadzonym w placówce nauczaniu uzupełniającym na poziomie szkoły podstawowej w zakresie edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego oraz wiedzy o Polsce: geografii, wiedzy o społeczeństwie i historii Polski.
- Zakończenie roku szkolnego Liceum nr 10 im. Marii Magdaleny we Lwowie. Szkoła jest jedną z pięciu polskich placówek w Ukrainie działających w ukraińskim systemie oświaty. Po wybuchu wojny w Ukrainie młodzież dokończyła rok szkolny w Polsce.
Zbudowaliśmy niezwykłą relację pomiędzy Polską a Ukrainą i bardzo bym chciała, żebyście w przyszłości tę relację pielęgnowali. By mosty, które zostały teraz zbudowane były mostami trwałymi.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 03 czerwca 2022
- – Podczas wizyt zagranicznych odwiedzam wiele szkół polskich i jestem pełna uznania dla nauczycieli polonijnych – mówiła Agata Kornhauser–Duda w trakcie spotkania z Dyrektorami Szkół Polskich w Hiszpanii
Podziwiam Państwa i przekazuję wyrazy uznania także dla rodziców, bo to Państwo dbają o edukację dzieci i podejmują decyzję, by uczyły się w polskiej szkole.
Agata Kornhauser–Duda, Madryt, 29 czerwca 2022
- Agata Kornhauser–Duda towarzyszyła nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej nr 7 w Chełmie w uroczystym zakończeniu roku szkolnego. Uczniom z najlepszymi wynikami Pani Prezydentowa osobiście wręczyła świadectwa
ZDROWIE I SPRAWY SPOŁECZNE
W ciągu 26 lat działalności z pomocy Hospicjum Opatrzności Bożej Księży Orionistów w Wołominie skorzystało kilkanaście tysięcy osób. – Dziękuję za to, że udało się tu stworzyć bezpieczną przystań, gdzie pacjenci bez względu na wyznanie, system wartości mogą liczyć na ciepło, akceptację, zrozumienie. Odchodząc na tę drugą – osobiście wierzę, że lepszą – stronę życia, wiedzą, że nie są sami – podkreślała Agata Kornhauser–Duda w trakcie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod obiekt, w którym wsparcie znajdą m.in. najmłodsi pacjenci.
- Dziesięciu podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami otrzymało z rąk Pary Prezydenckiej dyplomy stypendialne. To dzieci żołnierzy i funkcjonariuszy poległych bądź ciężko rannych na służbie. – Wierzymy, że stając się członkami tak dużej rodziny Fundacji zyskujecie poczucie bezpieczeństwa, że w tej trudnej sytuacji nie zostajecie sami, a jednocześnie że wkraczacie w czas nadziei i szans na dobrą przyszłość i dobre życie – mówiła Pierwsza Dama.
- Już po raz szósty pod honorowym patronatem Andrzeja Dudy wyróżniono twórców przestrzeni dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Tu Gala Konkursu urbanistyczno–architektonicznego „Lider Dostępności” w Pałacu Prezydenckim.
- Na całym świecie Siostry Misjonarki Miłości otaczają opieką osoby bezdomne, prowadzą edukację dla dzieci ulicy, zajmują się trędowatymi, odwiedzają domy starców, szpitale i więzienia. W Warszawie Siostry wspierają chorych i najuboższych, a do zapoznania się ze swoją działalnością zaprosiły Małżonkę Prezydenta
- Jubileusz 70–lecia Instytutu Matki i Dziecka oraz 7–lecia istnienia związanej z nim Fundacji. Pierwsza Dama podziękowała za współpracę zarówno z Instytutem, jak i Fundacją, z których środowiskiem przez ostatnie lata niejednokrotnie się spotykała, rozmawiała i realizowała wspólne przedsięwzięcia. Jednym z nich jest projekt zainicjowany przez Małżonkę Prezydenta i realizowany w partnerstwie z Instytutem: „Usłyszeć Dzieci”. – Ma on na celu pokazanie problemów dzieci i młodzieży, które pojawiły się, albo uwypukliły w czasie izolacji spowodowanej pandemią koronawirusa – tłumaczyła podczas uroczystości jubileuszu Agata Kornhauser–Duda. – Z drugiej strony ma na celu wyposażenie rodziców, opiekunów czy też wychowawców w bardzo praktyczne narzędzia po to, by w mądry sposób mogli oni wspierać swoje dzieci, swoich podopiecznych i wychowanków w powrocie do normalnego codziennego funkcjonowania – dodała, podkreślając wdzięczność dla wszystkich ekspertów i specjalistów biorących udział w tym projekcie „za nieoceniony merytoryczny wkład”. Wystąpienie Pierwszej Damy >>>
- Mikołajki w hospicjum dla dzieci „Alma Spei”. Po raz kolejny Małżonka Prezydenta spędziła Mikołajki ze społecznością Hospicjum dla Dzieci „Alma Spei”. 6 grudnia 2021 r. rozmawiała z mamą chorej Gabrysi, Prezes zarządu Fundacji oraz wolontariuszami.
- Wigilijne spotkanie z Amazonkami i pacjentkami onkologicznymi. – Wspólnota pań jest niezwykła i niezwykle silna – mówiła Pierwsza Dama, która do spotkania wigilijnego Amazonek i pacjentek onkologicznych w Sierakowie dołączyła zdalnie. Agata Kornhauser–Duda pełni rolę Ambasadorki Kobiet z Rakiem Piersi w Polsce i od lat jest zaangażowana w sprawy kobiet i działania na rzecz zdrowia i profilaktyki.
Wszystkie spotkania z Amazonkami są dla mnie bardzo cenne ponieważ dały mi możliwość poznania środowiska pań, to dzięki paniom zdobyłam wiedzę nt. raka piersi, metod leczenia i diagnostyki, ale także poznałam problemy, z jakimi panie się borykają. Doskonale wszyscy wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale cieszą te działania, które udało się już podjąć.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 10 grudnia 2021
- W związku ze Światowym Dniem Walki z Rakiem Agata Kornhauser–Duda gościła Krystynę Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. Panie rozmawiały m.in. o sytuacji pacjentów onkologicznych w obliczu pandemii koronawirusa oraz o ogromnym znaczeniu profilaktyki i edukacji w tym zakresie.
- Pan Marek po 25 latach bezdomności przyjął świąteczne życzenia od Pierwszej Damy pod własnym dachem. Kilka miesięcy wcześniej przeprowadził się do mieszkania komunalnego. Małżonka Prezydenta poznała podopiecznego Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej w 2019 roku podczas zorganizowanego w Pałacu Prezydenckim Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Później do Pensjonatu Socjalnego św. Łazarza, w którym mieszkają osoby dotknięte kryzysem bezdomności przywiozła Betlejemskie Światło Pokoju. Do kolejnych spotkań doszło w Pałacu Prezydenckim, kiedy mieszkańcy ośrodka skorzystali z zaproszenia Pierwszej Damy.
- – Warto się zaszczepić, by zabezpieczyć siebie i najbliższych – mówił Andrzej Duda po tym, jak razem z Agatą Kornhauser–Dudą przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID–19
- Rozmowa z Marleną Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Panie mówiły m.in. o regulacjach dot. zmian podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie w odniesieniu do rodziców samotnie wychowujących dzieci i rodzin wielodzietnych, o funkcjonowaniu Domów Pomocy Społecznej czy apelach środowiska osób z niepełnosprawnością, z którymi Agata Kornhauser–Duda zetknęła się podczas swoich wizyt i spotkań.
W latach 2016–2021 przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP przekazali w imieniu Pary Prezydenckiej pomoc skierowaną do osób polskiego pochodzenia mieszkających na Ukrainie, w Mołdawii, Rumunii, Kazachstanie, na Litwie, Białorusi, w Rosji i Gruzji. Przy wsparciu darczyńców, przekazano łącznie ponad 90 ton żywności, artykułów sanitarnych, chemii gospodarczej, materiałów edukacyjnych, pomocy dydaktycznych, sprzętu sportowego. W listopadzie ubiegłego roku z Akcją Pomocy Polakom na Wschodzie Agata Kornhauser–Duda odwiedziła Republikę Mołdawii
- Spotkanie Pierwszej Damy z małymi pacjentami oraz z personelem Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Podczas wizyty w szpitalu Małżonka Prezydenta zapoznała się z warunkami hospitalizacji najmłodszych pacjentów oraz z planami powstania pierwszego pełnoprofilowego szpitala dziecięcego w województwie podkarpackim.
- Pułtuski Dom Polonii prowadzi ośrodek adaptacyjny dla osób polskiego pochodzenia, które na skutek deportacji, zesłań i innych prześladowań narodowościowych i politycznych żyły dotychczas w krajach byłego ZSRR, a obecnie chcą osiedlić się w Polsce. Agata Kornhauser–Duda spotkała się w nim z repatriantami pochodzącymi głównie z Kazachstanu. – Z radością Państwa przyjmujemy, możecie na nas liczyć – mówiła.
Wracają Państwo do Polski, którą zawsze nosiliście w sercu.
