Menu rozwijane

08 lipca 2021
Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”
Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”
Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”
Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”
Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”
Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”
Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”
Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”
Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”
Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”
Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”
Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”
Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”
o436994218.jpg
o85197580.jpg
o1925669082.jpg
o1795323076.jpg
o1576779631.jpg
o510525055.jpg
o1071472110.jpg
o245752392.jpg
o755517765.jpg
o1662831704.jpg
o763581432.jpg
o2120890666.jpg
o2135480845.jpg

Małżonka Prezydenta zainicjowała Konkurs Recytatorski „Słowem-Polska” skierowany do uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą. O nagrodę Małżonki Prezydenta RP ubiegało się 720 młodych rodaków uczących się języka polskiego w 45 krajach ich zamieszkania na całym świecie. Dzisiaj, podczas finału, Pierwsza Dama spotkała się z uczestnikami i laureatami konkursu. Towarzyszył jej Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w KPRP, a uroczystość prowadziła Anna Radecka reprezentująca Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

–  Chciałabym podziękować za to, że Wy, którzy urodziliście się poza granicami Polski, niezależnie od tego gdzie mieszkacie, czy jest to Litwa, Ukraina, Hiszpania, Irlandia, Stany Zjednoczone czy Kanada, macie w sobie chęć do nauki języka polskiego, zdobywania wiedzy o kraju Waszych przodków, chcecie znać swoje korzenie – mówiła Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania on-line.

Cała treść wystąpienia Małżonki Prezydenta >>>

Finał Konkursu „Słowem-Polska” o nagrodę Małżonki Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu

Zadaniem konkursu było zainteresowanie uczniów polską literaturą oraz kształtowanie w nich wrażliwości na piękno języka polskiego, a tym samym wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków za granicą.

Uczestnicy konkursu w trzech grupach wiekowych prezentowali utwory wybranych autorów: Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Ignacego Krasickiego i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w formie nagrań wideo. Eliminacje składały się z czterech etapów, a 5 lipca br., Komisja Konkursowa oceniła 27 recytacji. Podczas posiedzenia on-line wyłoniono zwycięską dziewiątkę Finalistów i Laureatów ze wszystkich kategorii wiekowych.

W trakcie dzisiejszego spotkania ogłoszono wyniki oraz zaprezentowano zwycięskie interpretacje. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tych recytacji, ale także pod wrażeniem recytacji wszystkich Finalistów – zapewniła Pierwsza Dama. – To Wy jesteście Bohaterami dzisiejszego spotkania i to Wy po raz kolejny udowadniacie, że sztuka nie zna żadnych barier ani granic. Niezależnie od tego, w której kategorii wiekowej startowaliście i z jakiego kraju pochodzicie, Wasze recytacje były zachwycające – stwierdziła.

Minister Adam Kwiatkowski, gratulując laureatom sukcesu, wyraził radość z tak dużego zainteresowania udziałem w Konkursie. – To co mnie bardzo cieszy, to że miałem okazję być w wielu z tych miejsc, w których jesteście Wy. To są zarówno miejsca, w których są duże społeczności polskie, jak takie, w których społeczności polonijne są bardzo niewielkie, ale wszędzie liczy się praca, talent i - jak widać - są tego efekty. Bardzo cieszymy się tak dużym zainteresowaniem Konkursem, jesteście najlepsi z najlepszych – powiedział.

Finał Konkursu „Słowem-Polska” o nagrodę Małżonki Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Finał Konkursu „Słowem-Polska” o nagrodę Małżonki Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Pierwsza Dama rozmawiała z uczniami o przygotowaniach do udziału w wydarzeniu, o motywacjach do podjęcia wyzwania, wrażeniach z nauki i procesie odkrywania polskiej poezji. Młodzi ludzie mówili też o swoich domach rodzinnych, w których pielęgnuje się polskie tradycje, o planach na podjęcie nauki w Polsce i marzeniach. – Przede wszystkim życzymy Wam, by nauka języka polskiego i zdobywanie wiedzy o Polsce przynosiło Wam dużo radości i satysfakcji. Nie ważne czy społeczność polonijna jest duża czy mała: wszędzie u Państwa czuje się, że bije polskie serce – podsumowała Pierwsza Dama.

Finał Konkursu „Słowem-Polska” o nagrodę Małżonki Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Za wkład podziękowała także rodzicom, bliskim oraz nauczycielom dzieci. – Muszę powiedzieć, że patrzyłam na Państwa podczas ogłaszania wyników i widziałam jak niektórzy z Państwa ocierali łzy wzruszenia, to jest bardzo piękne – mówiła. – Sama to odczuwałam jako nauczycielka, która przygotowywała swoich uczniów do konkursów: to ogromna satysfakcja, kiedy nasi uczniowie zdobywają laury. Moi Drodzy, to jest powód do dumy dla Was, ale i dla Waszych bliskich i nauczycieli – kontynuowała. Mama i nauczycielka zwyciężczyni w kategorii 10-13 lat podziękowała za inicjatywę i zachęcenie młodych ludzi do pogłębiania wiedzy. – Moja uczennica nigdy nie przeczytała tyle wierszy, co podczas przygotowywania się do każdego z etapów. Mało, że była to szansa do poznania polskiej poezji, to i historii, bo zastanawiając się nad interpretacją wiersza finałowego szukałyśmy znaczenia słów, nazw własnych, piosenek. Serdecznie za to dziękujemy, bo obie z córką zgłębiłyśmy wiedzę – mówiła.

Finaliści i Laureaci Konkursu otrzymają statuetkę, dyplom uczestnictwa oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Kancelarię Prezydenta RP.

Wszyscy uczestnicy Konkursu Recytatorskiego otrzymają dyplom uczestnictwa w podziękowaniu za udział w Konkursie. Nauczyciele szkół polskich i polonijnych, w podziękowaniu za zaangażowanie w realizację Konkursu, otrzymają list Pierwszej Damy RP.

Finał Konkursu „Słowem-Polska” o nagrodę Małżonki Prezydenta RP - zdjęcie w treści artykułu nr 4