Menu rozwijane

10 maja 2022

W Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyło się spotkanie Małżonki Prezydenta z przedstawicielami organizacji polonijnych poświęcone pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Wizycie towarzyszyła uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych polonijnym działaczom. Wcześniej Pierwsza Dama odbyła rozmowę z Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Frankiem Spulą.

 

 • spotkanie z przedstawicielami organizacji polonijnych poświęcone omówieniu sytuacji w Ukrainie

Wspólnie z ministrem Adamem Kwiatkowskim, Sekretarzem Stanu w KPRP, Pierwsza Dama udała się do Chicago, by rozmawiać o wsparciu ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dzisiejsze spotkanie z przedstawicielami organizacji polonijnych było kontynuacją rozmów podjętych z Polonią w Nowym Jorku w marcu br.  

04__Agata_Kornhauser_Duda_organizacje_polonijne_pomoc_Ukrainie_20220510_JSZ_9118.jpg [722.21 KB]

Z uwagi na przedłużający się konflikt w Ukrainie potrzeby mieszkańców kraju oraz osób, które przed wojną schroniły się w Polsce stale rosną. Pierwsza Dama zwracała uwagę na konieczność przygotowania pomocy długofalowej oraz koordynacji działań. Podkreślała, że nawet po zakończeniu wojny Ukraina będzie wymagała odbudowy, a wielu jej obywateli nie będzie mogło wrócić do swoich dotychczasowych domów. Uchodźcy przebywający w Polsce zmagają się z problemami w podjęciu zatrudnienia, brakiem znajomości języka czy barierami kulturowymi, co wiąże się z koniecznością organizacji szkoleń zawodowych, kursów językowych, a wraz z coraz liczniej przybywającymi uciekinierami z terenów objętych działaniami wojennymi, także terapii psychologicznych dla dorosłych i dzieci. – Potrzeby są bardzo różnorodne i ogromne – podkreślała Pierwsza Dama.

W ostatnim czasie Polacy mieszkający zarówno w kraju, ale też i na całym świecie dali się poznać z jeszcze jednej ważnej strony. Pokazali otwartość swoich serc na krzywdę naszych Braci Ukraińców, którzy walczą w obronie swojej wolności i niepodległości, przeciwstawiając się rosyjskiej agresji. Za podejmowane przez Państwa wszelkie działania, za otwarte serca bardzo dziękuję!

06__Agata_Kornhauser_Duda_organizacje_polonijne_pomoc_Ukrainie_20220510_JSZ_9152.jpg [489.26 KB]

Polskie środowiska w Stanach Zjednoczonych zaangażowały się w działania na rzecz mieszkańców Ukrainy pozostających w ojczyźnie, jak i uchodźców przebywających w Polsce. Dzięki ich wsparciu udało się zorganizować m.in. transport medyczny: dary z USA trafiły do ukraińskich szpitali, a częściowo wsparły także polskie placówki, które przyjmują uchodźców z Ukrainy. Od wybuchu wojny w Ukrainie polskie środowiska organizują zbiórki funduszy, akcje charytatywne, uruchamiają wsparcie w leczeniu chorych i niepełnosprawnych uchodźców oraz podejmują szereg innych działań, by wesprzeć Polskę w pomocy Ukrainie. Za wszelkie przejawy solidarności i hojności, za empatię i wysiłki Pierwsza Dama podziękowała dzisiaj osobiście przedstawicielom organizacji polonijnych działających w stanie Illinois.

 

 • uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przyznanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę

Wyrazem podziękowań za wieloletnią, niestrudzoną pracę i zaangażowanie na rzecz Ojczyzny była późniejsza uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przyznanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. – W ostatnim czasie Polacy mieszkający zarówno w kraju, ale też i na całym świecie dali się poznać z jeszcze jednej ważnej strony. Pokazali otwartość swoich serc na krzywdę naszych Braci Ukraińców, którzy walczą w obronie swojej wolności i niepodległości, przeciwstawiając się rosyjskiej agresji. Za podejmowane przez Państwa wszelkie działania, za otwarte serca bardzo dziękuję! – powiedziała we wtorek Agata Kornhauser–Duda. Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski.