Agata–Kornhauser–Duda, Pułtusk, 19 kwietnia 2022
- W Miechowie w woj. małopolskim znajduje się Hospicjum Caritas im. bł. s. Bernardyny Jabłońskiej, w którym Małżonka Prezydenta spotkała się z chorymi, pracownikami i wolontariuszami, a także przebywającymi tymczasowo w ośrodku ukraińskimi rodzinami. Odwiedziła także seniorów z miechowskiego Domu Pomocy Społecznej
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
Wobec ogromnych potrzeb mieszkańców Ukrainy pozostających w kraju oraz uchodźców, którzy znaleźli się w Polsce Agata Kornhauser–Duda skoncentrowała się w swojej działalności na wsparciu podopiecznych ukraińskich domów dziecka, w tym dzieci niepełnosprawnych, dzieci chorych, wymagających hospitalizacji lub specjalistycznej opieki oraz osób dorosłych z niepełnosprawnościami. Dzięki staraniom Pierwszej Damy wiele zagranicznych specjalistycznych placówek i ośrodków przyjęło potrzebujących mieszkańców Ukrainy, udzielając też schronienia towarzyszącym im bliskim.
Siostry i Bracia z Ukrainy Polacy są z Wami, jesteśmy i będziemy z Wami! Będziemy Wam udzielać wszelkiej pomocy, jak długo będzie to konieczne.
Agata Kornhauser–Duda, Brok, 02 marca 2022
Od samego początku konfliktu Pierwsza Dama łączyła się on–line z tymi miejscami, w których przebywają liderzy polskich organizacji i duchowni, dzięki czemu KPRP ma stały kontakt z Ukrainą: z naszymi rodakami oraz z tymi osobami, które działają na rzecz chorych i pokrzywdzonych, co ułatwia kierowanie sprecyzowanej pomocy będącej odpowiedzią na konkretne potrzeby mieszkańców poszczególnych regionów. Wiele kościołów czy klasztorów w Ukrainie zamieniło się w centra wsparcia dla wszystkich pokrzywdzonych ofiar konfliktu. Tam mogą oni znaleźć wsparcie rzeczowe i duchowe. Z wielu z tych miejsc ruszały transporty do Polski dla tych, którzy mogą i chcą opuścić miejsca dotknięte działaniami zbrojnymi.
Agata Kornhauser–Duda jako pierwsza Małżonka Prezydenta udała się do Ukrainy, by wesprzeć jej mieszkańców i przekazać pomoc humanitarną.
- Ks. Waldemar Pawelec SAC od 2003 r. posługuje na terenie Ukrainy. Po wybuchu wojny wraz z współbraćmi w Kijowie pomaga Ukraińcom. W rozmowie z Agatą Kornhauser–Dudą mówił o wzajemnym wsparciu, potrzebie bezpieczeństwa i sile wartości. Podkreślał wdzięczności narodu ukraińskiego za wsparcie, które otrzymują od Polski i Polaków.
- Agata Kornhauser–Duda i minister Adam Kwiatkowski rozmawiali z opiekunami i podopiecznymi Domu św. Marcina de Porres w Fastowie w Ukrainie. Placówka prowadzi działalność społeczną i edukacyjną skierowaną do dzieci bezdomnych i pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych lub skrajnie ubogich.
- Pierwsza Dama i Szef Kancelarii Prezydenta RP rozmawiały o pomocy dla ciężko chorych dzieci, które ze względu na sytuację na Ukrainie znalazły się w dramatycznie trudnej sytuacji. W spotkaniu uczestniczyli lekarze z ośrodków specjalizujących się w pediatrii, onkologii, chirurgii i nefrologii, osoby odpowiedzialne za organizację ratownictwa medycznego i funkcjonowanie służby zdrowia w sytuacjach kryzysowych, a także przedstawiciele organizacji humanitarnych działających w Ukrainie.
- Zdalne spotkanie z księdzem Aleksandrem Repinem, proboszczem Kościoła pw. św. Józefa w Mikołajowie w Ukrainie. W rozmowie uczestniczył prezydencki minister Adam Kwiatkowski, który w ramach realizacji Akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, pod koniec stycznia tego roku spotkał się z Polakami mieszkającymi w Mikołajowie, którym w imieniu Pary Prezydenckiej przekazał pomoc charytatywną.
- Rozmowa o potrzebach mam z dziećmi przebywających pod opieką Sióstr ze Zgromadzenia Małych Misjonarek Miłosierdzia na Ukrainie, które wraz ze swoimi podopiecznymi, uciekły przed wojną z Charkowa do Klasztoru Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu. W zdalnym spotkaniu uczestniczyły również gospodynie miejsca – Siostry Niepokolanki.
- Organizacja pomocy humanitarnej dla Kijowa i innych ukraińskich miast była przedmiotem spotkania Małżonki Prezydenta oraz ministra Adama Kwiatkowskiego z ks. Witalijem Krywickim, biskupem diecezji kijowsko–żytomierskiej
- Spotkanie z Ojcem Pawłem Tomaszewskim, proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu, który w oblężonym mieście spędził 11 dni wojny. W momencie rozmowy z Pierwszą Damą przebywał w Kamieńcu Podolskim, gdzie pomagał w opiece nad uchodźcami.
- Spotkanie on–line ze Stanisławem Szyrokoradiukiem, biskupem diecezji odesko–symferopolskiej oraz biskupem pomocniczym Jackiem Pylem. Rozmowa dotyczyła sytuacji w Ukrainie oraz potrzeb jej mieszkańców.
- W Pałacu Prezydenckim gościł Ojciec Jarosław Krawiec, przełożony Dominikanów w klasztorze w centrum Kijowa. Podczas spotkania z Pierwszą Damą relacjonował sytuację w Ukrainie, mówił o potrzebach ludności i działaniach humanitarnych.
- W Pałacu Prezydenckim Małżonka Prezydenta gościła przedstawicielki Gminy Istebna. Panie opowiadały o poczuciu solidarności z narodem ukraińskim i zaangażowaniu społeczności lokalnej, m.in. w pomoc organizowaną przez samorząd. Po wybuchu wojny gmina zorganizowała punkt zbiórki darów rzeczowych w ramach akcji pomocy Ukrainie. Istebna jest gminą partnerską miejscowości Delatyn w obwodzie iwanofrankiwskim w Ukrainie.
Apelujemy do polityków, duchownych, organizacji i wszystkich ludzi dobrej woli na świecie o solidarność z ukraińskimi dziećmi – bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji. Zróbmy, co w naszej mocy, aby zakończyć tę wojnę!
Agata Kornhauser–Duda i Diana Nausėdienė, Warszawa–Wilno, 2 marca 2022
- Pierwsze Damy Polski i Niemiec spotkały się zdalnie, by omówić potrzeby Ukraińców, którzy uciekli z kraju na skutek rosyjskiej agresji. Panie rozmawiały o potrzebach dzieci, w tym małych pacjentów onkologicznych oraz sierot, a także o współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi ośrodkami medycznymi.
- Apel Pierwszej Damy: Rosyjskie kobiety zatrzymajcie wojnę. – Przypadający 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet to jedno z najważniejszych świąt w Rosji. Wykorzystajmy tę szczególną okazję, by zwrócić się do wszystkich kobiet w Rosji z apelem o powstrzymanie toczącej się w Ukrainie wojny. Poprośmy je o to, by dla pokoju i życia, jako matki, żony, córki rosyjskich oficerów i żołnierzy uczestniczących w inwazji na Ukrainę, wystąpiły w dniu swego święta przeciw dalszemu rozlewowi krwi – apelowała Pierwsza Dama.
Aby włączyć się do zainicjowanej przez Pierwszą Damę akcji, należało w Dniu Kobiet opublikować w mediach społecznościowych zdjęcie opatrzone napisem: #RosyjskieKobietyZatrzymajcieWojnę / #RussianWomenStopTheWar / #Российскиеженщиныостановитевойну
W całej Polsce ludzie solidarnie organizowali pomoc dla Ukrainy, starali się zapewnić potrzebującym schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Przyjmowali uchodźców, prowadzili zbiórki pieniędzy, przekazywali żywność, środki opatrunkowe i wszystko, co potrzebne, by przeżyć ten trudny czas. Pierwsza Dama regularnie odwiedzała te miejsca, by spotkać się z ukraińskimi uchodźcami, a rodakom podziękować za wielkie serca i zaangażowanie.
- Na kilka dni po wybuchu wojny Małżonka Prezydenta odwiedziła Nadbużański Ośrodek Edukacji im. bł. Karoliny Kózkówny
Po wizycie w punkcie recepcyjnym Małżonka Prezydenta, na granicy polsko–ukraińskiej w Dorohusku, zapoznała się z procedurami i trybem przyjmowania uchodźców
- Pierwsza Dama odwiedziła Bojanów, Dwikozy, Obrazów, gdzie schronienie znaleźli uchodźcy z Ukrainy. – Jesteśmy porażeni tym niczym nieusprawiedliwionym i nieuzasadnionym bezprawnym atakiem Rosji na niezależną i suwerenna Ukrainę – mówiła Agata Kornhauser–Duda. – My Polacy, jesteśmy z Wami! Będziemy Wam nieść pomoc tak długo, jak będzie to konieczne – podkreślała.
- Społeczność Domu Emeryta im. św. Alojzego Orione w Brańszczyku przyjęła pod swój dach mamy z dziećmi, które uciekły przed wojną. Agata Kornhauser–Duda odwiedziła panie, z którymi rozmawiała o ich pobycie w Polsce, sytuacji na Ukrainie i nadziejach na szybkie zakończenie konfliktu.
Zapewniam, że Polska i Polacy robią wszystko, żeby Państwu pomóc, zarówno u nas w kraju, jak i w Ukrainie. Najważniejsze jest to, żeby Państwo czuli się tu bezpiecznie.
