Menu rozwijane

28 marca 2022

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia z Małżonką byli gośćmi Agaty Kornhauser–Dudy. Przedmiotem spotkania w Pałacu Prezydenckim była solidarność z narodem ukraińskim oraz opieka nad najbardziej bezbronnymi ofiarami wojny: dziećmi, osobami chorymi i sierotami.

Pan Ambasador wyraził wdzięczność za wsparcie, jakiego Polska i jej obywatele udzielają Ukrainie i uchodźcom. Mówiono o współpracy polskich i ukraińskich instytucji oraz o międzynarodowym wsparciu, szczególnie w odniesieniu do dzieci, osób dotkniętych niepełnosprawnościami czy sierot. Rozmawiano o koordynacji działań pomocowych, w tym usprawnieniach ewakuacji grup najbardziej potrzebujących Ukraińców oraz o projektach na rzecz wsparcia najmłodszych. Podjęto kwestię polskich doświadczeń w zakresie inkluzywności działań uwzględniających potrzeby ukraińskich uchodźców, w tym najmłodszych, którzy trafili do polskich szkół. Dyskutowano także o możliwościach zapewnienia tegorocznym ukraińskim maturzystom kontynuowania edukacji.

Podczas poniedziałkowego spotkania Pierwsza Dama i państwo ambasadorstwo rozmawiali o potrzebach w zakresie opieki psychologiczno–terapeutycznej dla uchodźców oraz o potrzebach osób niepełnosprawnych przekraczających polską granicę. Małżonka Prezydenta opowiedziała też o swojej niedawnej wizycie w Nowym Jorku, gdzie z przedstawicielami ONZ omawiała sytuację Polski w kontekście przyjmowania uchodźców z Ukrainy, skalę zjawiska oraz wynikające z tego potrzeby w dłuższej perspektywie czasowej.

Może Cię zainteresować O pomocy humanitarnej z Małżonką Przewodniczącego Rady Europejskiej

 

Spotkanie Pierwszej Damy z Ambasadorem Ukrainy w Polsce (1)
Spotkanie Pierwszej Damy z Ambasadorem Ukrainy w Polsce (2)
Spotkanie Pierwszej Damy z Ambasadorem Ukrainy w Polsce (3)
02_AKD_Ambasador_Ukrainy_20220328_GJB_1403.jpg
03_AKD_Ambasador_Ukrainy_20220328_GJB_1435.jpg
05_AKD_Ambasador_Ukrainy_20220328_GJB_1452.jpg