04__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9335.jpg [496.35 KB]

W swoim wystąpieniu Pierwsza Dama zwróciła się do osób odznaczonych, podkreślając, że otrzymane ordery są wyrazem podziękowania za działania mające ogromne znaczenie dla nieustannego umacniania przyjaznych relacji i współpracy pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi.

– Historia Polonii w USA to też historia osobistych sukcesów wielu polskich przedsiębiorców, których trud i ciężka praca zostały docenione przez amerykański rynek – mówiła Małżonka Prezydenta. Zwróciła uwagę na sukcesy kobiet z polskimi korzeniami, które często stoją na czele organizacji polonijnych, posiadają własne firmy, pełnią funkcje dyrektorów szkół i na równi z mężczyznami konkurują o prestiżowe miejsca pracy.

05__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9349.jpg [561.86 KB]

Małżonka Prezydenta, która wczoraj spotkała się z przedstawicielami Związku Podhalan Ameryki Północnej, podkreśliła, że górale są „niezwykłymi ambasadorami polskiej kultury, zapewniając przetrwanie polskich tradycji i zwyczajów”. Doceniła działania młodzieży polonijnej, która poprzez zespoły taneczne także kultywuje muzykę, gwarę i poezję góralską. – Za tę pracę z całego serca dziękuję – powiedziała. 

16__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9827.jpg [624.40 KB]

Pierwsza Dama podkreśliła wyjątkową rolę duchowieństwa polskiego w Stanach Zjednoczonych, akcentując, że polskie parafie są spoiwem pozwalającym przetrwać Polonii w najtrudniejszych sytuacjach, a polscy księża i siostry zakonne świadczą nie tylko posługę duchową, ale różnego rodzaju pomoc naszym rodakom. Szczególne wyrazy szacunku Małżonka Prezydenta skierowała do obecnych na spotkaniu weteranów: „wielkich patriotów, niezłomnych bohaterów walk o wolność i niepodległość”.

Do wszystkich przedstawicieli Polonii Małżonka Prezydenta skierowała wyrazy wdzięczności za zorganizowanie Parady Dnia Konstytucji 3 Maja, która jak mówiła Pierwsza Dama „jest pięknym świętem polskości i patriotyzmu i świadczy o tym, że tutejsza Polonia jest dumna ze swojego pochodzenia i zawsze nosi Polskę w sercu”. Za pracę na rzecz podtrzymywania polskości Małżonka Prezydenta podziękowała także nauczycielom.

 

 • rozmowa z Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Frankiem Spulą

01__Agata_Kornhauser_Duda_Prezesem_Kongresu_Polonii_Amerykanskiej_20220510_JSZ_9006.jpg [558.33 KB]

Wizytę w Konsulacie w Chicago Pierwsza Dama rozpoczęła od krótkiego spotkania z Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Frankiem Spulą. Rozmowa toczyła się wokół pracy polonijnych organizacji, którym przewodniczy Frank Spula. Pierwsza Dama podziękowała za podtrzymywanie polskości poprzez krzewienie polskiej kultury, wydawanie polskojęzycznych periodyków czy prowadzenie radiostacji. Pod patronatem Związku Narodowego Polskiego działa wiele szkół polonijnych i zespołów folklorystycznych.

Może Cię zainteresować Chicago: Spotkanie z Zarządem Związku Podhalan Chicago. Spotkanie z polonijnymi działaczkami poświęcone pomocy dla Ukrainy Spotkanie z przedstawicielami Gwardii Narodowej oraz Wicegubernatorem Stanu Illinois Spotkanie robocze nt. ewakuacji Ukraińców z niepełnosprawnościami

W Konsulacie Generalnym RP w Chicago odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w działalności polonijnej, za kultywowanie dziedzictwa polskiego

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 1. Pan Jan KOPEĆ

 KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 1. Pani Łucja MIROWSKA–KOPEĆ