Agata Kornhauser–Duda, Brańszczyk, 11 marca 2022
- Centrum Szkoleniowe Orange Polska w Serocku gości Ukraińców, którzy w Polsce schronili się przed wojną. Z rodzinami spotkała się Pierwsza Dama. Rozmawiała także z gospodarzami miejsca oraz z przedstawicielami władz samorządowych
To, co dzieje się w Waszym kraju nigdy nie powinno się zdarzyć, to jest niewyobrażalne. Staram się odwiedzać naszych gości z Ukrainy w całej Polsce, znam Państwa historie. One są relacjami strasznymi, nie mogę się pogodzić z tym cierpieniem, a przede wszystkim z cierpieniem dzieci będących najbardziej niewinnymi ofiarami tej wojny
Agata Kornhauser–Duda, Serock, 06 czerwca 2022
- Działająca przy Monasterze pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu Akademia Supraska jest centrum konferencyjnym oraz ośrodkiem szkoleniowym i oświatowym utworzonym przez prawosławną diecezję białostocko–gdańską, monaster Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu oraz fundację OIKONOMOS. Po wybuchu wojny w Ukrainie schronienie znalazły tam uchodźczynie z dziećmi, które otrzymały nie tylko dach nad głową i wyżywienie, ale też opiekę duchową i wsparcie w zdobywaniu samodzielności w naszym kraju. Odwiedziła je Pierwsza Dama
Decyzją Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser–Dudy do bazy noclegowej dla uchodźców zostały zgłoszone ośrodki prezydenckie.
- – Wyjechałyśmy, ale o wolną Ukrainę będziemy walczyć bez względu na miejsce pobytu – zapewniały uchodźczynie, z którymi w jednej z rezydencji udostępnionych ukraińskim mamom z dziećmi spotkała się Agata Kornhauser–Duda
- Pierwsza Dama powitała matki i ich dzieci, które zatrzymały się w jednym z prezydenckich ośrodków, w Polsce i wyraziła nadzieję, że czują się – jak na straszliwe okoliczności, które sprowadziły je do naszego kraju – możliwie dobrze oraz zapewniła o gotowości Polski do kontynuowania pomocy nie tylko Ukraińcom, którzy schronili się w naszym kraju, ale też tym, którzy zostali, by bronić wolności Ukrainy.
Pierwsza Dama RP zaproponowała stworzenie międzynarodowej koalicji Małżonek Prezydentów na rzecz udzielania pomocy humanitarnej uchodźcom z Ukrainy. Omawiała bieżącą sytuację na granicy polsko–ukraińskiej oraz potrzeby uchodźców, w głównej mierze dzieci, sierot i osób z niepełnosprawnościami. O współpracy, możliwościach wsparcia w poszczególnych zakresach i międzynarodowej koordynacji działań Agata Kornhauser–Duda rozmawiała z:
Jill Biden Małżonką Prezydenta Stanów Zjednoczonych
Elizą Jean Reid Małżonką Prezydenta Republiki Islandii
Marią Teresą Jej Królewską Wysokością Wielką Księżną Luksemburga
Brigitte Macron Pierwszą Damą Francji
Miriam Vellą Małżonką Prezydenta Malty
Anitą Herczegh Prezydentową Republiki Węgierskiej
Elke Büdenbender Pierwszą Damą Niemiec
Jej Królewską Wysokością Matyldą Królową Belgów
Andrą Levite Małżonką Prezydenta Łotwy
Doris Schmidauer Prezydentowa Austrii
Elizabeta Gjorgievska Pierwsza Dama Macedonii Północnej
Máximą Jej Wysokością Królową Niderlandów
Amelią Derbaudrenghien Małżonką Przewodniczącego Rady Europejskiej
- W wyniku współdziałania Pierwszych Dam Polski i Niemiec ukraińskie dzieci z niepełnosprawnościami trafiły pod opiekę specjalistycznego ośrodka w Koblencji. W podróży do Niemiec małym pacjentom towarzyszyła Pierwsza Dama RP. Wcześniej znajdowali się oni w hubie wytchnieniowo–koordynacyjnym w Stalowej Woli.
- Niemcy. Pierwsze Damy Polski i Niemiec odwiedziły ewakuowane z Ukrainy chore dzieci. Małżonki Prezydentów odwiedziły dzieci w ich pokojach oraz rozmawiały z opiekunami małych pacjentów, którzy podkreślali, że dzięki podjętemu w ośrodku leczeniu i rehabilitacji stan niektórych dzieci uległ znaczącej poprawie. Dwoje niechodzących wcześniej podopiecznych udało się doprowadzić do stanu samodzielnego poruszania się bez pomocy innych osób.
- Wizyta w Centrum Wytchnieniowo–Koordynacyjnym dla ukraińskich sierot. W tym miejscu uchodźcy, przede wszystkim wychowankowie ukraińskich domów dziecka, otrzymali dach nad głową, wyżywienie i niezbędne wsparcie przed skierowaniem do ośrodków docelowych.
- Małżonki Prezydentów Polski i Litwy Agata Kornhauser–Duda i Diana Nausėdienė na początku marca wyraziły solidarność z bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji oraz podjęły rozmowy o polsko–litewskiej współpracy we wsparciu Ukrainy i uchodźców. Panie ponownie spotkały się zdalnie, by omówić działania, jakie oba kraje podejmują na rzecz uchodźców i mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w ogarniętym wojną kraju
- Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Niemiec z Caritas i Renovabis. Pierwsze Damy, Agata Kornhauser–Duda i Elke Büdenbender, spotkały się z przedstawicielami dwóch organizacji charytatywnych: Ireneuszem Krause z Caritas Polska i ks. Thomasem Schwartzem z Renovabis. Rozmowa toczyła się wokół pomocy humanitarnej dla uchodźców.
- Rzym: Spotkanie z Laurą Mattarellą, córką Prezydenta Włoch. W Pałacu Kwirynalskim panie rozmawiały o pomocy humanitarnej dla Ukrainy oraz uchodźców, w tym osób, które zatrzymały się w Polsce.
- Cztery dni po spotkaniu z Laurą Mattrellą panie rozmawiały ponownie. Do Włoch trafili mali onkologiczni pacjenci przetransportowani z Polski, jak również – za pośrednictwem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża – liczne grupy sierot z niepełnosprawnościami. Podczas rozmowy telefonicznej, Laura Mattarella wyraziła gotowość do kontynuowania działań na rzecz najbardziej potrzebujących ofiar wojny i zadeklarowała możliwość przyjęcia kolejnych niepełnosprawnych podopiecznych ukraińskich sierocińców jak i dorosłych osób z niepełnosprawnościami wraz z rodzinami lub opiekunami. Panie rozmawiały o koordynacji tych działań, szczegółach ewakuacji czy transporcie grup.
- Do Rzymu wraz z Parą Prezydencką samolotem specjalnym przyleciało pięcioro onkologicznie chorych dzieci wraz z opiekunami i rodzeństwem.
- Ołena Zełenśka w imieniu narodu ukraińskiego złożyła na ręce Pierwszej Damy RP wyrazy głębokiej wdzięczności za polską solidarność okazywaną od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Moje rodaczki mówią, że otrzymują znacznie więcej, niż mogłyby oczekiwać. Gorąco za to dziękuję – stwierdziła Pierwsza Dama Ukrainy.
- 23 lipca 2022 w Kijowie odbył się II Szczyt Pierwszych Dam i Dżentelmenów, w którym na zaproszenie Ołeny Zełenskiej wzięła udział Agata Kornhauser–Duda. Do wydarzenia dołączył także Prezydent Andrzej Duda. Temat spotkania – „Ukraina i świat: Przyszłość, którą (od)budujemy razem”. Podczas kijowskiego szczytu rozmawiano o praktycznych krokach i działaniach, które mogą podjąć współmałżonkowie światowych przywódców, by zmierzyć się z problemami i wyzwaniami, przed którymi stoi teraz świat z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Celem spotkania było także zebranie funduszy na rzecz naprawy Ukrainy. Wystąpienie Pary Prezydenckiej
Polki i Polacy bardzo głęboko przeżywają tragedię swoich sąsiadów i nie chcą pozostawać bierni. W związku z tym angażują się w różnego rodzaju przedsięwzięcia, zbierają różnego rodzaju najpotrzebniejsze produkty, które później transportowane są do Ukrainy. Robią to bardzo spontanicznie. Akcje te organizowane są przez samorządy, przez organizacje pozarządowe, również przez przedsiębiorców, ale także przez liderów lokalnych społeczności.
Agata Kornhauser–Duda, Kraków, 23 lipca 2022
- W Pałacu Prezydenckim gościł Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. Podczas spotkania z Pierwszą Damą omówił działania mające na celu zapewnienie opieki dzieciom ewakuowanym z Ukrainy.
- W 2021 roku Pani Prezydentowa zainicjowała akcję Usłyszeć Dzieci mającą zachęcić dorosłych do towarzyszenia dzieciom w trudnym procesie wychodzenia z izolacji, jak również w radzeniu sobie z problemami, które czas pandemii spowodował lub wyostrzył. Po wybuchu wojny w Ukrainie przygotowano odcinek o tym jak rozmawiać z dziećmi o wojnie
- Koordynacja działań związanych z niesieniem pomocy chorym dzieciom ewakuowanym z Ukrainy oraz przygotowania do pomocy kolejnym małym pacjentom były przedmiotem spotkania przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, NFZ, Kancelarii Prezydenta RP, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz lekarzy różnych specjalizacji. W rozmowach uczestniczyła Agata Kornhauser–Duda.
- Na początku marca br. w Pałacu rozmawiano o zakresie współpracy KPRP i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w kwestii pomocy Ukraińcom z niepełnosprawnościami znajdującym się na terenie Polski oraz tym, którzy nie wyjechali jeszcze z ogarniętego wojną kraju.
- Spotkanie z Olhą Rewuk pełniącą funkcję wiceministra Polityki Społecznej Ukrainy oraz Barbarą Sochą, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Dyskusja dotyczyła trybu przyjmowania ukraińskich sierot w naszym kraju, współpracy w zakresie ewidencjonowania dzieci oraz kontroli nad ich przemieszczaniem się w Polsce. Podjęto istotny temat regulacji usprawniających ewakuację sierot znajdujących się zarówno pod opieką placówek państwowych, jak i prywatnych ośrodków typu opiekuńczego.
- Specjalne posiedzenie Rady ds. Młodzieży związane z sytuacją na Ukrainie. Tematami specjalnego posiedzenia Rady do spraw Młodzieży Narodowej Rady Rozwoju były: wsparcie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy oraz problem dezinformacji w przestrzeni publicznej.
- Ze szczerego serca pragnę podziękować w imieniu własnym i męża za wszystkie działania strażaków w tym trudnym czasie. Ogromnie doceniamy wsparcie działań podczas przyjmowania uchodźców z Ukrainy oraz zapewnianie im bezpieczeństwa u nas w kraju – mówiła Pierwsza Dama podczas spotkania z nadbryg. Andrzejem Bartkowiakiem, Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej
- Małżonka Prezydenta złożyła jednodniową wizytę w Nowym Jorku, by z przedstawicielami ONZ omówić sytuację w Polsce w kontekście przyjmowania uchodźców z Ukrainy, skalę zjawiska oraz wynikające z tego potrzeby w dłuższej perspektywie czasowej.
Wizytę w Stanach Zjednoczonych Pierwsza Dama rozpoczęła od spotkania z Joyce Msuya, Zastępczynią Sekretarza Generalnego ONZ ds. Humanitarnych i Koordynatora ONZ ds. Sytuacji Kryzysowych.
Także w siedzibie ONZ Pierwsza Dama rozmawiała z Ilze Brands Kehris, Zastępczynią Sekretarza Generalnego ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR – Biuro Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka).
Spotkanie z Natalią Kanem, Dyrektorką Wykonawczą UNFPA oraz z jej Zastępcą Ibem Petersenem dotyczyło w głównej mierze pomocy ukraińskim mamom i dzieciom.
![fundusz ludnościowy.jpeg [280.91 KB]](https://www.prezydent.pl/storage/image/core_files/2022/7/26/383b1a940ac27ab26356a0cefb937965/jpeg/prezydent/preview/fundusz%20ludnościowy.jpeg)
O sytuacji dzieci uchodźców ukraińskich w Polsce, udzielanej im pomocy i rozwiązaniach systemowych, w tym opiece medycznej i nauce w polskich szkołach Małżonka Prezydenta rozmawiała z przedstawicielami UNICEF.
UN Global Compact to największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes powołana w 2000 roku przez Sekretarza Generalnego ONZ. W czwartek Pierwsza Dama odbyła rozmowę z Sandą Ojiambo, Dyrektorką Wykonawczą instytucji.
- Pod koniec marca w siedzibie UNICEF w Nowym Jorku Małżonka Prezydenta rozmawiała z przedstawicielami tej organizacji o sytuacji dzieci ukraińskich uchodźców. Na początku kwietnia spotkała się z Markiem Krupińskim – Dyrektorem Generalnym UNICEF Polska, by omówić kolejne wyzwania w pomocy najmłodszym i bezbronnym ofiarom wojny w Ukrainie.
- Spotkanie z sekretarzem generalnym ONZ ds. humanitarnych. Podczas rozmowy Małżonka Prezydenta RP zrelacjonowała działania Polski oraz organizacji pomocowych działających w naszym kraju, przedstawiła sytuację przebywających tu uchodźczyń, które najchętniej pozostają w województwach przygranicznych i dużych ośrodkach miejskich. Podkreśliła, że do Polski trafiają transfery osób ewakuowanych z domów pomocy społecznej, sierocińców, placówek typu opiekuńczo–wychowawczego, które wymagają specjalistycznego transportu oraz specjalistycznej opieki, często całodobowej. Omówiła dotychczasowe działania w tym zakresie, zwracając uwagę także na współpracę międzynarodową, dzięki której wiele niepełnosprawnych sierot oraz dzieci onkologicznie chorych i ich rodzin udało się objąć opieką za granicą.
- Spotkanie z przedstawicielami organizacji polonijnych z okręgu konsularnego Nowy Jork poświęcone omówieniu sytuacji w Ukrainie. Polskie środowiska w USA zaangażowały się w działania na rzecz mieszkańców Ukrainy: pozostających w kraju oraz uchodźców w Polsce.
![polfa.webp [68.99 KB]](https://www.prezydent.pl/storage/image/core_files/2022/7/26/677ea46301d464248e0b6efde53b09ee/webp/prezydent/preview/polfa.webp)
- Spotkanie z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pawłem Wdówikiem nt. koordynacji działań pomocowych, które muszą uwzględniać specjalistyczny transport, profesjonalną – często całodobową – opiekę nad chorymi i odpowiednie warunki w miejscu docelowym. Podkreślano, że pacjenci, o których mowa przybywają do Polski w różnej kondycji, często bardzo złej, a także – na skutek ewakuacji całych ośrodków – jednorazowo w bardzo dużych grupach.
- W Polsce gościł były Prezydent Republiki Słowackiej Andrej Kiska. Wspólnie z Agatą Kornhauser–Dudą odwiedził warszawski Instytut Matki i Dziecka, który leczy małych onkologicznych pacjentów z Ukrainy. Andrej Kiska działa w organizacji charytatywnej „Dobry Anioł“ pomagającej rodzinom ciężko chorych dzieci.
- Małżonka Prezydenta złożyła wizytę w Rzeszowie, gdzie spotkała się z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego i Zarządem Województwa. – Cieszę się, że mieszkańcy Podkarpacia i władze regionu z tak wielkim sercem zaangażowali się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy oraz dla naszych sąsiadów, którzy bronią swojej ojczyzny przed rosyjską agresją – mówiła Agata Kornhauser–Duda.
- Instytut „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD) to jeden z największych szpitali pediatrycznych w Polsce. Trafiły do niego także dzieci z Ukrainy. O działaniach na rzecz tych małych pacjentów Pierwsza Dama rozmawiała z dyrektorem placówki, dr n. med. Markiem Migdałem.
- Pierwsza Dama spotkała się z Prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.Rozmowa dotyczyła możliwości współpracy w zakresie wsparcia ukraińskich uczniów, którzy trafili do Polski.
- W Urzędzie Marszałkowskim, Agata Kornhauser–Duda spotkała się z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem oraz pracownikami urzędu. Rozmowa dotyczyła organizacji pobytu uchodźców, wyzwań z jakimi mierzą się województwa przygraniczne i koordynacji przyszłych działań.
- O kształceniu dzieci ukraińskich uchodźców w polskich placówkach oświatowych Pierwsza Dama rozmawiała z Przemysławem Czarnkiem, Ministrem Edukacji i Nauki
Kancelaria Prezydenta RP od lat, we współpracy z MSZ i podmiotami zewnętrznymi, prowadzi pod patronatem Pary Prezydenckiej akcję „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Skierowana jest ona do Polaków i osób polskiego pochodzenia zamieszkujących tereny dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, akcja została rozszerzona i obecnie trafia do wszystkich potrzebujących wsparcia obywateli tego kraju.
Dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych, koordynowana przez Kancelarię Prezydenta RP pomoc humanitarna systematycznie trafia do potrzebujących w Ukrainie.
Od chwili wybuchu wojny, KPRP zorganizowała i wysłała do Ukrainy kilkadziesiąt transportów z tonami żywności, w tym żywności energetycznej, środków czystości, chemii gospodarczej, produktów dla dzieci, a także produktów leczniczych i suplementów, koców, kołder, ręczników, odzieży oraz obuwia dla mieszkańców wielu ukraińskich miejscowości. Działania te były możliwe również dzięki współpracy m.in. z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Caritas Diecezji Ełckiej, Senator Marią Koc, spółką KB Folie, Zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Fundacją Charytatywni czy Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie i innymi.
- Jeden z transportów trafił do polskich organizacji działających w Kamieńcu Podolskim i winnickim okręgu konsularnym. Małżonka Prezydenta uczestniczyła w przygotowaniach transportu w Polsce oraz odwiedziła Kamieniec Podolski, by tam spotkać się z uchodźcami oraz zamieszkującymi te tereny Polakami i osobami polskiego pochodzenia. – Przyjechałam tutaj przede wszystkim, by wesprzeć Państwa i zapewnić, że Polska o Was pamięta nie tylko kiedy dzieje się dobrze, ale pamięta przede wszystkim, kiedy znaleźliście się w tak niewyobrażalnie trudnej sytuacji. Będziemy pomagać tak długo, jak będzie trzeba – mówiła Pierwsza Dama podczas wizyty.
- W Kamieńcu Podolskim Pierwsza Dama spotkała się z mieszkającymi tam Polakami i osobami polskiego pochodzenia, w tym duchowieństwem. Małżonka Prezydenta przekazała pomoc rzeczową. Małżonka Prezydenta RP zapewniła o polsko–ukraińskiej solidarności i gotowości do kontynuowania działań pomocowych.