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 1. Pan Andrzej BARANIAK
 2. ks. Andrzej MAŚLEJAK
 3. ks. Zygmunt OSTROWSKI

 ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 1. Pan Marek Andrzej BUKOWSKI

za zasługi w działalności polonijnej

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 1. Pan Stanisław URBANIAK

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 1. Pan Stanisław SKOCZEŃ

za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko–amerykańskiej współpracy

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 1. Pan Feliks REMBIAŁKOWSKI

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 1. Pan Joseph KASPRZYCKI
 2. Pani Irene SYBILSKI

pośmiertnie

 1. Zofia Boris – order odbiera syn Robert Boris

 za zasługi w rozwijaniu polsko–amerykańskiej współpracy

 ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 1. Pani Ksawera MONETA

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał także

KRZYŻ KAWALERSKI ORDER ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

za wybitne zasługi w działalności polonijnej

Pani Halinie ZAWADZKIEJ

 

Rozmowa z Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Frankiem Spulą (1)
Rozmowa z Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Frankiem Spulą (2)
Rozmowa z Prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Frankiem Spulą (3)
Spotkanie z przedstawicielami organizacji polonijnych poświęcone omówieniu sytuacji w Ukrainie (4)
Spotkanie z przedstawicielami organizacji polonijnych poświęcone omówieniu sytuacji w Ukrainie (5)
Spotkanie z przedstawicielami organizacji polonijnych poświęcone omówieniu sytuacji w Ukrainie (6)
Spotkanie z przedstawicielami organizacji polonijnych poświęcone omówieniu sytuacji w Ukrainie (7)
Uroczystość wręczenia odznaczeń (8)
Uroczystość wręczenia odznaczeń (9)
Uroczystość wręczenia odznaczeń (10)
Uroczystość wręczenia odznaczeń (11)
Uroczystość wręczenia odznaczeń (12)
Spotkanie Pierwszej Damy z odznaczonymi i ich rodzinami (13)
Spotkanie Pierwszej Damy z odznaczonymi i ich rodzinami (14)
Spotkanie Pierwszej Damy z odznaczonymi i ich rodzinami (15)
Spotkanie Pierwszej Damy z odznaczonymi i ich rodzinami (16)
Spotkanie Pierwszej Damy z odznaczonymi i ich rodzinami (17)
Spotkanie Pierwszej Damy z odznaczonymi i ich rodzinami (18)
Spotkanie Pierwszej Damy z odznaczonymi i ich rodzinami (19)
Spotkanie Pierwszej Damy z odznaczonymi i ich rodzinami (20)
01__Agata_Kornhauser_Duda_Prezesem_Kongresu_Polonii_Amerykanskiej_20220510_JSZ_9006.jpg
03__Agata_Kornhauser_Duda_Prezesem_Kongresu_Polonii_Amerykanskiej_20220510_JSZ_9018.jpg
05__Agata_Kornhauser_Duda_Prezesem_Kongresu_Polonii_Amerykanskiej_20220510_JSZ_9052.jpg
02__Agata_Kornhauser_Duda_organizacje_polonijne_pomoc_Ukrainie_20220510_JSZ_9113.jpg
04__Agata_Kornhauser_Duda_organizacje_polonijne_pomoc_Ukrainie_20220510_JSZ_9118.jpg
05__Agata_Kornhauser_Duda_organizacje_polonijne_pomoc_Ukrainie_20220510_JSZ_9132.jpg
06__Agata_Kornhauser_Duda_organizacje_polonijne_pomoc_Ukrainie_20220510_JSZ_9152.jpg
01__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9208.jpg
02__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9233.jpg
03__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9279.jpg
04__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9335.jpg
05__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9349.jpg
10__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9580.jpg
11__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9591.jpg
12__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9636.jpg
13__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9542_1.jpg
14__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9557.jpg
15__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9571_1.jpg
16__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9827.jpg
17__Agata_Kornhauser_Duda_odznaczenia_Chicago_20220511_JSZ_9843_1.jpg