- O nauczaniu języka polskiego uchodźców podejmujących pracę w naszym kraju oraz o możliwościach organizacji szkoleń i kursów w tym zakresie Pierwsza Dama rozmawiała z Mikołajem Falkowskim, Prezesem Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”
- W przededniu Międzynarodowego Dnia Dziecka na ręce Przewodniczącego Chmielnickiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pana Serhija Hamalija, w imieniu Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser–Dudy, Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski przekazał 100 sztuk komputerów stacjonarnych, laptopów i tabletów, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, które uciekając przed wojną znalazły schronienie na terenie obwodu chmielnickiego. W trakcie spotkania Minister odczytał list Małżonki Prezydenta RP skierowany do Gubernatora
Bardzo dziękuję ojcom za otoczenie opieką wszystkich, niezależnie od wyznania. Dziękuję, że kierowaliście się przykazaniem miłości i że stworzyliście tutaj tak niezwykle rodzinną atmosferę.
Agata Kornhauser–Duda, Kamieniec Podolski, 28 kwietnia 2022
- O działaniach na rzecz najbardziej potrzebujących ofiar wojny, czyli m.in. sierot oraz dzieci i dorosłych dotkniętych niepełnosprawnościami, Pierwsza Dama rozmawiała z ks. dr Marcinem Iżyckim, Dyrektorem Caritas Polska
- Spotkanie z Minister Marleną Maląg. Tym razem panie rozmawiały m.in. o rejestrze sierot, koordynacji działań ukraińskich i polskich instytucji, orzecznictwie dotyczącym osób z niepełnosprawnościami i niektórych rozwiązaniach zawartych w tzw. specustawie.
- W Pałacu Prezydenckim odbyła się debata z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, które po wybuchu wojny w Ukrainie zaangażowały się w pomoc uchodźcom oraz ludności pozostałej w kraju. Intencją Pierwszej Damy, która zainicjowała rozmowy na temat wsparcia naszych gości z Ukrainy, była wymiana doświadczeń i wypracowanie wspólnego modelu działań. W debacie uczestniczył Piotr Ćwik, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP.
Dzięki wypracowaniu skutecznego modelu działania już ponad 800 ukraińskich dzieci onkologicznych udało się umieścić w specjalistycznych placówkach w kilku państwach na świecie. Dlatego wierzę, że jest możliwe stworzenie odpowiedniego systemu na rzecz pozostałych grup.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 11 kwietnia 2022
Mam nadzieję, że czują się Państwo bezpiecznie i dobrze. Wiem, że to bardzo trudne, ale liczę, że choć trochę czują sią Państwo jak u siebie w domu.
Agata Kornhauser–Duda, Pułtusk, 19 kwietnia 2022
- Spotkanie robocze nt. ewakuacji Ukraińców z niepełnosprawnościami. Rozmowa z przedstawicielami ukraińskich instytucji państwowych i organizacji została zainicjowana przez członków Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, a wzięli w niej udział także Paweł Wdówik, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, przedstawiciele PFRON i Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie. Głównym celem spotkania było rozpoznanie potrzeb strony ukraińskiej w zakresie pomocy w ewakuacji oraz zapewnieniu opieki podopiecznym ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami, domów pomocy społecznej, domów dziecka.
- Małżonka Prezydenta RP odwiedziła w czwartek warszawskie RiO Edu Centrum – dzienny ośrodek wsparcia i edukacji dla ukraińskich matek z dziećmi, które znalazły w Polsce schronienie przed trwającą w ich kraju wojną. Ośrodek powstał z inicjatywy Omenaa Foundation. Jego głównym celem jest pomoc ukraińskim mamom w aktywizacji zawodowej, a ich dzieciom zapewnienie opieki i wsparcia edukacyjnego. W skład kadry ośrodka wchodzą osoby narodowości polskiej i ukraińskiej: animatorzy i opiekunowie, prawnicy, psycholodzy, nauczyciele, trenerzy kompetencji i doradcy zawodowi.
- Kolejne spotkanie Małżonki Prezydenta z Omenaą Mensah miało miejsce w Belwederze. Rozmowa toczyła się wokół potrzeb ukraińskich mam oraz różnorodnych działań mających na celu wsparcie pań w aktywizacji zawodowej w Polsce.
Jesteśmy z Wami, jesteśmy solidarni, jestem naprawdę pewna, że Ukraina wygra.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 21 kwietnia 2022
- W Kamieńcu Podolskim w Ukrainie Małżonka Prezydenta spotkała się z przedstawicielami władz lokalnych. Z reprezentantami władzy obwodowej i merem miasta Pierwsza Dama rozmawiała przede wszystkim o sytuacji w regionie i potrzebach jego mieszkańców, w tym uchodźców, którzy uciekli z objętych działaniami wojennymi terenów.
- Spotkanie z przedstawicielami Gwardii Narodowej oraz Wicegubernatorem Stanu Illinois. Dzięki Gwardii Narodowej udało się dostarczyć poprzez Polskę na Ukrainę wyposażenie medyczne, leki i karetki medyczne. Gwardia Narodowa Illinois we współpracy z Legionem Młodych Polek w Chicago przekazała do Ukrainy blisko 16 ton darów, w tym środki pierwszej pomocy, namioty, śpiwory i koce, środki higieny, pieluszki i pokarm dla dzieci. Pomoc rzeczowa, jak również środki finansowe, które posłużyły na zakup wyposażenia medycznego i artykułów pierwszej potrzeby trafiły do Ukrainy poprzez polskie organizacje pomocowe. GN przekazała też karetki pogotowia, środki ochronne i pomoc finansową.
- Chicago. Spotkanie z polonijnymi działaczkami poświęcone pomocy dla Ukrainy. Pierwsza Dama podziękowała wszystkim obecnym na spotkaniu kobietom: polonijnym lekarkom, prawniczkom, właścicielkom firm, managerkom, przedstawicielkom środowiska naukowego, businesswoman, filantropkom, za „solidarność, wrażliwość i głębokie zrozumienie potrzeby niesienia pomocy Ukrainie”.
- 3 tygodnie później w Pałacu Prezydenckim gościła dr Kornelia Król – Prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Podczas spotkania z Agatą Kornhauser–Dudą oraz Sekretarzem Stanu w KPRP, ministrem Adamem Kwiatkowskim rozmawiano o pomocy Ukraińcom oraz współpracy w tym zakresie Polaków w kraju i za oceanem.
Żadna matka nie jest przygotowana na to, że będzie musiała bać się o życie swojego dziecka, że będzie musiała uciekać przed bombardowaniami, że będzie musiała szukać schronienia w obcym kraju.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 26 maja 2022
- W kilka dni po spotkaniu on–line z okazji Dnia Matki Pierwsza Dama odwiedziła Kraczewice, gdzie w tamtejszym Domu Muzyki spotkała się z mieszkającymi w nim Ukraińcami pochodzącymi z Żytomierza, Charkowa, Odessy i Dniepropietrowska. Następnie Pierwsza Dama rozmawiała z przedstawicielami organizacji i osobami, które udzieliły pomocy sąsiadom zza wschodniej granicy.
Bardzo dziękuję, że pomoc nadal trwa. Myślę, że nie wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że wojna będzie tak długo się toczyła. Wyzwania z czasem się zmieniają, bardzo ważne teraz jest to, żeby panie znalazły zatrudnienie, więc bardzo dziękuję, że Państwo takie miejsca pracy dla nich znajdujecie i tworzycie.
Agata Kornhauser–Duda, Kraczewice, 02 czerwca 2022
- Jedenastoosobowa rodzina z Ukrainy z wizytą u Pierwszej Damy. Państwo Karakevic byli gośćmi specjalnymi organizowanego pod patronatem Małżonki Prezydenta koncertu dobroczynnego „Polskie Matki Matkom Ukraińskim”, który odbył się w maju br. w stołecznym Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
- Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Pierwsza Dama i towarzyszący jej Sekretarz Stanu w KPRP, minister Jacek Siewiera, rozmawiali z Marszałkiem Władysławem Ortylem nt. wsparcia dla Ukrainy.
- W TAURON Arenie Kraków odbył się mecz pokazowy, z którego całkowity dochód zostanie przekazany na rzecz dzieci i nastolatków dotkniętych wojną na Ukrainie. Na widowni zasiadła Para Prezydencka.
PARA PREZYDENCKA
Akcja #sadziMY ma przede wszystkim na celu uświadomienie naszemu społeczeństwu, że las jest wspólnym dobrem – dobrem, z którego wszyscy korzystamy i o które wszyscy wspólnie powinniśmy zadbać.
Agata Kornhauser–Duda, III edycja #sadziMY, 01 października 2021
- Arcymistrz szachowy Jan Krzysztof Duda oraz członkowie jego zespołu zostali uhonorowani przez Prezydenta RP odznaczeniami państwowymi. W uroczystości wzięła udział Pierwsza Dama
- Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. W uroczystości uczestniczyła Pierwsza Dama.
- Już po raz 31. harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego byli strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. Hasło towarzyszące akcji Betlejemskiego Światła Pokoju w 2021 roku brzmiało „ŚWIATŁO NADZIEI”.
- Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w spotkaniu z okazji „Dnia Polskiego” Pekin 2022
- Tym, co dobre, warto się dzielić – przypominała Para Prezydencka w nagraniu skierowanym do uczestników Orszaku Trzech Króli
- Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Watykanie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą zostali przyjęci na audiencji przez Papieża Franciszka. Rozmowy dotyczyły głównie sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.
- W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej pożegnano małżonkę ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Karolinę Kaczorowską. W uroczystościach wzięli udział Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą
Dla mnie i dla męża zawsze obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą są bardzo ważnym wydarzeniem ponieważ możemy Państwu osobiście podziękować za wszystko, co Państwo czynią.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 2 maja 2022
- Para Prezydencka otworzyła przy Pałacu Prezydenckim Mobilną Strefę Zdrowia – chętni mogli tu skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich
– Prosimy o przyjęcie naszych najserdeczniejszych gratulacji z okazji Dnia Ojca. Dziękujemy za codzienny trud wychowania dzieci. Dziękujemy za opiekę nad nimi i wspieranie ich rozwoju – od maleńkości i dzieciństwa, poprzez stopniowe wzrastanie i zdobywanie wykształcenia, aż po usamodzielnianie się i dorosłość. Dziękujemy za to, że towarzyszą im Panowie na wszystkich etapach rozwoju, a także wtedy, gdy opuszczą już rodzinny dom i założą własny – napisali Prezydent Andrzej Duda z Małżonką z okazji Dnia Ojca.
OSOBY NIEPEŁNOSPAWNE
5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji rok temu Małżonka Prezydenta RP zainicjowała rozmowy środowisk osób z niepełnosprawnościami na temat inicjatywy „Przewijamy Polskę”. O efektach akcji mającej na celu wprowadzenie zmian systemowych, architektonicznych i świadomościowych wychodzących naprzeciw dorosłym, którzy w skutek niepełnosprawności, choroby, wypadku czy wieku korzystają z pieluch i pieluchomajtek, Pierwsza Dama rozmawiała zdalnie z przedstawicielami koalicji.
- Od lat pod honorowym patronatem Pierwszej Damy odbywa się konkurs „Lodołamacze”. Z okazji Gali Finałowej XVI edycji konkursu
Agata Kornhauser–Duda zwróciła się do jego uczestników w nagraniu wideo.
- W ramach projektu edukacyjnego podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Kole odwiedzili Pałac Prezydencki
- Pierwsza Dama gościła w Pałacu Prezydenckim kadrę oraz podopiecznych Warszawskiego Oddziału Terenowego Krajowego Towarzystwa Autyzmu, Warsztatu Terapii Zajęciowej – Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno–Terapeutycznego „Orzycka”.
- Podopieczni Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paolo w Łbiskach odwiedzili siedzibę głowy państwa, gdzie spotkali się z Małżonką Prezydenta.
- Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych sportowcom niesłyszącym, ich trenerom oraz działaczom Polskiego Związku Sportu Niesłyszących. W wydarzeniu wzięła udział także Pierwsza Dama.
- Spotkanie Agaty Kornhauser–Dudy będące następstwem konferencji o dostępności do informacji dla osób niepełnosprawnych, która z udziałem Pierwszych Dam Polski i Litwy odbyła się w Wilnie 28 czerwca 2021 roku. W Pałacu Prezydenckim gościli Paweł Wdówik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON oraz Adama Zawisny, członek Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością przy Rzeczniku Praw Obywatelskich
- Pierwszą Damę odwiedzili podopieczni i opiekunowie Stowarzyszenia Św. Celestyna w Mikoszewie, które zajmuje się działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych, jak również pomocą społeczną czy aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami.
- Pierwsza Dama odwiedziła siedzibę Stowarzyszenia Osób Niewidomych w Skopje, gdzie spotkała się z podopiecznymi stowarzyszenia oraz ich rodzicami. Rozmawiano o codziennym funkcjonowaniu młodych ludzi, nauce, pracy i czasie wolnym dzieci niewidomych i niedowidzących. Mówiono o ich funkcjonowaniu w społeczeństwie, poruszono kwestię dostępności i napotykanych trudnościach i barierach zarówno architektonicznych jak społecznych. Podopieczni stowarzyszenia mówili też o dostępnych narzędziach i technologiach komunikacji.
- Ze społecznością Warsztatu Terapii Zajęciowej „Orzycka” w Warszawie Małżonka Prezydenta spotkała się już po raz trzeci. Tym razem w siedzibie Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno–Terapeutycznego obejrzała przygotowany przez uczestników terapii spektakl pt. „Jasełkowe Potyczki”
- Przed Bożym Narodzeniem w Pałacu Prezydenckim stanęła szopka wykonana z zapałek. Autorem niezwykłej pracy jest Przemysław Kozłowski, niepełnosprawny artysta ze Słupowa. Szopka składa się z 78059 zapałek, a praca nad nią trwała ponad trzy miesiące. Autora przyjęła Agata Kornhauser–Duda. – Ogromnie dziękuję, że zechciał pan osobiście przyjechać do Pałacu Prezydenckiego. Pańska praca jest przepiękna, to dzieło sztuki – mówiła.
- Małżonkę Prezydenta odwiedzili podopieczni i opiekunowie Warsztatu Terapii Zajęciowej „Olszynka”. Pierwsza Dama gościła w placówce w ubiegłym roku.
- Małżonka Prezydenta spotkała się zdalnie ze społecznością Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczego w Złotowie. – To miejsce to Państwa wielka rola i zasługa – mówiła Małżonka Prezydenta do wychowawców. – Bardzo dziękuję, że podjęły się Panie tego niełatwego zadania, jakim jest prowadzenie ośrodka. Trzeba mieć w sobie ten szczególny rodzaj empatii i umiejętność rozumienia tych dzieci; młodzież i rodzice widzą to i bardzo doceniają, bardzo za to dziękuję – podkreślała Agata Kornhauser–Duda.
- Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wręczyli nominacje do Reprezentacji Polski na XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022. Nominacje otrzymali zawodnicy oraz członkowie Misji Paraolimpijskiej.
- Olimpiady Specjalne dbają o rozwój sportowych aktywności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Agata Kornhauser–Duda od lat wspiera Olimpiady swoim patronatem honorowym oraz spotyka się ze sportowcami. O XII edycji rozgrywek oraz o ostatnich aktywnościach ze strony Olimpiady Specjalne Polska Małżonka Prezydenta rozmawiała z dyrektor organizacji, Joanną Styczeń–Lasocką
- Spartakiada dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Spartakiada została zainicjowana i zrealizowana, we współpracy z warszawską Akademią Wychowania Fizycznego, przez Centrum Rehabilitacji Opieki i Edukacji TPD Helenów.
Gratuluję absolutnie wszystkim! Wszystkim medalistom i uczestnikom, bo najważniejsza jest radość z uprawiania sportu. Jesteście wspaniałym przykładem dla innych osób z niepełnosprawnościami i mam nadzieję, że pójdą one za Waszym przykładem.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 18 maja 2022
- Grupa uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Stalowej Woli przyjechała do Warszawy, by spotkać się z Pierwszą Damą i zwiedzić Pałac Prezydencki.
- W Młodocinie Większym Małżonka Prezydenta odwiedziła pracownie techniczną, krawiecką, rehabilitacyjną, plastyczną, komputerową i kulinarną, a o zajęciach w nich opowiedzieli podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej. Zaprosili też swojego gościa do udziału w warsztatach technicznych, w trakcie których powstają m.in. przedmioty z drewna i innych materiałów. Podopieczni WTZ zaprezentowali też talenty artystyczne podczas występu scenicznego, którym przywitali Pierwszą Damę.
KULTURA I DZIEDZICTWO
Pierwsza Dama zainicjowała oraz objęła Honorowym Patronatem Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Konkurs ma na celu ukazanie wielopłaszczyznowej działalności Kół Gospodyń Wiejskich w obszarach: społecznym, kulturalnym oraz edukacyjnym.
Konkurs ma także na celu prezentację i promocję aktywności KGW w zakresie:
- działań prospołecznych, które spajają i aktywizują lokalne społeczności oraz wpływają na rozwój przedsiębiorczości kobiet,
- kultywowania, popularyzowania i utrwalania najbardziej wartościowych kulturowych tradycji regionalnych, m.in. folkloru, tradycji kulinarnych oraz działalności rękodzielniczej,
- przekazywania zainteresowania twórczością ludową kolejnym pokoleniom oraz wychowania młodzieży w duchu poszanowania tradycyjnych wartości.
„Ostatki w polskiej tradycji” były tematem przewodnim II edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich, który odbył się na przełomie 2021 i 2022 roku. Relacja z wielkiego finału>>>
Zachwyca mnie wielopłaszczyznowość działalności Kół Gospodyń Wiejskich w tylu obszarach i niezwykła umiejętność łączenia poszanowania dla tradycji z nowoczesnością. Jestem pełna uznania dla Państwa działań prospołecznych, które spajają i aktywizują lokalne społeczności, a także wpływają na rozwój przedsiębiorczości kobiet .
Agata Kornhauser–Duda, Otrębusy, 25 czerwca 2022
W kolejnym roku do Organizatorów i Uczestników Gali finałowej IV konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” Małżonka Prezydenta wystosowała list.
To właśnie Panie są liderkami swoich społeczności. Przyszłość Polski, pomyślność polskich rodzin, polskich wsi, miasteczek i miast leży w rękach kobiet, gospodyń, kobiet nieprzeciętnych.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 16 lipca 2022
Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.
- Konkurs na najładniejszy wieniec tradycyjnie odbył się w przeddzień głównych uroczystości dożynkowych.
- W lipcu 2021 roku Para Prezydencka gościła w gminie Trzciana . Wtedy też Agata Kornhauser–Duda spotkała się z członkami kół, zapraszając do dłuższej rozmowy w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie z przedstawicielami Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Trzciana odbyło się trzy miesiące później.
![konferencja KGW liderki wsi.webp [91.13 KB]](https://www.prezydent.pl/storage/image/core_files/2022/7/16/6a413bca9b51c6b92080f08a35234bc7/webp/prezydent/preview/konferencja%20KGW%20liderki%20wsi.webp)
- O międzypokoleniowej współpracy i udziale najstarszych mieszkańców wsi w tworzeniu aranżacji tradycyjnych pieśni Pierwsza Dama rozmawiała z artystami z regionalnego Zespołu Śpiewaczego działającego przy Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Kawęczyn w woj. lubelskim.
- Od ponad 30 lat w Konkursie „Teraz Polska” wyłaniane są najlepsze polskie produkty, usługi, gminy i przedsięwzięcia, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym, wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. Małżonka Prezydenta spotkała się z prezesem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, z którym rozmawiała o XXXII edycji wydarzenia
- Liderzy polskiego rozwoju gościli w Pałacu Prezydenckim w czerwcu. Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda wręczyła nagrody laureatom Konkursu „Teraz Polska” i dziękowała przedsiębiorcom: „Co druga polska firma włączyła się w organizację pomocy dla Ukrainy; nie ma takich słów, które wyraziłyby moją wdzięczność”.
Cieszę się, że statuetki trafiają do przedstawicieli różnych dziedzin biznesu, bo jest to dowód siły i wszechstronności naszej polskiej gospodarki.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 09 czerwca 2022
- W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego Pierwsza Dama spotkała się z Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej. W 1822 r. wydano drukiem „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza co rozpoczęło symbolicznie epokę polskiego romantyzmu. W Pałacu Prezydenckim rozmawiano o świętowaniu dwusetnej rocznicy tego wydarzenia, mówiono o cyfrowych kolekcjach Biblioteki Narodowej poświęconych Mickiewiczowi, Słowackiemu, Norwidowi oraz innych dziełach ważnych dla romantyzmu. Dyskutowano o promocji polskiej kultury i sztuki, jak również o przykładach dobrych praktyk zza granicy.
- Jubileusz 85–lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Cianowicach. W uroczystości wzięła udział Pani Prezydentowa. – Jestem przede wszystkim pod wrażeniem niezwykłej energii i chęci do działania wszystkich pań. Koła to również świadectwo siły kobiet, ich kreatywności i przedsiębiorczości – mówiła Pierwsza Dama podczas spotkania z udziałem mieszkańców regionu, władz samorządowych i wojewody Małopolskiego.
- KGW Brzozaki zdobyło trzecie miejsce w finale pierwszej edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. O bogatej tradycji koła, jego działalności społecznej i bliskich więziach między mieszkańcami Pierwsza Dama mogła przekonać się podczas wizyty w Brzózie Królewskiej w woj. podkarpackim
PROMOCJA CZYTELNICTWA
- Narodowe Czytanie 2021
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku –„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. Rok temu, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego.
W 2021 roku na całym świecie czytano „Moralność pani Dulskiej”
Dziękujemy za to ogólnopolskie i polonijne święto czytelnictwa. Po raz kolejny udowodnili Państwo, że naprawdę wielu Polaków kocha literaturę polską.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 04 września 2021
- Pierwsza Dama czyta przedszkolakom. Maluchy z przedszkola nr 444 w Warszawie gościły dzisiaj Pierwszą Damę, którą zaprosiły do wspólnego czytania. Poznały bajkę o zagubionym misiu oraz wiersze Wandy Chotomskiej.
- W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama gościła Marię Deskur, współfundatorkę i prezes Fundacji Powszechnego Czytania oraz Pełnomocnika Prezydenta Krakowa ds. Kultury, Roberta Piaskowskiego. Spotkanie, w którym uczestniczył także minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w KPRP dotyczyło działań na rzecz podnoszenia poziomu czytelnictwa w Polsce
![czytelnictwo.webp [58.46 KB]](https://www.prezydent.pl/storage/image/core_files/2022/7/27/c534bc8b4befc693babf57598f408d1e/webp/prezydent/preview/czytelnictwo.webp)
DOBROCZYNNOŚĆ
- Prace Pierwszej Damy po raz kolejny trafiły na aukcję „Choinek Jedynki”. Zgromadzone podczas aukcji środki, tradycyjnie już, zostały przekazane na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz wybranej organizacji pożytku publicznego. Agata Kornhauser–Duda od lat wspiera świąteczną radiową inicjatywę, a przygotowane przez prace trafiają na licytację w audycji „Cztery pory roku”.
- Fundacja Kropla Życia im. Agaty Mróz–Olszewskiej dba o poprawę ochrony zdrowia osób cierpiących na nowotwory krwi i choroby pokrewne. Memoriały Agaty Mróz–Olszewskiej w piłce siatkowej odbywają się tradycyjnie pod patronatami Pierwszych Dam RP. O kolejnej, już jubileuszowej edycji tego wydarzenia Agata Kornhauser–Duda rozmawiała z Edwardem Długajem, prezesem oraz Mieczysławem Barańskim współzałożycielem Fundacji
- 14 Międzynarodowy Kiermasz Dobroczynny SHOM odbył się po przerwie spowodowanej epidemią COVID–19. Do organizatorów i uczestników wydarzenia Pierwsza Dama skierowała list
- Koncert charytatywny „Pomagamy Razem” zorganizowany na rzecz chorych dzieci funkcjonariuszy i pracowników Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. – Ten koncert jest dowodem na to, że ludzka solidarność ma niezwykłą moc, która pomaga nam przezwyciężać najtrudniejsze przeciwności losu – mówiła Agata Kornhauser–Duda
- Para Prezydencka zachęcała do udziału w Świątecznej Zbiórce Żywności oraz w akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
- Pierwsza Dama wsparła akcję „Mikołaj Dzieciom” i przekazała prezenty dla potrzebujących. Zebrane paczki przeznaczone zostaną dla dzieci i ich rodzeństwa z dwóch świetlic środowiskowych z warszawskiego Mokotowa.
- Już po raz szósty Para Prezydencka wsparła akcję Szlachetna Paczka, przygotowując upominki dla potrzebującej rodziny. Tym razem świąteczne dary otrzymała samotna matka wychowująca trójkę dzieci.
SENIORZY
Agata Kornhauser–Duda zainicjowała Konkurs „Razem dla Seniorów”, chcąc nagrodzić najciekawsze i najbardziej wartościowe akcje, projekty i przedsięwzięcia zorganizowane przez młodzież, organizacje, firmy i instytucje, a także przez samych seniorów.
Mam nadzieję, że konkurs, jego idea, zachęci wielu z Państwa do aktywności, do otwarcia się na nowe wyzwania i możliwości. Organizacje, instytucje i osoby biorące udział w konkursie pokażą, że jesień życia to czas, w którym Seniorzy mogą być aktywni, uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach, w kulturze i życiu społecznym, że mogą rozwijać pasje i talenty. Pokażą, jak wiele można zaoferować seniorom i ile jeszcze oni sami mogą wnieść do otoczenia.
Agata Kornhauser–Duda, Warszawa, 14 listopada 2021
- W Międzynarodowym Dniu Osób Starszych w 2021 roku Małżonka Prezydenta odwiedziła seniorów zrzeszonych w dwóch klubach działających w ramach warszawskiej Spółdzielni „Torwar”. Rok później Pierwsza Dama gościła działaczy w Pałacu Prezydenckim
Po wybuchu pandemii koronawirusa społecznicy działający w ramach akcji „Nie zapomnij o nas”, członkowie Stowarzyszenia Odra–Niemen oraz kilku innych organizacji zainicjowali dostarczanie Weteranom ciepłych posiłków, zakupów oraz leków do ich miejsc zamieszkania. Inicjatywa spotkała się z szerokim wsparciem wolontariuszy, restauracji przygotowujących posiłki, firm, instytucji oraz prywatnych darczyńców. W drugą edycję akcji osobiście zaangażowała się też Pierwsza Dama, która przez trzy miesiące rozwoziła posiłki warszawskim kombatantom. Od tamtej pory podtrzymuje kontakt z seniorami, odwiedzając ich i oferując wsparcie.
- W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Małżonka Prezydenta wspólnie z Fundacją Nie zapomnij o nas i Stowarzyszeniem Odra–Niemen odwiedziła warszawskich Kombatantów
- Z kombatantami Małżonka Prezydenta spotkała się także przed Bożym Narodzeniem. Na kilka dni przed Wigilią odwiedzała ich ze świątecznymi życzeniami i paczkami od Pary Prezydenckiej
- Podczas wizyty w Miechowie Pani Prezydentowa spotkała się z seniorami z Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta”. Ośrodek przeznaczony jest dla 50 osób w podeszłym wieku, pochodzących głównie ze środowisk kombatanckich, a pensjonariuszom zapewniana jest całodobowa opieka, możliwość udziału w różnych formach terapii zajęciowej, spotkaniach z księdzem kapelanem i uczestnictwo w nabożeństwach w przyhospicyjnej Kaplicy. Seniorzy zaprosili Pierwszą Damę do wysłuchania przygotowanego przez nich krótkiego repertuaru artystycznego, wspominali wojenne doświadczenia i mówili o aktywnościach podejmowanych w ramach DPS. Małżonka Prezydenta podziękowała za patriotyzm, oddanie ojczyźnie i pracę całego życia.
To Państwo wytyczyli ścieżki, którymi teraz my podążamy.
Agata Kornhauser–Duda, Miechów, 04 lipca 2022
- Według statystyk seniorzy stanowią jedną z liczniejszych grup poszkodowanych w wypadkach drogowych, dlatego w Młodocinie Większym w woj. mazowieckim, z udziałem Małżonki Prezydenta i Głównego Inspektora Transportu Drogowego, odbyła się lekcja bezpieczeństwa dla osób starszych w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym dla każdego”
DYPLOMACJA, WIZYTY ZAGRANICZNE I POLONIA
Akcja „Pomocy Polakom na Wschodzie” realizowana jest od 2016 roku. Podobnie jak odsłona wielkanocna, kolejna edycja została skierowana w całości do Polaków z Republiki Mołdawii.
- W Kiszyniowie, podczas przekazywania darów, Małżonka Prezydenta podkreśliła, że każdy, kto zna historię i obecne realia życia Rodaków na Wschodzie, a szczególnie w krajach dawnego Związku Sowieckiego, doskonale zdaje sobie sprawę, z jakimi problemami się oni borykają. – Nie możemy i nie chcemy być wobec nich obojętni – oświadczyła.
Dziękuję za aktywność, wrażliwość, odwagę i solidarność. Za codzienny trud ciężkiej pracy, za to, że są wokół nas ludzie, którzy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo obywateli i dokładają wszelkich starań, aby pokonać pandemię, z którą walczy cały świat. Pozwala to z nadzieją myśleć o przyszłości.
Agata Kornhauser–Duda, Nowy Jork, 21 września 2021
- Para Prezydencka złożyła wizytę w siedzibie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z okazji 100–lecia istnienia tej najstarszej na świecie samopomocowej organizacji zrzeszającej byłych polskich żołnierzy.
- Spotkanie Pierwszych Dam Polski i Austrii. Podczas wizyty oficjalnej Pary Prezydenckiej Republiki Austrii w Polsce Pierwsze Damy odwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego, a następnie rozmawiały w Pałacu Prezydenckim.
- W Ambasadzie RP w Podgoricy Prezydent Andrzej Duda wyróżnił przedstawicieli czarnogórskiej Polonii. Spotkanie z rodakami to jeden z punktów wizyty Pary Prezydenckiej w Czarnogórze.
- Polska przekazała Czarnogórze szczepionki przeciwko COVID–19. – Cieszę się, że w imieniu Polski mogę przekazać drugą transzę szczepionek firmy Pfizer – mówiła w Podgoricy Agata Kornhauser–Duda.
Bardzo liczę na to, że będzie to również zachęta do szczepień dla narodu czarnogórskiego i dzięki międzynarodowej solidarności będziemy mogli pokonać pandemię koronawirusa.
Agata Kornhauser–Duda, Podgorica, 17 listopada 2021
- Szczepionki Polska przekazała także Macedonii Północnej. Wcześniej, podczas roboczego lunchu Małżonki Prezydentów Polski i Macedonii Północnej rozmawiały o przedłużającej się pandemii, o szczepieniach oraz zachęcaniu do nich obywateli.
- W stolicy Czarnogóry znajduje się Centrum Don Bosko, w którym opiekę i możliwość nauki znajduje kilkaset dzieci i nastolatków, zwłaszcza z tzw. trudnych środowisk. Agata Kornhauser–Duda odwiedziła ośrodek prowadzony przez Księży Salezjanów.
- W Skopje w Macedonii Północnej Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami macedońskiej Polonii. Wyróżnionym działaczom Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia.
- Spotkanie Małżonki Prezydenta ze Stałym Przedstawicielem RP przy ONZ w Rzymie. Tematem rozmowy z Arturem Pollokiem były działania podejmowane przez Polskę na forum ONZ w Rzymie i ograniczanie zjawiska głodu i niedożywienia dzieci.
- Tradycyjnie przed rozpoczęciem nowego roku przedstawiciele różnych krajów i narodów, kultur i tradycji gościli w Pałacu Prezydenckim, gdzie odbyło się spotkanie Pierwszej Damy z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce
– Wszyscy zabiegamy o pokój, wszyscy zabiegamy o bezpieczeństwo, także zdrowotne, a także o harmonię w życiu rodzinnym, społecznym czy osobistym. Myślę, że każdy z nas chce mieć tę krzepiącą świadomość, że jego kraj, region, kontynent i cały świat zmierzają ku lepszej przyszłości – mówiła Małżonka Prezydenta, przypominając, że jesteśmy w stanie choć w pewnym stopniu nadać kształt tej przyszłości dzięki współpracy i dzięki solidarności. Wystąpienie Pierwszej Damy podczas spotkania z Paniami Ambasador i Współmałżonkami Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce
Dziękuję za Państwa codzienną, społeczną pracę, którą podejmujecie dla zachowania polskości tu na amerykańskiej ziemi. Bardzo dziękuję za godne naśladowania przywiązanie do wielowiekowej spuścizny przodków, za krzewienie polskości w USA przez muzykę, taniec i śpiew, za wychowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży w duchu wartości patriotycznych i chrześcijańskich.
Agata Kornhauser–Duda, Chicago, 09 maja 2022
- O podtrzymywaniu góralskiego folkloru i tradycji, działalności charytatywnej i pomocy Ukrainie Małżonka Prezydenta rozmawiała w Pałacu Prezydenckim ze Stanisławem Sarną, Prezesem Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA) oraz Julianem Kowalczykiem, Prezesem Związku Podhalan w Polsce
- Królowa Związku Podhalan w Północnej Ameryce prócz reprezentowania podhalańskiej społeczności na arenie międzynarodowej zajmuje się m.in. działalnością charytatywną. Środki gromadzone cyklicznie podczas Balu Królowej przeznaczane są na wsparcie potrzebujących Polaków w USA i w naszym kraju.
W ostatnim czasie Polacy mieszkający zarówno w kraju, ale też i na całym świecie dali się poznać z jeszcze jednej ważnej strony. Pokazali otwartość swoich serc na krzywdę naszych Braci Ukraińców, którzy walczą w obronie swojej wolności i niepodległości, przeciwstawiając się rosyjskiej agresji. Za podejmowane przez Państwa wszelkie działania, za otwarte serca bardzo.
Agata Kornhuser–Duda, Chicago, 10 maja 2022
- Chicago. Rozmowa z Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Frankiem Spulą. Pierwsza Dama podziękowała za podtrzymywanie polskości poprzez krzewienie polskiej kultury, wydawanie polskojęzycznych periodyków czy prowadzenie radiostacji. Pod patronatem Związku Narodowego Polskiego działa wiele szkół polonijnych i zespołów folklorystycznych.
- Para Prezydencka spotkała się z Polonią w Egipcie. Podczas spotkania w Ambasadzie wyróżnieni przedstawiciele Polaków mieszkających w Egipcie otrzymali z rąk Prezydenta RP odznaczenia państwowe. Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda wręczyła z kolei nagrody laureatom Konkursu Plastycznego „Kartka dla Przyjaciela w Ukrainie”.
Kair. Spotkanie Małżonek Prezydentów Polski i Egiptu
- Przedstawiciele stowarzyszeń polskich w Hiszpanii, nauczyciele i działacze polonijni spotkali się z Małżonką Prezydenta RP. Wspólne rozmowy były okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji o działalności organizacji i pracy na rzecz Polonii. W rozmowie wzięła udział także Ambasador Polski w Hiszpanii Anna Sroka.
- Spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariuszem Bonisławskim. Tematami rozmowy z Pierwszą Damą były działania edukacyjne skierowane do Polonii i Polaków za granicą oraz do mieszkańców krajów ich obecnego pobytu jak również nauczanie polonijne i pomoc Ukrainie.
SŁUZBY I FORMACJE MUNDUROWE
- Centralne Biuro Antykorupcyjne zajmuje się zwalczaniem korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także zwalczaniem działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Rozmowa Pierwszej Damy z funkcjonariuszkami dotyczyła zakresu służby pań, podejmowanych przez nie działań i łączenia obowiązków na rzecz kraju z życiem rodzinnym.
- Kontynuacją spotkania, które miało miejsce 13 września 2021 r. w trakcie pobytu Pary Prezydenckiej w Ośrodku Szkoleniowo–Konferencyjnym CBA w Lucieniu była wizyta funkcjonariuszek w Pałacu Prezydenckim. Od lat wśród funkcjonariuszy i pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego systematycznie wzrasta udział kobiet, obecnie wynosi on już 40 proc. – Bardzo się cieszę, że tak wiele pań decyduje się na pracę w służbach specjalnych i w innych, do niedawna uważanych za typowo męskie, zawodach – stwierdziła Pierwsza Dama. Funkcjonariuszki w CBA wykonują czynności operacyjno–rozpoznawcze, dochodzeniowo–śledcze, kontrolne czy analityczno–informacyjne.
- Agata Kornhauser–Duda spotkała się z funkcjonariuszami Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej działającymi w Stowarzyszeniu „Łączy nas granica”. Organizacja integruje środowisko byłych i obecnych funkcjonariuszy, wspiera działania na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego, wdraża inicjatywy związane z przeciwdziałaniem przestępczości oraz niesie pomoc osobom potrzebującym.
Chciałabym podziękować przede wszystkim za Państwa bardzo dobre serca i za to, że wspierają Państwo lokalne społeczności – czy to pełniąc służbę i pracując w polskich kontyngentach wojskowych, czy właśnie tutaj, będąc na granicy. Bardzo serdecznie za to dziękuję, bo wiem, że wspierają ich Państwo swoją wiedzą, swoim doświadczeniem, często ucząc ich czy też lecząc, czy po prostu ratując.
Agata Kornhauser–Duda, Kodeń, 21 grudnia 2021
Jestem dumna nie tylko jako żona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ale przede wszystkim jako Polka ze wszystkich moich Rodaków. To, w jaki sposób wszyscy ruszyli z potrzeby serca, by wesprzeć naszych przyjaciół z Ukrainy jest naprawdę niezwykłe. Chcę Państwu za to z całego serca podziękować. Wszystkim Państwu i każdemu z osobna.
Agata Kornhauser–Duda, Lublin, 13 kwietnia 2022
- Rozmowa z Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, generałem Jarosławem Miką nt. zaangażowania Wojska Polskiego podczas organizacji transportów humanitarnych do Ukrainy oraz ewakuacji chorych dzieci z ogarniętego wojną kraju.